Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Swojskie smaki nie tylko na Wielkanoc [ZDJĘCIA]

Redakcja
Swojskie smaki nie tylko na Wielkanoc.
Swojskie smaki nie tylko na Wielkanoc. Tadeusz Sobczak
Swojskie smaki nie tylko na Wielkanoc. Gospodynie z Bieśca, Emilianowa, Stolca i Dąbrowy Miętkiej w gminie Złoczew odkrywają tradycyjne przepisy babć. Nie boją się także eksperymentować w kuchni. Ich przepisy znalazły się w najnowszej książce kucharskiej „Kulinarne podróże po Łódzkiem. Wielkanoc”

Swojskie smaki nie tylko na Wielkanoc. Gospodynie z Bieśca, Emilianowa, Stolca i Dąbrowy Miętkiej w gminie Złoczew odkrywają tradycyjne przepisy babć. Nie boją się także eksperymentować w kuchni. Ich przepisy znalazły się w najnowszej książce kucharskiej „Kulinarne podróże po Łódzkiem. Wielkanoc”.

Eksportowe potrawy z gminy Złoczew

Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Biesiec istnieje od roku 2009. Kontynuuje tradycje dawnego koła gospodyń wiejskich z tej miejscowości. Logo stowarzyszenia to mały diabełek-bies ukryty w starym dębie. Nie bez przyczyny wieś nazywa się Biesiec. Ale jak przekonują gospodynie ze stowarzyszenia, to nie sprawka czarcich psot, ale głównie dlatego, że biesieckie przysmaki są... diabelsko dobre.

- Wymyśliłyśmy też diabelskie rogale. Są jedyne w swoim rodzaju, a ich sekret tkwi w słodkim, owocowym nadzieniu z pikantnym chili - opowiada Barbara Kowalska z biesieckiego stowarzyszenia. - Choć można też zastosować innej nadzienie.

Paniom z Bieśca nie brakuje energii. Nie poprzestają na aspekcie kulinarnym, wymyślają różne akcje.

- Mamy swoje miejsce, czyli świetlicę wiejska, gdzie przy rożnych okazjach organizowane są spotkania. Do stowarzyszenia należy ponad dwadzieścia pań - podkreśla Barbara Kowalska, która jest też sołtysem. - Panowie mają swoją strażnicę i OSP, a my stowarzyszenia. Razem się uzupełniamy. U nas rodzi się sporo dzieci. Dobrze się tutaj żyje.

Z kolei działająca od kilku lat Grupa Inicjatywna z Emilianowa zdołała już podbić swoimi produktami międzynarodowe targi żywności w Berlinie. W stolicy Niemiec hitem okazały się nalewki gospodyń z Emilianowa. W ciągu jednego dnia Niemcy wypili dziewięć litrów robionych domowym sposobem napitków. Zainteresowanie było tak duże, że wiele osób chciało zamówić nalewki z wysyłką do Niemiec. Stare, „babcine” receptury zrobiły furorę. Gospodynie z Emilianowa wykorzystują sprawdzone przepisy sprzed wieków. Nie boją się też eksperymentować w kuchni. Ich pomysł na galaretkę wielkanocną znajduje się w wydanej przez nas właśnie książce kulinarnej „Kulinarne podróże po Łódzkiem. Wielkanoc”. O tym gdzie ją można nabyć, piszemy na końcu artykułu.
Grupa Inicjatywna wsi Stolec powstała z potrzeby pań, które postanowiły wspólnie działać. Stało się to po kilkunastoletniej przerwie. Wcześniej we wsi działało prężnie koło gospodyń wiejskich.

- Wówczas, jak inne koła gospodyń wiejskich, zajmowało się między innymi sprzedażą kurcząt, czy karmy. Były kursy gotowania - opowiada Iwona Skowron, sołtys wsi Stolec. - Potem czasy się zmieniły. Nie było młodych gospodyń i koło się rozpadło. Teraz panie znowu chcą coś razem robić, spotykać się. Powstała więc grupa inicjatywna.

Panie wymyśliły oryginalną potrawę nawiązującą do historii złoczewskiego klasztoru. Przez wiele stuleci od powstania klasztor zamieszkiwali zakonnicy - bernardyni. Pewnie od czasu do czasu lubili zjeść coś smacznego i sytego. A że potem to dobre jedzonko mogło się tu i ówdzie odłożyć, to była zupełnie inna sprawa. Z taką myślą powstało danie pod nazwą „krągłości bernardyńskie”.
Natomiast panie ze Stowarzyszenie Amadeusz z Dąbrowy Miętkiej wymyśliły „eksportową” potrawę promująca gminę. Autorką „pokuty Pędzika” jest Halina Sosin. Danie miało być szybkie w przyrządzeniu i tanie, a do tego smaczne i zdrowe. Z Dąbrowy Miętkiej pochodzi też „rozgrzeszenie debiutanta”.
Przepisy na wszystkie wymienione potrawy znajdują się w wydanej właśnie przez redakcję „Dziennika Łódzkiego” książce kucharskiej.

Książka dostępna jest w lokalnych biurach reklamy „Dziennika Łódzkiego” - przy ulicy Rynek 3 w Sieradzu.
Cena detaliczna książki „Kulinarne podróże po Łódzkiem. Wielkanoc” to 29,90 zł (powyżej 5 egz. - 24,90 zł powyżej 10 egz. - 19,90 zł). Zamówienia można składać także telefonicznie, pod numerami telefonów 502 499 314 i 698 635 713.
Już teraz można też pomyśleć o stworzeniu kulinarnej kolekcji. Na chętnych czekać będzie bowiem książka z pierwszej edycji „Kulinarne podróże po Łódzkiem - Boże Narodzenie”, także z lokalnymi przepisami, m.in. z gmin Błaszki, Szadek, Łask. Zainteresowanie było bowiem tak duże, iż zdecydowaliśmy się na dodruk pierwszej edycji książki.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto