Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społem chce szczepień dla pracowników handlu w pierwszej kolejności. Przedstawiciele wysłali list do premiera i ministra zdrowia

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem” chce, by pracownicy handlu byli szczepieni przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności. Związek wysłał list do premiera i ministra zdrowia, a teraz zbiera dane ze sklepów i domów towarowych o liczbie zatrudnionych osób. Prośby o nie trafiły także do łódzkich placówek.

Spółdzielcy podkreślili, że ich sklepy w całym kraju średnio ponad milion klientów dziennie. 

Czytaj dalej
Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem” chce, by pracownicy handlu byli szczepieni przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności. Związek wysłał list do premiera i ministra zdrowia, a teraz zbiera dane ze sklepów i domów towarowych o liczbie zatrudnionych osób. Prośby o nie trafiły także do łódzkich placówek. Spółdzielcy podkreślili, że ich sklepy w całym kraju średnio ponad milion klientów dziennie. Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców „Społem” chce, by pracownicy handlu byli szczepieni przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności. Związek wysłał list do premiera i ministra zdrowia, a teraz zbiera dane ze sklepów i domów towarowych o liczbie zatrudnionych osób. Prośby o nie trafiły także do łódzkich placówek.

Spółdzielcy podkreślili, że ich sklepy w całym kraju średnio ponad milion klientów dziennie.

- Codzienny trud i ryzyko, jakie ponoszą pracownicy handlu, powinny być wsparte zapewnieniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa, pozwalających na wykonywanie tak odpowiedzialnej pracy - napisali w liście. - Bezpieczny sprzedawca to gwarancja bezpieczeństwa Polaków odwiedzających codziennie placówki detaliczne, w celu zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

W Centralu liczą na szczepienia

Przedstawiciele Związku wysłali mejle do domów towarowych oraz do spółdzielni, w których proszą o wskazanie liczby zatrudnionych pracowników.

- Obecnie zatrudniamy 99 osób - mówi Wiesława Kołek, prezes Centralu. - Od razu udzieliliśmy odpowiedzi na to pytanie, bardzo zależy nam na jak najszybszym zaszczepieniu pracowników. Stosujemy środki ochrony, sprzedawcy noszą maseczki, zamontowaliśmy pleksi, dbamy o zachowywaniu dystansu, ale trzeba pamiętać o tym, że odwiedza nas naprawdę wiele osób, a część z nich może przechodzić koronawirusa bezobjawowo.

Wiesława Kołek zwraca uwagę na to, że zostały już dokonane zmiany dotyczące kolejności podawania szczepionek w Narodowym Programie Szczepień, ale nie uwzględniły one sprzedawców.

5 osób z covidem

W Społem Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Łodzi, która obejmuje sklepy na Górnej i Bałutach, pracuje 120 osób. Do tej pory pięć z nich zachorowało, a cztery przebywały na kwarantannie.

- Wydaje się, że skala jest nieduża, ale przecież to szybko może się zmienić - zauważa Janusz Skusiewicz, prezes Społem PSS w Łodzi. - Jestem wielkim zwolennikiem zmiany w harmonogramie szczepień.

Zmiany w harmonogramie

Taka zmiana została już wprowadzona, ale nie uwzględnia pracowników handlu. W etapie pierwszym, który nastąpił po szczepieniu medyków, szczepionkę będą mogły otrzymać także osoby przewlekle chore. Etap pierwszy został podzielony na trzy podetapy: najpierw szczepieni być mają osoby w wieku 60+, następnie osoby z chorobami przewlekłymi, a po nich nauczyciele i służby mundurowe.

Organizacja i związki apelują

Tymczasem o pierwszeństwo dla pracowników handlu apelują nie tylko spółdzielcy, ale i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która zrzesza duże sieci handlowe oraz związkowcy z Solidarności. Renata Juszkiewicz, prezes POHiD-u zaznacza, że pracownicy handlu, zarówno personel sklepów, jak i centrów dystrybucji, są pracownikami tzw. „infrastruktury krytycznej”, a charakter ich pracy zakładający wysoką częstotliwość kontaktów społecznych predestynuje tę grupę zawodową do szczepień na zasadach preferencyjnych.

Prawie miesiąc szczepień

Szczepienia przeciwko koronawirusowi trwają w Polsce od niedzieli 27 grudnia ubiegłego roku. Wówczas zaczęto szczepić personel medyczny. Do teraz szczepionkę otrzymało niespełna 592 tys. osób, a w ciągu ostatniej doby podano niewiele ponad 45,6 tys. szczepionek. W województwie łódzkim zaszczepiono w sumie 44.615 osób, a ostatnia dzienna liczba szczepień to 3.284. Drugą dawkę szczepionki otrzymały w ciągu doby 1924 osoby. Najwięcej szczepień w ciągu ostatniej doby wykonano w województwie mazowieckim - 5846, a najmniej w województwie lubuskim - 1069. W kraju zaszczepiono dotąd 425 tys. kobiet oraz 166 tys. mężczyzn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto