Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryby w roli głównej - jak każe tradycja

Redakcja
Ryby na wigilijnym stole - rodzaje, przepisy, zalety..

Boże Narodzenie kojarzy nam się z rodzinną atmosferą oraz choinką, opłatkiem, prezentami, śpiewaniem kolęd i dwunastoma potrawami, wśród których królują ryby. - Jednym z najważniejszych argumentów, przemawiających za serwowaniem ryb w czasie wigilijnej kolacji jest tradycja, ale ryby mają też walory smakowe i są bardzo zdrowe - mówi Michał Kotynia, szef kuchni restauracji Zebra. - Oprócz karpia, który pojawia się zwykle w najróżniejszych wariacjach, np: wersja smażona, karp z nadzieniem, karp po żydowsku, karp z galaretą i zakąski ze śledzi, polecam w tym roku kupić na święta łososia, szczupaka czy tuńczyka. Można przygotować z nich bardzo smaczne i zdrowe potrawy. Wbrew pozorom, także tłuste ryby są bardzo zdrowe.
Tłuszcz rybi zawiera kwasy omega 3, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Kwasy te mają zbawienny wpływ na profilaktykę chorób układu krążenia, zapobiegają również udarom mózgu i miażdżycy. Dietetycy uważają, że spożywane przynajmniej raz w tygodniu tłuste ryby morskie stabilizują ciśnienie tętnicze i przywracają równowagę w zaburzeniach przemiany cholesterolu. Zawarte w rybach kwasy tłuszczowe poprawiają ukrwienie mózgu, mają również duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych.
Spożywając ryby, zapewniamy też naszemu organizmowi stałą dostawę jodu, wapnia, potasu i magnezu. Ponadto ryba jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Kwas tłuszczowy omega 3 wpływa na naszą odporność. Ryby morskie są także skarbnicą rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K.
- Zanim zaczniemy przyrządzać ryby, godzinę wcześniej obłóżmy je plasterkami cebuli, pietruszki, selera albo skropmy białym winem. Wtedy będziemy mieć pewność, że pozbędziemy się nieprzyjemnego, intensywnego zapachu - radzi Michał Kotynia.
A jak poznać, że kupowana ryba jest świeża? Te niedawno wyłowione z wody mają lśniącą, śliską skórę oraz przejrzyste, wypukłe oczy. Kolor skóry, oczu czy płetw powinien jak najbardziej przypominać rybę żywą. Łuska powinna być gładka. Jeżeli kupujemy rybę z głową, obowiązkowo sprawdzamy kolor skrzeli czyli aparatu oddechowego ryb. Ich barwa powinna być jak najbardziej intensywna (czerwona). Babciny sposób na sprawdzenie świeżości ryb to włożenie jej do naczynia z zimną wodą. Świeża ryba opadnie na dno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto