Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Łodzi. Te łódzkie kamienice przestaną „kopcić" [LISTA]

Redakcja
W marcu urzędnicy magistratu ogłoszą przetargi na zaprojektowanie instalacji gazowych i centralnego ogrzewania w kamienicach pod 64 adresami. Zatem część z miejskich budynków przestanie „kopcić” z indywidualnych pieców.

Marcowe przetargi to początek realizacji 2 projektów, na które łódzki magistrat zdobył w urzędzie marszałkowskim dofinansowanie z pieniędzy unijnych. Oba projekty są warte łącznie 36 mln zł (28 mln zł dofinansowania, reszta to wkład własny Łodzi). Do 2021 r. kamienice pod 25 adresami będą podłączone pod miejską sieć gazową, zaś 39 - pod sieć centralnego ogrzewania (zobacz te adresy na dwóch slajdach w galerii do tego artykułu).

Lokale w tych kamienicach zyskają panele grzewcze, do których ciepło popłynie z nowych kotłowni, zaprojektowanych dzięki projektowi. Kotłownie będą dystrybuować ciepło z miejskich sieci.

Aż 16 adresów na liście kamienic podłączanych do sieci centralnego ogrzewania to budynki położone przy ulicy Abramowskiego.

– „Abramka” przestanie „produkować” smog – mówiła w poniedziałek (18 lutego) Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Jak dodawała, również z uwagi na decyzje tamtejszych wspólnot mieszkaniowych, które często decydują się korzystanie z programów adresowanych do niemiejskich zasobów lokalowych.

15 lutego ruszył w Łodzi nabór wspólnot mieszkaniowych i indywidualnych zarządców do 3. edycji miejskich dotacji na wymianę pieców.

Taka miejska dotacja to 80 proc. kosztów na wykonanie podłączenia do sieci gazowej lub elektrycznej i instalację indywidualnego źródła ogrzewania (ale nie więcej niż 7 tys.) lub taki sam odsetek zwrotu za wykonanie podłączenia do sieci cieplnej lub gazowej w budynku wielorodzinnym (ale nie więcej niż 50 tys.).

Urzędnicy z Łodzi będą faworyzować wsparcie dla budynków wielorodzinnych, ponieważ dla domów indywidualnych adresowane są dotacje z rządowego programu „Czyste powietrze”.

W Łodzi sytuację smogową ma polepszyć także rewitalizacja, bo wraz nią więcej kamienic może zyskać szansę podłączenia się do sieci centralnego ogrzewania lub gazowej.

– W naszym mieście mamy ok. 6 tys. kamienic, a problemem są piece w domach jednorodzinnych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych – opowiadała Hanna Zdanowska, zapytana o wyzwania w walce ze smogiem.

Także w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił dwa nowe programy antysmogowe: Energia Plus (pożyczki dla firm) i Ciepłownictwo powiatowe (dla lokalnych dostarczycieli ciepła).

Zobacz także: Miejski komin dymi prosto w okna mieszkań rodzin z dziećmi. Co na to Urząd Miasta Łodzi? Smog na Starym Polesiu

Zobacz też: Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto