Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smardzewice - żubry widziane z ambony

Andrzej Wdowski
Przebywając na wczasach w powiecie tomaszowskim koniecznie wybrać trzeba się do Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach. To jedyne takie miejsce w centralnej Polsce. Utworzony został w 1934 roku z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego, któremu Polonia kanadyjska przekazała w darze cztery bizony.

- Nasze stado liczy 16 sztuk - mówi Katarzyna Mierzwa, dyrektorka ośrodka. - Niedawno na świat przyszły dwa młode byczki. Rodzicami najmłodszego są samica Polubowna i samiec Polop. Całą trójkę turyści, którzy przyjadą do naszego ośrodka, mogą podziwiać z ambony widokowej.

Smardzewicki ośrodek zajmuje powierzchnię prawie 60 ha. Jest filią Kampinoskiego Parku Narodowego. Położony w starodrzewiu sosnowo-dębowym jest miejscem wspaniałym i nadzwyczaj urokliwym. Starodrzew powyżej 120 lat stanowi 70 procent drzewostanu. Do połowy lat 90. ośrodek był zamknięty dla publiczności. Wtedy też powstała koncepcja utworzenia zagrody pokazowej, która byłaby również elementem ścieżki dydaktycznej. Teraz przyjeżdżają do Smardzewic setki turystów, by podziwiać te najpotężniejsze zwierzęta Europy.

- Wszystkie elementy pokazowej zagrody wykonaliśmy z drewna w stylu z czasów prezydenta Mościckiego - mówi dyrektor Mierzwa. - Do zagrody trafiły wtedy trzy zwierzęta. Ich przewodnikiem był potężny, ważący ponad tonę byk Poluks, reproduktor w stadzie. Obecnie w zagrodzie są trzy żubry dorosłe i jeden młody. Można je oglądać z ambony widokowej. Pozostała część stada przebywa w zamkniętej dla publiczności części ośrodka.

O pochodzeniu żubra świadczy jego imię. Te z linii białowieskiej mają imiona zaczynające się na "Po". - Tak jest w przypadku wszystkich naszych żubrów - wyjaśnia dyrektorka.

- Z linii pszczyńskiej imiona zaczynają się na "Pl", a żubry niewiadomego pochodzenia, czyli np. ze stada wolnościowego, mają imiona na "Ka".

Zwiedzanie zagrody żubrów można połączyć z aktywnym wypoczynkiem. Stanowi ona bowiem jeden z etapów ścieżki edukacyjnej, prowadzącej przez lasy Nadleśnictwa Smardzewice.

Warto wiedzieć

  • Żubry oglądać można przez cały rok. W sezonie letnim, codziennie w godz. 9-16, a w weekend w godz. 11-18, zimą zarówno w dni robocze, jak i w soboty i niedziele, ośrodek czynny jest do godz. 15.

  • Bilet normalny kosztuje 3,30 zł, a ulgowy - 2,20 zł (dotyczy uczniów, studentów, emerytów i rencistów). Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

  • W weekendy przy ładnej pogodzie od parkingu do ośrodka kursują bryczki konne. Można je wcześniej zamówić, telefonując pod numer 0-606-903-525.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto