Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stylowy ogród w centrum miasta, czyli spacer śladami Poznańskich. Ogród przy pałacu Poznańskiego w Łodzi otwarty!

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Muzeum Miasta Łodzi od poniedziałku 10 maja udostępnia zwiedzającym odrestaurowany ogród pałacu Izraela Poznańskiego, w którym to gmachu placówka ma swoją siedzibę. W odnowionej przestrzeni można znaleźć chwilę wytchnienia w pędzie codzienności.

Pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej należy do najbardziej charakterystycznych symboli Łodzi - to zabytek klasy europejskiej, wymagający szczególnej dbałości. Efektowną, XIX-wieczną rezydencję fabrykanta otaczał wielki ogród ciągnący się od ulicy Ogrodowej do ulicy Drewnowskiej, aż do koryta rzeki Łódki. Teraz ogród jest znacznie mniejszy. Do naszych czasów zachowała się architektura obecnego podjazdu, rotunda i schodki prowadzące do alejek oraz latarnie gazowe w formie posągów przedstawiających strażników trzymających pochodnie. W ogrodzie nadal możemy podziwiać roślinność, która pamięta spacery rodziny Poznańskich, pozostał też niezwykły nastrój.

- Ogród przy pałacu Izraela Poznańskiego przeszedł ogromną metamorfozę - wyjaśnia Sławomir Mikołajczyk, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi. - Naszym głównym celem było przywrócenie go do pierwotnego charakteru i wyglądu. W ramach remontu naprawiliśmy i wzmocniliśmy elementy murowane znajdujące się w bezpośredniej bliskości pałacu. Wykonaliśmy między innymi nowoczesną izolację, dzięki której przetrwają one kolejnych sto lat. Wymieniliśmy i ujednoliciliśmy nawierzchnię (kostka granitowa) wszystkich alejek na terenie ogrodu. Posadziliśmy dwadzieścia nowych drzew oraz ponad tysiąc krzewów i zieleni niskiej. Ogród został wyposażony w nowe ławki i kosze na śmieci. Została również przebudowana północna brama wjazdowa, tak, by nawiązywała stylistyką do bramy wejściowej na teren Manufaktury oraz ogrodzenie oddzielające ogród od centrum handlowego. Ogród wzbogacił się o system automatycznego nawadniania. Wymieniona została też stara instalacja elektryczna, a w miejsce typowych słupów oświetleniowych zainstalowaliśmy dziewięć stylizowanych latarni. Ogród dostępny jest dla wszystkich, którzy wykupili bilet wstępu do naszego muzeum.

Nowe, bujane ławki w ogrodzie mają też walor edukacyjny - po wprawieniu ławki w ruch siłą mięśni osoby z niej korzystającej, wytwarzany jest prąd, który uruchamia moduł dźwiękowy. Kołysząc się na ławkach możemy wysłuchać opowieści m.in. o historii rezydencji rodziny Poznańskich i kompleksu fabrycznego. W centralnej części ogrodu utworzono też podziemną niszę, w której znajdują się zachowane fragmenty oryginalnej, nieistniejącej już fontanny. Nisza została oszklona i jest podświetlana po zmroku.

Ogród przy pałacu Izraela Poznańskiego w 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

- Mimo niewielkich rozmiarów (jego powierzchnia to jedynie 0,576 hektara), ogród jest bardzo interesujący, między innymi z uwagi na zachowany charakter spacerowy przypałacowej części oraz rosnący tu wyjątkowy starodrzew (między innymi rzadkiej odmiany jawor czy unikatowe odmiany klonu pospolitego) - dodaje Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Jak informuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, całkowity koszt prac w pałacowym ogrodzie wyniósł około dwa miliony złotych. Ogród przy pałacu Izraela Poznańskiego dostępny jest dla zwiedzających w godzinach pracy Muzeum Miasta Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stylowy ogród w centrum miasta, czyli spacer śladami Poznańskich. Ogród przy pałacu Poznańskiego w Łodzi otwarty! - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto