Szkoła Filmowa w Łodzi przedstawiła raport komisji antymobbingowej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna Szkoły Filmowej w Łodzi opublikowała raport z prac związanych z zarzutami wobec wykładowców uczelni o działania przemocowe. Na jego podstawie pracę straciło kilku nauczycieli.

Raport Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej łódzkiej PWSFTviT jest efektem postępowań wyjaśniających rozpoczętych po upublicznieniu głośnego listu Anny Paligi, absolwentki tej uczelni. Aktorka zarzuciła w nim kilku wykładowcom zachowania przemocowe, jakich z ich strony mieli doświadczać ona oraz jej koleżanki i koledzy. Stwierdziła zarazem, iż przedstawiciele władz uczelni mieli nie reagować na zgłaszany przez nią problem.

Komisja poinformowała, że w roku akademickim 2020/2021 zgłoszono zarzuty wobec 27 nauczycieli akademickich uczelni, dwóch osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz jednego recenzenta biorącego udział w postępowaniach awansowych (w tym gronie jest pięć kobiet i 25 mężczyzn). Skargi zgłosiło 45 osób, a siedemdziesiąt osób, podpisanych imieniem i nazwiskiem, wyraziło chęć zajęcia stanowiska w obronie nauczycieli akademickich.

Na podstawie raportu komisji, rektorka Szkoły Filmowej, dr Milenia Fiedler, postanowiła odsunąć trzech wykładowców od prowadzenia zajęć ze studentami w roku akademickim 2021/2022 oraz zobowiązać ich do odbycia odpowiednich szkoleń. „Współpraca w przyszłości zależy od rezultatu tych szkoleń” - podkreślono.

W przypadku trzech wykładowców rektorka skierowała wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie odpowiedniej procedury, a rzecznik podjął decyzję o rozpoczęciu postępowań wyjaśniających. Z jednym z wykładowców dr Milenia Fiedler rozwiązała umowę o pracę, z kolejnym takiej umowy nie przedłużyła. Dwóch wykładowców złożyło wypowiedzenie. Trzech nauczycieli wyraziło wolę zmiany metod pracy ze studentami i będą prowadzić zajęcia fakultatywne, w których studenci uczestniczą z wyboru. „W sprawie pracownika niebędącego nauczycielem akademickim zostało złożone do prokuratora zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa” - informuje uczelnia.

Wśród wniosków naprawczych komisji są m.in. „uważna obserwacja zachowań kadry akademickiej uczelni, zwłaszcza pod kątem zachowań o charakterze niepożądanym”; „okresowe przeprowadzanie anonimowych ankiet, zarówno dla osób zatrudnionych jak i studiujących, dotyczących zachowań, które mogą być identyfikowane jako dyskryminacja, molestowanie seksualne, mobbing bądź inne niewłaściwe zachowania; „zwrócenie szczególnej uwagi na praktykę spożywania alkoholu przez nauczycieli akademickich z osobami studiującymi, zarówno w trakcie oficjalnych, służbowych imprez, jak również po zajęciach bez takich okazji, zaleca się podjęcie działań ograniczających takie zachowania”.

Przypomnijmy, że Anna Paliga odczytała swój list na Małej Radzie Programowej uczelni. Wymieniała w nim z nazwiska wykładowców, którym stawiała zarzuty. W marcu tego roku komisja we wnioskach dotyczących tego zgłoszenia stwierdziła m.in., że zarzuty wobec prof. Mariusza Grzegorzka, „z uwagi na skrajnie rozbieżne oceny zdarzeń”, winien wyjaśnić rzecznik dyscyplinarny, a zarzuty wobec prof. Bronisława Wrocławskiego i dr Michała Staszczaka nie zostały podtrzymane. Uznano zarazem, że dr Mariusz Jakus „stosował niedopuszczalne metody pracy ze studentami”, a umowa o pracę z dr Grzegorzem Wiśniewskim powinna być rozwiązana „z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków nauczyciela akademickiego”. W sprawie dr Waldemara Zawodzińskiego komisja stwierdziła, że nastąpiło „przedawnienie karalności opisanego zdarzenia”.

W uczelni prowadzone są obecnie badania socjologiczne sondujące, m.in. poczucie bezpieczeństwa w szkole.

J&J: Dostałam skrzydeł, te skrzydła mnie niosą

Wideo

Materiał oryginalny: Szkoła Filmowa w Łodzi przedstawiła raport komisji antymobbingowej - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie