Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Jonschera w Łodzi zaczął robić przeszczepy rogówki. To druga taka placówka w województwie łódzkim

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W szpitalu im. Jonschera w Łodzi wprowadzono operacje przeszczepu rogówki oka. Jest to już drugi w regionie ośrodek robiący takie zabiegi.

Szpital im. Jonschera w Łodzi prowadzi przeszczepy rogówek oka

W Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera w Łodzi lekarze wprowadzono operacje przeszczepu rogówki oka. Od 19 czerwca wykonano trzy takie zbiegi u pacjentów po 60 roku życia z Łodzi i regionu.

Przygotowania do pierwszej operacji trwały rok, w tym czasie szpital uzyskał potrzebne zgody i certyfikaty. W tajniki przeszczepów rogówek lekarzy z Jonschera wprowadził prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki. Trzeba było też kupić sprzęt za 150 tys. zł, w tym topograf rogówkowy i potrzebne narzędzia.

Wszystkie trzy operacje w szpitalu Jonschera polegały na przeszczepie tylko części warstw rogówki. - Jeśli zrobimy przeszczep w miarę wcześnie wystarczy przeszczepić część rogówki. Wtedy możliwa jest poprawa ostrości do stu procent z małą liczbą powikłań - mówi dr Sławomir Cisiecki, ordynator oddziału okulistycznego w MCM im. Jonschera.

To dużo rzaszy rodzaj operacji niż przeszczep całej grubości rogówki. - Takich operacji wykonuje się dużo, ale są one mniej efektywne. Ostrość wzroku jest mała, a powikłania częste - wyjaśnia dr Cisiecki.

Operacje rogówki pozwalają pacjentowi zachować wzrok w sytuacji, gdy rogówka staje się mętna i nie reaguje na leki. Dzieje się tak z powodu starzenia, stanów zapalnych lub blizn pourazowych.

Dr Cisiecki zwraca uwagę, że w Polsce robimy cztery razy mniej zabiegów niż w niewiele ludniejszej Hiszpanii. W Polsce jest 20 ośrodków, a aktywnych pięć. - W porównaniu do Europy jesteśmy na szarym końcu - ocenia. W województwie łódzkim do tej pory takie zabiegi prowadzono tylko w szpitalu im. WAM.

To sprawia, że na przeszczep rogówki trzeba czekać w kolejce nawet kilka lat, a stan pacjentów w tym czasie się pogarsza. Działalność łódzkiego szpitala poprawi dostępność tych zabiegów w Łódzkiem. Jednak ich liczba zależeć będzie przede wszystkim od dostępności rogówek do przeszczepu, czyli od liczby zmarłych dawców i zgód ich rodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital im. Jonschera w Łodzi zaczął robić przeszczepy rogówki. To druga taka placówka w województwie łódzkim - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto