Skoki na spadochronie w centrum Łodzi. Wieża spadochronowa wysoka na 48 metrów

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Wieża w Łodzi. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wieża w Łodzi. Więcej na kolejnych zdjęciach Archiwum Polska Press/Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Pod koniec lat 30-tych XX wieku w Polsce postawiono blisko 20 wież spadochronowych. Jedna z nich była w Łodzi w parku na Zdrowiu, nieopodal stadionu ŁKS. Miała 48 metrów wysokości i jako pierwsza w kraju była wyposażona w elektryczną windę. Stała około 40 lat.

Skoki na spadochronie w centrum Łodzi. Wieża była wysoka na 48 metrów

Inicjatywa budowy wież wyszła z paramilitarnej organizacji Liga Ochrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. Jej celem było umasowienie spadochroniarstwa w Polsce. Pod hasłem „Młodzież na spadochrony” rozpoczęto intensywne działania propagandowe: pojawiły się plakaty, różne tematyczne publikacje, spadochroniarstwo zagościło w prasie, radiu i kinie, docierając do ogromnej liczby obywateli. Najważniejszym osiągnięciem całej akcji była jednak budowa w różnych miastach kilkunastu wież spadochronowych służących to szkolenia adeptów tego sportu. Produkcją spadochronów wieżowych zajmowała się Wytwórnia Balonów i Spadochronów w Legionowie. Większość wież zbudowała Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych, Sp. Akc. – Warsztaty Przetwórcze w Chorzowie, a ich projektantem był inż. Jerzy Koziołek z Chorzowa.

Wieża w Łodzi - 48 metrów wysokości

Łódzka wieża została uroczyście poświęcona 21 listopada 1937 roku i była wówczas najwyższym tego typu obiektem w kraju. Miała 48 metrów wysokości i jako pierwsza w kraju posiadała elektryczną windę. Miała wyciąg elektryczny do wciągania czaszy spadochronu, nie miała jednak windy i aby z niej skoczyć trzeba było wchodzić po metalowych schodach. Na szczycie była platforma otoczona barierką z furką, przez która skakał skoczek przypięty do uprzęży podwieszonej do rozpiętej czaszy spadochronu. Pierwsze 12 – 15 metrów skoku było to swobodne spadanie, dopiero po chwili czasza spadochronu napełniała się i amortyzowała skok. Skoczek opadał ze średnią prędkością 4 m/s., więc znajdował się na ziemi 5-6 sekund po skoku.

Wieża w Łodzi. Stała 40 lat

Wieża przetrwała II wojnę światową, a w 1948 roku została otwarta ponownie. Było to duże wydarzenie połączone z festynem, które zostało uwieńczone w Kronice Filmowej. Wieża została rozebrana w latach 70. XX w.

Druga wieża w Łodzi

W 1951 r. została w Łodzi wybudowana także druga wieża spadochronowa, o wysokości 25 m, w w północno-wschodniej części parku ona Julianowie. Działała do połowy lat 60-tych.

Zobaczcie wieżę w Łodzi na starych zdjęciach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Skoki na spadochronie w centrum Łodzi. Wieża spadochronowa wysoka na 48 metrów - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie