Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startup Spark w ŁSSE. Druga edycją będzie trzy razy większa od pierwszej

Redakcja
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczyna projekt Startup Spark 2.0.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczyna projekt Startup Spark 2.0. Marcin Bereszczyński
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczyna projekt Startup Spark 2.0. Przez dwa lata za 15 mln zł będzie mogło wystartować przynajmniej 66 startupów. Mają to być projekty dla biznesu związanego z branżą 4.0, głównie z obszaru przemysłowego internetu rzeczy, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.

Pierwszy projekt Startup Spark w ŁSSE miał budżet 5 mln zł. Przystąpiło 27 startupów, z których 40 proc. zostało skutecznie wdrożonych do biznesu lub są na ostatnim etapie wdrażania. To duży sukces, ponieważ z reguły udaje się skomercjalizować zaledwie 10 proc. startupów.

Wczoraj w ŁSSE zainaugurowano Startup Spark 2.0. Przystąpi do niego przynajmniej 66 startupów, czyli młodych firm z innowacyjnymi projektami, wdrażanymi w dużych, często globalnych firmach i przy pomocy tych przedsiębiorstw.

- To bardzo ważne wydarzenie - mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE. - Udało się pozyskać trzy razy więcej pieniędzy za drugą edycję, bo mamy już doświadczenie w akceleracji startupów. Spośród dziesięciu zwycięskich projektów tylko nasz jest w województwa łódzkiego. Startupowe serce województwa łódzkiego bije w ŁSSE.

Wśród firm korzystających ze startupów jest Indigo Nails z Łodzi. - Kontakt ze startupami daje możliwość rozwijania firmy - mówi Magdalena Malaczyńska, właścicielka Indigo Nails. - Młode firmy mają dostęp do technologii, o której mi się nie śniło. Mogę projektować kosmetyki, a startupy pomogą mi zoptymalizować koszty energii elektrycznej. Zamierzam wprowadzać nowe brandy i liczę, że pomogą mi w tym startupy. To da mi przewagę na rynku nie tylko polskim, bo dostarczam produkty do 44 krajów.

Jedną z firm startupowych jest Bilberry z Łodzi. Specjalizuje się w inteligentnych systemach oświetlenia dla przemysłu, a ostatnio wdraża oświetlenie dla uprawy różnych gatunków roślin. Pierwszy kontakt Bilberry i Indigo Nails zaowocował pomysłem zbudowania oprawy ze światłem UV do produkcji sztucznych paznokci, które będą utwardzane polimerem.

Wśród firm, które liczą na pomoc stratupów jest łódzka firma Bluerank, która sama przeszła drogę od startupu do dużego przedsiębiorstwa.

- Firma zaczynała 13 lat temu jako jednoosobowa działalność gospodarczaz. Obecnie mamy 120 pracowników i 40 partnerów na świecie - powiedział Zbigniew Nowicki, dyrektor Zarządzający Bluerank.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto