Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie, ale czasem nie kwitnie lub jego liście żółkną. Radzimy, jak pozbyć się problemów ze skrzydłokwiatem

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiat to piękny i pożyteczny kwiat doniczkowy. Ale czasem pojawiają się problemy w jego uprawie. Zobacz, jakie są najczęstsze problemy. Przejdź do kolejnych zdjęć - użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Skrzydłokwiat to piękny i pożyteczny kwiat doniczkowy. Ale czasem pojawiają się problemy w jego uprawie. Zobacz, jakie są najczęstsze problemy. Przejdź do kolejnych zdjęć - użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Sachko/Getty Images
Udostępnij:
Skrzydłokwiat jest wyjątkowo ładną rośliną doniczkową. Jego ciekawe kwiaty wyrastają ponad dekoracyjne, ciemnozielone, bujne liście. Choć skrzydłokwiaty nie są trudne w uprawie, to mają pewne wymagania. Warto je znać, by nie popełniać błędów, które zaszkodzą roślinom. Na nieprawidłową pielęgnację skrzydłokwiat może zareagować brakiem kwiatów, schnącymi lub żółknącymi liśćmi oraz kilkoma innymi problemami. Sprawdź, jak pielęgnować skrzydłokwiat, by regularnie i pięknie kwitł oraz dobrze rósł.

Skrzydłokwiaty to częsty widok w naszych domach i biurach. Te atrakcyjnie wyglądające rośliny przez cały rok mają stosunkowo duże, ciemnozielone liście, osadzone na długich ogonkach. Jednak ich wielkim atutem są także piękne kwiaty. Złożone są one z tzw. pochwy kwiatostanowej, która jest biała, oraz kolby kwiatostanu. Co ciekawe, prawdziwe kwiaty skrzydłokwiatu to te maleństwa osadzone na kolbie.

Tego dowiesz się z artykułu

Przeważnie w doniczkach uprawiamy dwa gatunki tej rośliny i ich odmiany. Są to:

 • skrzydłokwiat kwiecisty – bardziej okazały,
 • skrzydłokwiat Wallisa – nieco mniejszy i mający węższe liście oraz kwiaty.

Jednak obydwie rośliny mają takie same wymagania, a przy ich uprawie możemy napotkać te same problemy.

Poznaj najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze

Poza atrakcyjnym wyglądem, skrzydłokwiaty mają też inne plusy. Okazuje się, że ich liście skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn. Radzą sobie m.in. z takimi substancjami jak benzen, formaldehyd, trójcholoroetylen. A występują one jako element smogu, ale mogą być też wydzielane przez różne kosmetyki, domową „chemię” czy niektóre elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz (farby, lakiery).

Podstawowe wymagania skrzydłokwiatu

Kolejną zaletą skrzydłokwiatów jest to, że są łatwe w uprawie i radzą sobie z nimi nawet mniej wprawni miłośnicy kwiatów. Skrzydłokwiatowi wystarczy zapewnić w miarę regularne podlewanie, wilgotne powietrze (należy go często zraszać), żyzną ziemię o lekko kwaśnym odczynie (typowa ziemia do kwiatów) oraz rozproszone światło.

Najczęstsze problemy w pielęgnacji skrzydłokwiatu w doniczce

Jednak o ile utrzymanie skrzydłokwiatu przy życiu jest stosunkowo łatwe, o tyle sprawienie, że będzie wyglądał rzeczywiście pięknie i regularnie kwitł, już nie jest takie pewne. Jest bowiem kilka problemów, które dość często pojawiają się w uprawie skrzydłokwiatów. Do najczęstszych należą zasycające końcówki liści, żółknące liście oraz brak kwitnienia. Jest też kilka innych problemów. Jednak wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się nieskazitelnym pięknem tych roślin. Oto najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatów i ich powody oraz podpowiedzi, co robić.

Zobacz, jakie są najczęstsze problemy ze skrzydłokwiatem

Suche końcówki liści skrzydłokwiatu

Jednym z najczęściej spotykanych kłopotów, jakie sprawia skrzydłokwiat, są zasychające końcówki liści. Żółkną one, a potem brązowieją. Najczęściej problem zatrzymuje się na samym końcu liścia. Najczęstsze przyczyny brązowienia końcówek liści i zalecane działania to:

 • zbyt suche powietrze – regularnie zraszaj skrzydłokwiat przegotowaną wodą;
 • zbyt suche podłoże – podlewaj roślinę częściej;
 • przenawożenie – zmniejsz dawkę lub częstotliwość stosowania nawozu.

Zaschnięte końcówki liści można obciąć, żeby nie szpeciły rośliny.

Czytaj także:

Liście skrzydłokwiatu czernieją

Zdarza się też, że liście skrzydłokwiatu przybierają czarnobrązowy kolor. Może to się zacząć od końcówki liścia i rozszerzać się na dalszą część blaszki lub pojawić się w postaci plam lub sczernienia brzegu liścia. Dlaczego liście skrzydłokwiatu czernieją i co robić? Oto przyczyny i zalecane działania:

 • nadmiar wody – podlewaj rzadziej lub mniejszą ilością wody; pomiędzy jednym i drugim podlaniem, wierzchnia warstwa ziemi powinna lekko przeschnąć;
 • brak odpływu wody lub drenażu – jeśli nie podlewasz kwiatów często, a ziemia jest ciągle mokra, sprawdź, czy w doniczce jest odpływ. Jeśli skrzydłokwiat rośnie w modnym pojemniku bez odpływu, upewnij się, że jest w nim warstwa drenażu (np. z keramzytu, żwiru).

Pamiętaj, że ciągle mokre podłoże to problem nie tylko z wyglądem liści. One są sygnałem tego, że zaczynają gnić korzenie, a to prosta droga do utraty rośliny. Przelane rośliny są także podatne na choroby grzybowe (objawiające się plamami na liściach), które również mogą zakończyć się źle. Jeśli nadmiernie podlewaliśmy roślinę lub woda długo stała w doniczce, najlepiej przesadźmy ją do nowej ziemi.

Inny powód czernienia liści skrzydłokwiatu to zimny przeciąg. Uważajmy na to szczególnie zimą, podczas wietrzenia.
Liście skrzydłokwiatu mogą także czernieć na skutek podlewania tzw. twardą wodą, czyli zawierającą wapń, którego ta roślina nie lubi. Jeśli w doniczce pojawił się biały, żółty lub brązowy, twardy osad, to potwierdzenie tej teorii. Podlewaj skrzydłokwiat przegotowaną wodą i przesadź go do ziemi o lekko kwaśnym odczynie (taki ma większość typowych podłoży dla kwiatów – pH 5,5-6,5).

Dowiedz się więcej:

Liście skrzydłokwiatu żółkną

Liście skrzydłokwiatu mogą żółknąć z kilku powodów:

 • zbyt mocne nasłonecznienie – jeśli żółknie lub blednie większość liści, to znak, że roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy, że skrzydłokwiat lubi rozproszone światło (np. przez firankę);
 • przędziorki – obejrzyjmy liście, czy nie widać na nich drobnych pajęczynek (szczególnie od spodniej strony). Jeśli tak, to mamy do czynienia ze szkodnikami. Przędziorki można zwalczać chemicznie, ale warto zacząć od: zwiększenia wilgotności powietrza, mechanicznego usunięcia, np. wacikiem, oprysku z wywaru z czosnku lub cebuli;
 • starość – jeśli pojedyncze liście zaczynają równomiernie żółknąć i wyglądać jak jesienne liście na drzewie, to znak, że są po prostu stare i roślina wymienia je na nowe. Jeśli problem dotyczy pojedynczych liści, a reszta wygląda zdrowo, nie mamy się czym przejmować. Takie żółknące liście należy usunąć.

Zobacz, jakie są najczęstsze problemy ze skrzydłokwiatem

Białe plamy na liściach skrzydłokwiatu

Czasem na powierzchni liści skrzydłokwiatu pojawiają się mniejsze lub większe białe plamy (lub obwódki). Najczęściej udaje się je zetrzeć. To wynik zraszania rośliny twardą wodą, a białe plamy to nic innego, jak osad wapienny. Takie plamy przede wszystkim szpecą roślinę, ale osad zatyka też aparaty szparkowe, służące do wymiany gazowej („oddychania”), a pamiętajmy też o niechęci skrzydłokwiatu do wapnia. Istniejące plamy zetrzyjmy, używając przegotowanej wody i miękkiej szmatki, a do zraszania rośliny używajmy przegotowanej wody.

Liście skrzydłokwiatu opadają

Jeśli liście skrzydłokwiatu rozkładają się na boki, opadają i wydają się wiotkie, przyczyna jest jedna – brak wody. Natychmiast podlej roślinę!

Skrzydłokwiat nie kwitnie

Skrzydłokwiat wprawdzie ma piękne liście, ale oczekujemy od niego również kwiatów. Jest kilka powodów dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie:

 • zbyt mało światła – przestaw doniczkę w jaśniejsze miejsce, ale pamiętaj, że nie może być bezpośrednio, mocno nasłonecznione;
 • niewłaściwe podlewanie – wody nie może być zbyt mało, ani zbyt dużo – podłoże powinno lekko przesychać; pamiętajmy o podlewaniu przegotowaną wodą (lub deszczówką);
 • błędy w nawożeniu – skrzydłokwiaty zasilamy nawozami do roślin kwitnących. Nie przesadzajmy z dawką nawozu, bo nadmiar bardziej zaszkodzi roślinie niż jego niedostatek;
 • zbyt duża doniczka – jeśli przesadziliśmy roślinę do dużo większej doniczki najpierw zacznie ona wytwarzać większą ilość korzeni, a nie kwiatów.

Polecamy przeczytać

Zobacz, jakie są najczęstsze problemy ze skrzydłokwiatem

Kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją

Kiedy już doczekamy się kwiatów, może okazać się, że zamiast białych są one zielonkawe. To również może wynikać z kilku przyczyn:

 • odmiana – niektóre odmiany skrzydłokwiatów mają właśnie lekko zielonkawe kwiaty;
 • za mało światła – jeśli kwiaty szybko zielenieją w trakcie kwitnienia, to znaczy że roślina ma nieco zbyt mało światła, przestawmy ją w jaśniejsze miejsce;
 • przekwitanie – starsze kwiaty zielenieją i jest to normalne zjawisko.

Pamiętajmy, żeby usuwać przekwitłe kwiaty! To zachęca roślinę do wytwarzania nowych.

Polecamy:

Dziury w liściach skrzydłokwiatu

Mniejsze i większe dziury w liściach skrzydłokwiatu to wynik żerowania przede wszystkim różnych owadów (najczęściej w postaci gąsienic), ale również np. ślimaków. Najczęściej zdarzają się latem, szczególnie jeśli nasz skrzydłokwiat spędza wakacje na balkonie. Ale może zdarzyć się też w mieszkaniu. W takim przypadku obejrzyjmy dokładnie roślinę w poszukiwaniu niechcianych gości i po prostu usuńmy szkodniki ręcznie. Natomiast jeśli mamy kota czy inne domowe zwierzę, które może podgryzać liście natychmiast przestawmy roślinę w niedostępne dla nich miejsce! Skrzydłokwiat jest toksyczny, a jego sok powoduje silne podrażnienia i zatrucia!

Zobacz, jakie są najczęstsze problemy ze skrzydłokwiatem

Zadbaj o swoje rośliny

miejsce #1

Prosperplast

Prosperplast Aqua 5L Zielony

34,45 zł13,89 zł-60%
miejsce #2

Prosperplast

Prosperplast Coubi Cone 2L Biały Połysk Idukon2

12,99 zł7,47 zł-42%
miejsce #3

Eva Solo

Eva Solo Konewka Globe 9L

239,00 zł188,10 zł-21%
miejsce #4

Raeder Konewka Wąska

119,00 zł115,43 zł
miejsce #5

Gardena

Gardena Automatyczna konewka 1265-20

340,66 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

STREFA BIZNESU: USTAWA ANTYLICHWIARSKA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie