Studenci PŁ rozkręcą cał(k)ą Łódź

Artykuł sponsorowany
To będzie weekend, jakiego w Łodzi jeszcze nie było! Studenci Politechniki Łódzkiej zapraszają łodzian i gości miasta na 13 i 14 czerwca do Manufaktury. W ramach akcji "Rozkręcamy cał(k)ą Łódź" przygotowali liczne pokazy, warsztaty, wystawy, gry, koncerty i inne atrakcje dla osób w każdym wieku. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę impreza rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do późnych godzin wieczornych.

Warsztaty czyli studenci cał(k)iem nas rozkręcą
Działające na Wydziale Mechanicznym PŁ Koło Naukowe Robotyków zaproponuje budowanie i programowanie robotów, dzięki zabawie klockami LEGO Mindstorms. Również studenci robotyki z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA) zrzeszeni w Kole Naukowym SKaNer, zapowiadają budowanie i programowanie robotów, lecz nie z klocków, a przy użyciu lutownic.

Studenci z zespołu DT4U - Design Thinking Workspace proponują tenis wiadrowy czyli warsztaty, podczas których będzie można poczuć na własnej skórze, jak połączyć kreatywne myślenie, tenis, koszykówkę oraz dużą dawkę dobrej zabawy, a także dwa inne warsztaty o intrygujących nazwach "Sięgnij gwiazd" i "Wilhelm Tell".

"Nie bądź zielony w eko-temacie. Na pewno Cię zaskoczymy!"- obiecuje Studenckie Koło Naukowe ECOresearch z Kolegium Towaroznawstwa, które udowodni, że nasze codzienne decyzje wpływają na życie ludzi i świata. Z kolei pod okiem studentów z kół naukowych NANO i TROTYL każdy będzie mógł zrobić własny chemiczny ogród, zamienić monety miedziane na srebrne i otrzymać zadziwiające niespodzianki, dzięki mieszaniu ze sobą różnych substancji.

SKN ENERGETYK zapowiada warsztaty, których uczestnicy będą musieli zadać sobie pytanie, czy to jeszcze fizyka, czy już magia. "Dotkniesz, zobaczysz i poczujesz nieziemskie oddziaływania magnesu, przewodnictwo prądu w warzywach i owocach oraz powolne spadanie niemagnetycznych materiałów" - zapewniają zrzeszeni w kole studenci z Wydziału EEIA.

Członkowie Koła Naukowego Kollaps z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności pokażą, jak samodzielnie robić ekokosmetyki i zdrowe przekąski, a także nauczą czytać etykiety na produktach spożywczych, co pozwoli unikać artykułów szkodliwych dla zdrowia. Z kolei studenci z SKN FERMENT na tym samym wydziale zapraszają na czarodziejskie wręcz eksperymenty z mlekiem, płynem do mycia naczyń, kapustą, octem i innymi produktami codziennego użytku.

Organizacja studencka PoliŻongler zaprasza na warsztaty cyrkowe. W programie między innymi: nauka biegania na szczudłach, żonglerki, tańca hula hop i puszczania ogromnych baniek mydlanych.

Będzie też okazja do poznania tajników warsztatu radiowego, dzięki szkoleniu prowadzonemu przez redaktorów Studenckiego Radia "Żak" PŁ oraz do malowania toreb metodą sitodruku (SKN Chemików Włókienników) i do udziału w tworzeniu weekendowego plakatu (studenci z Centrum Kształcenia Międzynarodowego).

Pokazy kół naukowych
Młodzi chemicy ze Studenckiego Koła Naukowego TROTYL udowodnią, że azot to nie tylko gaz, który nas otacza, że woda nie tylko gasi ogień, ale też może go rozpalić, a płomienie nie muszą być żółte. Pokażą też wielkie wynalazki starożytnych Chin, które uczyniły milowy krok w rozwoju cywilizacji i jasną latarnię, która rozświetli nawet najciemniejszą noc.

Studenci z SKN ENERGETYK podzielą się swoimi odkryciami naukowymi i opowiedzą, dlaczego całki tańczą w klatce Faradaya. Koło Naukowe Papierników zaskoczy nas pokazując, jak uniwersalnym materiałem jest papier, zaś studenci z SKN NANO zaproszą na chemiczne TV-SHOW. W programie m. in.: lody z ciekłego azotu, nowoczesne kremy czyli magiczne nanocząstki srebra, a także egzotyczna wycieczka bez ruszania się z domu, czyli wulkan w Łodzi.

Inni studenci PŁ zademonstrują skonstruowane przez siebie roboty, które z powodzeniem startują w krajowych i międzynarodowych zawodach. Będą wśród nich megaszybkie Lina follower, Micromouse czyli robot-mysz, którego celem jest znalezienie wyjścia z labiryntu oraz roboty SUMO, które - podobnie jak prawdziwi zawodnicy sumo - mają za zadanie wypchnąć przeciwnika z ringu.

Będzie też piękna Helena, która z humorem opowie o nowinkach z biome-dycyny i Szymon Klepacz, który zaprezentuje opracowaną przez siebie aplikację na smartfony, umożliwiającą poznanie, bez wychodzenia z domu, łódzkich murali i ich lokalizacji.

Gry komputerowe, pokaz mody, koncerty i nie tylko
Rotunda w galerii handlowej będzie miejscem gier i stworzonych przez studentów z koła Digital Night Studio Wydziału Fizyki Technicznej Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIMS). Wrażenia z wirtualnego świata zapewnią gry na komputery i platformy mobilne, a także gogle wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Przez cały weekend będzie odbywał się turniej gier z atrakcyjnymi nagrodami.

Na scenie na rynku Manufaktury można będzie zobaczyć pokaz mody. Zostanie zaprezentowanych 7 kolekcji. Ich autorkami i modelkami są studentki wzornictwa na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (TMWT) PŁ. Będzie wśród nich kolekcja dla odważnych, śmiałych, ale też ekstrawaganckich kobiet, inspirowana stylem Michaela Jacksona, a także dla kobiet energicznych, odważnych i aktywnych zawodowo, inspirowana klasycznym strojem męskim.

Studenci Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, we współpracy z łódzkim MPK, przeprowadzą na rynku Manufaktury happening, którego celem będzie sugestywne zobrazowanie korzyści płynących z przemieszczania się po mieście zbiorowym transportem.

W rotundzie galerii handlowej odbędzie się wystawa, zatytułowana Poli-gon3, podczas której zostaną zaprezentowane trzyminutowe formy animacyjne wykonane przez studentów informatyki Wydziału FTIMS, studiujących na specjalności grafika komputerowa i multimedia. Z kolei na rynku Manufaktury będzie można obejrzeć wystawę plakatów i fotografii form przestrzennych zaprojektowanych przez studentów wzornictwa na Wydziale TMWT. Niewątpliwą atrakcją będą też koncerty na scenie.

Zespół Samokhin Band zaprezentuje muzykę łączącą takie nurty, jak swing, latino i rock'n'rollową ekspresję. Mówią o sobie, że są "bandą" muzycznych "pożeraczy" szaleńczej energii na scenie, która przy okazji potrafi nieźle grać. Odbędzie się też koncert zespołu Hodhill, utworzonego przez absolwentów Politechniki Łódzkiej, którzy uwielbiają mocne gitarowe brzmienie, charakterystyczne dla hard rocka. Jednak ich muzyka zawiera też elementy innych gatunków, takie jak delikatna elektronika, bałałajka, czy skrzypce.

Koncertować będzie także istniejąca od 2005 r. Orkiestra Akademicka Politechniki Łódzkiej pod dyrekcją prof. Ryszarda Osmolińskiego, która zagra zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe. Ponadto wystąpi, prezentujący wysoki poziom artystyczny, wielokrotnie nagradzany na przeglądach krajowych i zagranicznych, Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej, pod dyrekcją Jerzego Rachubińskiego.

Urodzinowy weekend PŁ w Manufakturze ma też swą identyfikację wizualną, zrealizowaną przez studentki wzornictwa z SKN Designer na Wydziale TMWT. W trakcie tego weekendu studenci PŁ w okolicznościowych koszulkach i kaskach, będą rozdawać baloniki, specjalnie przygotowane gadżety oraz program z godzinami poszczególnych imprez.

Szczegółowy program i opis atrakcji urodzinowego weekendu PŁ: http://www.calka.p.lodz.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Studenci PŁ rozkręcą cał(k)ą Łódź - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto