Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare samochody i wraki zajmują miejsca parkingowe w Łodzi. Sprawdź gdzie stoją i jak się ich pozbyć ZDJĘCIA

Eryk Kielak
Eryk Kielak
Wrak na ulicy Przełajowej 14 (Parking przed samym wejściem Poczty). Samochód stoi już drugi rok.
Wrak na ulicy Przełajowej 14 (Parking przed samym wejściem Poczty). Samochód stoi już drugi rok. Grupa "Uwolnij miejsce parkingowe od grata dla siebie lub brata"
Mieszkańcy Łodzi nie od dziś narzekają na deficyt miejsc parkingowych, zwłaszcza w centrum miasta. Nie należy się więc dziwić, że ich złość budzą pozostawione często przez kilka lat na parkingach czy chodnikach samochody, a właściwie niejednokrotnie wraki samochodów. Kto powinien się nimi zająć? Gdzie w Łodzi pozostawione są samochody? Sprawdź w galerii!

Usunięcie auta, jeśli stoi na drodze publicznej nie należy do wielkich wyzwań. Przy usunięciu można opierać się na kilku dobrze skonstruowanych przepisach.

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. - czytamy w art. 50a ust. 1 Prawa o ruchu drogowym.

Wrak na drodze publicznej

Jeżeli samochód zalega, więc na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania gdzie strefa ruchu może stanowić fragment osiedla, procedury pozbycia się niechcianego pojazdu są jasne.

Należy wtedy zadzwonić do straży miejskiej lub na policję i zgłosić problem. Służby powinny przyjechać na miejsce i ocenić sytuację. Jeśli mundurowy stwierdzi brak tablic rejestracyjnych, stan wskazujący na nieużytkowanie albo realne zagrożenie dla środowiska (np. wycieki płynów eksploatacyjnych), wyśle do właściciela wezwanie do zaopiekowania się samochodem.

Ten będzie miał do 14 dni na podjęcie działań związanych z zabraniem pojazdu. W przypadku braku reakcji, laweta odstawi wrak na parking depozytowy. Koszty holowania i postój pokrywa właściciel lub posiadacz. Jeżeli po określonym terminie auto, nie zostanie odebrane przechodzi na własność gminy. W większości przypadków samorządy poddają maszynę utylizacji.

Wrak na drodze wewnętrznej

Jeśli wrak znajduje się na poza strefą publiczną, na przykład na drodze wewnętrznej, procedura usunięcia jest o wiele bardziej skomplikowana. W takim przypadku straż miejska może interweniować tylko wówczas, gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu. W każdej innej sytuacji służby mundurowe mogą skontaktować się z właścicielem i poprosić go o zabranie zalegającego samochodu.

Jeżeli interwencja służb nie pomoże, porzucony pojazd może usunąć zarządca terenu – wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli zrobi to bez wiedzy właściciela pojazdu, zwrotu kosztów za usunięcie auta będzie trzeba się domagać w sądzie.

Praktyka pokazuje, jednak że nie zawsze to się sprawdza...

Dlatego na Facebook'u powstała specjalna grupa "Uwolnij miejsce parkingowe od grata dla siebie lub brata". gdzie można zgłaszać stojące pojazdy i mobilizować odpowiednie organy do podjęcia działań mających doprowadzić do ich usunięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto