Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces polskich lekarzy. Strażak z Wielunia znów może chodzić

Redakcja
fot. za theindependent.co.uk/bbc.com
40-letni Dariusz Fidyka odzyskał czucie w nogach dzięki pionierskim zabiegom polskich i angielskich lekarzy. We wtorek, 21 października BBC One pokaże o nim film.

Pochodzący z okolic Wielunia Dariusz Fidyka w 2010 r. został ugodzony nożem, ma przerwany rdzeń kręgowy. Przez dwa lata intensywnej rehabilitacji nie odnotowano u niego żadnej poprawy.

Dlatego podjęto ryzyko zastosowania w jego leczeniu, po raz pierwszy na świecie, terapii opartej na komórkach glejowych (obok komórek nerwowych są drugim składnikiem tkanki nerwowej). Metoda polegała na przeszczepieniu komórek węchowych pacjenta do rdzenia kręgowego.

Dariusz Fidyka zauważył poprawę po trzech miesiącach od operacji, gdy jego udo zaczęło przybierać na masie mięśniowej. Z kolei pół roku po przeszczepie wykonał pierwsze kroki z pomocą fizjoterapeuty i balkonika.

Wielki sukces lekarzy odbił się szerokim echem w Wielkiej Brytanii. - To było niezwykłe uczucie. Gdy nie czujesz połowy swojego ciała, to jesteś bezbronny. Ale kiedy to uczucie zaczyna wracać, to czujesz jakbyś narodził się na nowo - powiedział BBC Dariusz Fidyka. I dodał: - Nauczyłem się, że nigdy nie należy się poddawać, ponieważ różne drzwi mogą się otworzyć.

Czytaj: Naukowcy z Łodzi stworzyli idealne biustonosze. Discovery nakręciło o nich film

W 2013 r. przeprowadzono u niego dwa zabiegi. W pierwszym lekarze usunęli pacjentowi opuszkę węchową, umiejscowioną w przodomózgowiu. Podczas drugiej operacji do rdzenia kręgowego przeszczepiono komórki węchowe.

Metoda eksperymentalnej terapii komórkowej opracowana została w kierowanym przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza oraz dr Pawła Tabakowa interdyscyplinarnym zespole lekarzy z kliniki neurochirurgii USK we Wrocławiu oraz instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Podczas prowadzonych badań polski zespół współpracował z zespołem naukowców z University College London, kierowanym przez prof. Geoffrey’a Raismana, światowej klasy naukowca, który jest uważany za odkrywcę właściwości naprawczych komórek gleju węchowego.

Profesor Geoff Raisman przyznaje, że to osiągnięcie "jest bardziej imponujące niż wylądowanie człowieka na Księżycu".

- Uzyskane optymistyczne wyniki leczenia zachęcają nas do leczenia kolejnych pacjentów przy użyciu tej metody – mówi prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu. - Należy jednak pamiętać, że to początek długiej i trudnej drogi, w której trzeba będzie udowodnić, że ta terapia przyniesie efekt u kolejnych pacjentów z podobnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Nakręcili film

Historię Dariusza Fidyka opowie film dokumentalny "To walk again", który zostanie wyemitowany w telewizji BBC One dziś (21 października) o godz. 23.35 (czasu polskiego). Film o północy będzie można znaleźć w internecie pod adresem:
www.bbc.co.uk/programmes/b006t14n/episodes/guide

Warto dodać, że wyniki pracy wrocławskiego zespołu neurochirurgów zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie medycznym Cell Transplantation w USA. Zostały także pozytywnie ocenione przez niezależnego eksperta w dziedzinie leczenie urazów rdzenia kręgowego u ludzi, Prof. Wagiha El Masri z Wielkiej Brytanii.

Przełomowe badania nad przeszczepieniem komórek węchowych do rdzenia kręgowego wspierała m.in. Spinal Injury Foundation Nicholls oraz Fundacja Komórek Macierzystych Wielkiej Brytanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sukces polskich lekarzy. Strażak z Wielunia znów może chodzić - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto