Politechnika Łódzka pochwaliła się sukcesem swojej studentki w środę (24 marca), zaś amerykańskie stowarzyszenie rozstrzygnęło swój konkurs dwa tygodnie wcześniej. Zespół Innspace, tworzony przez trzynastkę studentów i absolwentów różnych polskich uczelni – w tym przez Aleksandrę Wilczyńską – zdobył w Moon Base Design Contest czwarte miejsce.
Moon Base Design Contest. Co to za konkurs?
Amerykanie zaprosili do konkursu drużyny z całego świata. Ich zadaniem było zaprojektowanie bazy księżycowej, która byłaby możliwa do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści dwie-trzy załogi jednocześnie.
Eksperci Moon Society oceniali takie aspekty zgłoszonych projektów jak środki finansowe potrzebne na ich zrealizowanie czy architektura bazy. Ta powinna umożliwiać załogom – oprócz prowadzenia badań – także rozrywki (np. zespół z łodzianką w składzie wyznaczył w swoim projekcie, o nazwie Xors, m.in. przestrzeń do gry w kręgle).
„Drużyna z Polski, w której pracowała nasza studentka, wykonała za pomocą druku 3D projekt bazy na Księżycu. Miał być on koncepcją realną do jej zmaterializowania, a nie fantazją z gatunku science fiction” – poinformowała Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ. – „Baza Xors składa się z czterech modułów. Ich pokrycie grubą warstwą regolitu księżycowego za pomocą technologii druku 3D stanowiłoby dodatkową ochronę przed promieniowaniem”.
W projekcie zespołu łodzianki załoga bazy ma dostęp do wody z Księżyca
W projekcie powstałym z udziałem łódzkiej studentki kluczową rolę w podtrzymywaniu warunków do życia w bazie odgrywają algi. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, spełnia funkcje oczyszczania ścieków. Dodatkowy tlen dostarczają mikroglony uformowane jako panele naścienne. Zespół wykorzystał lampy emitujące światło widzialne, ale też podczerwone i UVA oraz UVB, aby lepiej imitować światło słoneczne.
W projekcie Polaków baza znalazła się na południowym biegunie Księżyca w pobliżu krateru Shackleton. Słońce oświetla to miejsce przez prawie cały czas, podczas gdy wnętrze krateru tonie w ciemnościach. Dzięki temu położeniu baza ma dostęp do wody uwięzionej w postaci lodu – na powierzchni Księżyca oraz pod nią.
Aleksandra Wilczyńska z Politechniki Łódzkiej ułatwia podbój kosmosu. Karaluchy jako pożywienie
W ramach poprzednich projektów Aleksandra Wilczyńska m.in. prowadziła badania wzrostu roślin w warunkach stymulujących grawitację na Księżycu oraz… hodowlę karaluchów, które mogą zostać w przyszłości wykorzystane jako alternatywne źródło pożywienia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

St. Majewski
St. Majewski Plecak Na Kółkach Kauczukowych Tb1 Night Cats
Bitwa Warszawska 1920. Polacy chcieli być wolnym narodem