Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron pod dworcem Łódź Fabryczna. Jego cenne wyposażenie trafi do muzeum

(kac)
Schron pod Fabrycznym był wyposażony m.in. w gazoszczelne drzwi i instalacje chroniące wnętrze przed toksycznymi gazami
Schron pod Fabrycznym był wyposażony m.in. w gazoszczelne drzwi i instalacje chroniące wnętrze przed toksycznymi gazami Grzegorz Gałasiński
Pod budynkiem dworca kolejowego Łódź Fabryczna znaleziono sprawny system filtro-wentylacyjny firmy Dräger Werk Lubeck. W podziemnym schronie było też kilkanaście drzwi przeciwgazowych. To oryginalne niemieckie wyposażenie bunkra to skarb dla kolekcji muzealnych.

Znaleziony pod Fabrycznym bunkier to pomieszczenie piwniczne przerobione na schron. Obiekt znajdował się tuż pod halą z kasami biletowymi. Prowadziły do niego schody te same, co do toalet. Wejście do ubikacji było vis-a-vis gazoszczelnych drzwi prowadzących do przeciwlotniczego schronu o wymiarach 35 na 15 metrów. Te 30 kg. drzwi wciąż posiadają oryginalne tabliczki znamionowe niemieckiego producenta. W budynku dworca fabrycznego było ich kilkanaście.

Znaleziony podczas rozbiórki dworca sprawny system filtro-wentylacyjny firmy Dräger Werk Lubeck to rury, które miały wtłaczać lub wysysać powietrze ze schronu. Instalacja ta oplatała dokoła cały budynek kolejowego dworca Łódź Fabryczna. Z jednej strony rury poprowadzone były pod sufitem, z drugiej korytarzem ewakuacyjnym. Od strony peronów i od strony dworca PKS były zawory, przez które dostawało się powietrze.

Wloty do zasysania powietrza znajdowały się z dwóch stron, na wypadek, gdyby część budynku Fabrycznego zawaliła się. System filtro-wentylacyjny oczyszczający powietrze z gazu był zaopatrzony w zawory rozetowe odcinające jego dopływ, filtry płytowe bawełniano-wiskozowe, które oczyszczały powietrze z kurzu i pyłu. Jedynie zespół filtracyjny był polski, z lat 50.

- Postanowiliśmy uratować oryginalne, niemieckie wyposażenie schronu przeciwlotniczego i przekazać do muzeum, które je odpowiednio wyeksponuje - powiedziała Dziennikowi Łódzkiemu Iga Nowicka, pomysłodawczyni wydawnictwa "Archeologia Wojenna", łodzianka doskonale znana w świecie historyków, kolekcjonerów i poszukiwaczy skarbów.

"Archeologia Wojenna" wystąpiła z pismem do PKP Polskie Linie Kolejowe z prośbą o przekazanie znalezionego wyposażenia po schronie z Fabrycznego. Gdzie trafi system filtro-wentylacyjny? Trwają rozmowy. Militaria z dworca mogą trafić również do Muzeum Walk o Wał Pomorski, do fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego lub schronu kolejowego w Konewce pod Spałą.

Opracowano na podstawie informacji Dziennika Łódzkiego: Skarb na dworcu Fabrycznym!

Więcej zdjęć wyposażenia schronu: Schron na Dworcu Fabrycznym [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto