Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe stroiki świąteczne z jemioły. Piękna i niebezpieczna ozdoba na Boże Narodzenie. Jemioła w świątecznych dekoracjach może być groźna

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Stroiki świąteczne z jemioły to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych świątecznych ozdób. Wieszamy ją nad stołem, przy kominku czy na ramie okiennej i drzwiowej, bo symbolizuje pomyślność, miłość i życie. Zobacz, jak pięknie udekorować jemiołą dom na Boże Narodzenie i nie zaszkodzić zwierzakom. O tym warto pamiętać, tworząc świąteczne dekoracje z jemioły DIY.

Spis treści

Jemioła na Boże Narodzenie – czemu robimy z niej ozdoby na święta?

Wiecznie zielona jemioła z dekoracyjnymi białymi owocami już od XVII wieku wieszana jest w domach w okresie Bożego Narodzenia. Jest symbolem m.in. płodności, dobrobytu i wieczności, bo ta niezwykła roślina nie traci liści i owocuje zimą. Jednak niewielu z nas wie, że to pasożyt. Krzew rośnie w koronach pozbawionych liści drzew, pobierając z niej substancje odżywcze. Zimą owoce jemioły stanowią pokarm dla ptaków.

Stroiki z jemioły to niebezpieczna dekoracja na święta!
Stroki świąteczne z jemioły są piękne, ale mogą być groźne dla dzieci i zwierzaków. Warto o tym pamiętać na Boże Narodzenie! Unsplash.com

Pocałunek pod jemiołą w święta ma zagwarantować powodzenie w miłości i szczęście. Legendy mówią też, że gałązki jemioły zawieszona nad źródłem ognia uchronią dom przed pożarem i piorunem. Warto więc zadbać o dekoracje z jemioły na Boże Narodzenie, żeby zapewnić domownikom dobrobyt, pomyślność i zdrowie przez kolejny rok.

Pamiętajmy jednak, że wg tradycji jemioła może zagościć w naszym domu dopiero w dniu Wigilii i powinniśmy ją przechowywać aż do kolejnych świąt.

Bożonarodzeniowa kula z jemioły: jak zrobić piękną świąteczną dekorację?

Dekoracyjna kula DIY z jemioły klimatycznie może ozdobić wnętrze na Boże Narodzenie. Wystarczy zarezerwować trochę wolnego czasu i przygotować kilka materiałów, żeby wykreować niepowtarzalną ozdobę DIY do jadalni czy salonu.

Do przygotowania kuli z jemioły potrzebne będzie: ok. 25 gałązek jemioły, kula z gąbki o średnicy ok. 10-15 cm, giętki drut, cążki do drutu, nożyce, długie szpilki, czerwona wstążka oraz szyszki, suszone plastry owoców czy małe zawieszki choinkowe.

Tak krok po kroku zrobisz świąteczną kulę z jemioły

  1. Gąbkę florystyczną nasącz wodą i mocno wyciśnij.
  2. Następnie przytnijmy drut na taką długość, żeby po wygięciu go w literę U i wsunięciu w gąbkę na górze wystawała pętelka do zawieszania dekoracji.
  3. Teraz wygnij drut i wbij go ostrożnie we florystyczną kulę, żeby nad jej powierzchnią pozostało druciane uszko.
  4. W kolejnym kroku potnij gałązki jemioły na kawałki o długości ok. 6-7 cm (możesz lekko zaostrzyć końce, żeby łatwiej je wtykać).
  5. Wbijaj przycięte gałązki w gąbkę blisko siebie, żeby pokryć nimi całą powierzchnię kuli.
  6. Teraz zabezpiecz dekoracje za pomocą szpilek do robienia bukietów.
  7. Dodatkowo możesz zamocować do szpilek m.in.: malutkie bombki choinkowe, szyszki czy wysuszone plastry pomarańczy.
  8. Następnie przywiąż to wystającego drucianego uszka ok. 30 cm kawałek wstążki i dekoracja świąteczna gotowa.
  9. Bożonarodzeniową kulę z jemioły zawieś na wstążce przy suficie. Możesz zaczepić ją m.in. do klosza lampy czy na karniszu okiennym.

Jak ozdobić dom jemiołą? Tak w kilka chwil zrobisz magiczną i tanią świąteczną dekorację

Gałązki jemioły pięknie będą się prezentować m.in.:

  • w formie bukietu związanego sznurkiem lub wstążką, zawieszonego nad stołem, czy tuż przy wejściu do mieszkania i domu oraz kominku;
  • jako element dekoracyjny – świątecznego stroika w towarzystwie m.in.: iglastych gałązek, orzechów włoskich, szyszek czy choinkowych zawieszek,
  • w bożonarodzeniowych wieńcach;
  • transparentnych wazonach wraz z gałązkami głogu,
  • jako dekoracja gwiazdkowych prezentów.

Jemioła to roślina niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. O tym warto pamiętać!

Podczas przygotowywania bożonarodzeniowych ozdób z wykorzystaniem gałązek jemioły, musimy pamiętać, że to roślina trująca, która zawiera wiskotoksyny. Wprawdzie wiele osób korzysta z preparatów i nalewek zdrowotnych na bazie wyciągu jemioły, ale spożycie zwłaszcza jej toksycznych białych owoców może zaszkodzić szczególnie dzieciom i domowym czworonogom (m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty). Dotykanie samych liści czy owoców nie powinno jednak stanowi potencjalnego zagrożenia.

Dlatego wykonując świąteczne dekoracje z jemioły DIY, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze pociechy i domowe czworonogi. Gotowe ozdoby z jemioły koniecznie ulokujmy poza ich zasięgiem, żeby nie narażać zdrowia dzieciaków i pupili. Gałązkami jemioły dekoracyjnymi owocami nigdy nie ozdabiajmy potraw i zastawy stołowej!

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto