Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław Syrewicz bohaterem Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Międzynarodowej sławy kompozytor Stanisław Syrewicz urodził się w Zduńskiej Woli
Międzynarodowej sławy kompozytor Stanisław Syrewicz urodził się w Zduńskiej Woli fot. Jakub Pokora
Jubileuszowy XV Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi odbędzie się w dniach 1- 3 czerwca. Bohaterem i gościem imprezy pozostaje kompozytor Stanisław Syrewicz. Stanisław Syrewicz skomponował muzykę do przebojów estradowych takich jak "To nie ja" śpiewanego przez Edytę Górniak i "Śpiewać każdy może" w pamiętnej interpretacji Jerzego Stuhra.

Urodzony w Zduńskiej Woli Syrewicz to jednak przede wszystkim twórca muzyki filmowej, w dorobku mający współpracę z Johnem Frankenheimerem, Kenem Russelem, Jerzym Skolimowskim, Ferdinandem Fairfaksem, Andrzejem Żuławskim.

Nowością na Festiwalu Muzyki Filmowej będą warsztaty prowadzonymi przez cenionych kompozytorów, dyrygentów i muzykologów w Muzeum Kinematografii. W czwartek, 31 maja zajęcia pt. "Film dźwiękowy jako struktura audiowizualna" o godz. 13 poprowadzą Henryk Kuźniak i Marian Szukalski. "Muzyka, jako wrażeniowy odbiór dzieła filmowego" to piątkowy wasztat Zdzisława Szostaka i Andrzeja Krauzego. W sobotę pod hasłem "Muzyka /uwięziona/ na taśmie filmowej" będzie można uczestniczyć w próbie generalnej koncertu festiwalowego. W przerwie spotkanie z kompozytorem Stanisławem Syrewiczem. Uczestnicy warsztatów otrzymają bezpłatny wstęp na seanse i koncerty festiwalowe.

Festiwal rozpoczną 1 czerwca projekcje filmów z muzyką Syrewicza (godz. 17 w kinie Muzeum Kinematografii). O godz. 20 w Kościele pw. św. Mateusza rozpocznie się "Syrewicz - koncert pokoleniowy", w którym będzie można usłyszeć m.in. piosenki napisane przez kompozytora od końca lat 80 XX wieku. Wystąpią w nim m.in. Monika Bożym, Katarzyna Łaska, Ewa Konstancja Bułhak, Andrzej Lampert. Koncertowi będzie tworzyszyć multimedialny pokaz do muzyki skomponowanej przez Syrewicza do ożywionego komputerowo obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Wstęp na koncert jest wolny.

Zaś 2 czerwca w Filharmonii Łódzkiej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej będzie można usłyszeć najważniejsze dzieła Syrewicza skomponowane do filmów, w całkiem nowych aranżacjach. Na potrzeby festiwalu opracowuje je Krzysztof Herdzin, jazzman, kompozytor, współpracujący z gwiazdami wielu gatunków muzycznych, jak Kayah, Irena Santor, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Katarzyna Groniec.

Herdzin również pokieruje orkiestrą. Jako soliści wystąpią: znana mezzosopranistka Małgorzata Walewska i Damian Aleksander. Wspomagać ich będzie Herdzin Trio, które na potrzeby festiwalu wystąpi w nieco zmienionym składzie: Piotr Wrombel, Grzegorz Poliszak i Bartosz Szetela. Koncert zarejestruje Polskie Radio. Tego wieczoru wręczona zostanie także doroczna Nagroda im. Tomasza Gaduły-Zawratyńskiego dla znaczącej osobistości ze świata filmu i muzyki. Bilety wstępu na koncert do nabycia w Filharmonii Łódzkiej.

Wieczorami w ogrodzie Muzeum Kinematografii odbywać się będą pokazy filmów i seriali, do których muzykę skomponował Stanisław Syrewicz (m.in. "Dom nad rozlewiskiem" i "Tajemnica twierdzy szyfrów"). W niedzielnym programie są też projekcje filmów dla dzieci.

W 2012 roku Urząd Miasta Łodzi przyznał organizatorom festiwalu zaledwie 19,6 tys. zł (wnioski w konkursie oceniało grono eksperckie). Kilkakrotnie więcej przekazał Urząd Marszałkowski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto