Ruszyły rozgrywki Łódzkiej Amatorskiej Ligi Siatkówki

(opr. em)
4 października w Szkole Podstawowej nr 205 odbyła się inauguracja rozgrywek Łódzkiej Amatorskiej Ligi Siatkówki organizowanej przez Klub Sympatyków Piłki Siatkowej przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. W XVIII edycji jednych z największych amatorskich rozgrywek w kraju wystartowało 59 drużyn (w tym 16 żeńskich i 43 męskie), z których aż 8 zespołów debiutuje w Łódzkiej Amatorskiej Lidze Siatkówki.

Podobnie jak w profesjonalnych ligach również w ŁALS okres wakacji to dla wielu drużyn czas na poszukiwanie wzmocnień swoich składów tak by kolejny sezon przyniósł upragnione medale. Jedno z ciekawszych wzmocnień dokonała drużyna Wyborowe, której szeregi zasiliła Katarzyna Kociołek Mistrzyni Świata i Europy w Siatkówce Plażowej.

Natomiast w bieżących rozgrywkach w nowej roli wystąpi Szymon Nowak, który oprócz gry w Superacie po raz pierwszy poprowadzi jako trener zespół Szkoły Marcina Gortata. Do mistrza ekstraklasy mężczyzn Superaty po trzech latach przerwy powrócił niezwykle doświadczony Michał Fokczyński. Wzmocnień dokonały również zespoły aspirujące w tym sezonie do walki o medale, czyli TKKF Dzikusy, Iskra, No Name Volley oraz PGE.

W najciekawszym meczu pierwszej kolejki ekstraklasy mężczyzn zmierzyły się dwie najbardziej utytułowane drużyny. Po emocjonującym spotkaniu obrońca tytułu Superata uległ Dzikusom 1:3, co było małym rewanżem za ubiegłoroczny półfinał.

W pozostałych spotkaniach zwyciężali faworyci. PGE w trzech setach rozprawiło się z beniaminkiem ligi drużyną SEW Eurodrive, również 3:0 zakończył się pojedynek No Name z Fantomem, natomiast Iskra co prawda pozwoliła ugrać jednego seta Sokołowi Rzgów, jednak w pozostałych kontrolowała przebieg spotkania i zwyciężyła 3:1.

W Ekstraklasie kobiet ekscytujące widowisko stworzyły siatkarki Jutrzenki oraz Wyborowe, które z wspominaną Katarzyną Kociołek w składzie zwyciężyły po pięciosetowym boju inkasując cenne dwa punkty. Poziom już pierwszego spotkania pomiędzy tymi drużynami może sugerować, że obie ekipy w tym sezonie interesować się będą grą o najwyższe lokaty ligi. Dobrze inaugurację rozgrywek rozpoczęły mistrzynie ubiegłego sezonu w tej edycji występujące pod nazwą No Name Volley. W spotkaniu przeciwko beniaminkowi ligi - Fuks Sulejów zwyciężyły 3:1 i objęły prowadzenie w tabeli. Również w czterech setach zakończył się pojedynek drużyn 10 SHOOTS oraz Dzikusy II na korzyść tej pierwszej.

W I lidze kobiet bez niespodzianek, swoje spotkania wygrały zespoły, które są uważane za główne pretendentki do walki o awans do Ekstraklasy. Gładko ze swoimi rywalkami uporały się siatkarki Salos Wodna pokonując 3:0 ZSO 8. Również w trzech setach swoje spotkanie zakończyła Stala Głowno zwyciężając ZSO 4. Spakowicz z Ekstraklasy Dzikusy I po czterosetowej walce ostatecznie pokonał zespół SERVO 3:1. Takim samym stosunkiem zakończył się mecz zawodniczek Energii przeciwko ŁKSG na korzyść tych pierwszych.

Jak przystało na jeden z największych ośrodków amatorskiej siatkówki w Polsce, Klub Sympatyków Piłki Siatkowej po ubiegłorocznych testach i pozytywnych opiniach, wprowadza swój pionierski system punktowy do niższych klas rozgrywkowych. Drużyny I i II ligi będą grać specjalnym systemem liczenia punków, w którym nie rozgrywa się piątego seta (mecz może skończyć się remisem 2:2), a punkty zdobywa się za każdego wygranego seta. Zwycięstwo 3:0 jest natomiast premiowane dodatkowym punktem bonusowym, czyli triumfująca drużyna może zainkasować aż 4 punkty. W I kolejce spotkań mogliśmy zaobserwować dwa pojedynki zakończone remisem, a tym samym równy podział punktów oraz dwa zwycięstwa za cztery punkty.

W IA lidze mężczyzn największą niespodzianką jest porażka spadkowiczów z ekstraklasy, drużyny Piazza Cafe z beniaminkiem tej ligi Bejłoczem. Obie drużyny stworzyły ciekawe widowisko jednak górą był Bejłocz zwyciężając 3:1. Pozostałe spotkania tej klasy rozgrywkowej także kończyły się po czterech setach. W spotkaniu pomiędzy doświadczonymi zespołami Gremi oraz Lozamet lepsi okazali się Ci drudzy, natomiast Volley Centrum pokazał swoją wyższość nad drugim beniaminkiem, zespołem Wild Boyz.

Już na samym początku sezonu bardzo dobrą formą popisywali się zawodnicy FUKS Sulejów oraz Koluszek. Mimo, iż mecz nie wyłonił zwycięzcy i zakończył się 2:2 to postawa zespołów wskazuje, że będą to zdecydowani faworyci IB ligi mężczyzn i pretendenci do awansu. Debiut na ławce trenerskiej mile będzie wspominał Szymon Nowak, który poprowadził zespół Szkoły Marcina Gortata do zwycięstwa nad Energeo 3:1. Nie udał się za to pierwszy mecz beniaminkowi Społecznej Akademii Nauk, która po czterosetowej walce musiała uznać wyższość Starszaków.

W tzw. kratkę wiodło się natomiast beniaminkom II ligi, czyli drużynie ZWiK oraz VC Chlory. Ci pierwsi po emocjonującym zremisowanym spotkaniu z Kadrą B wywalczyli dwa punkty, natomiast bez zdobyczy choćby seta VC Chlory zakończyli pojedynek z Team Spiryt. Trzy sety trwał także mecz Febrisanu z mŁodzianami, zakończony szybkim zwycięstwem tych pierwszych.

Następna kolejka rozgrywek, odbędzie się w sobotę 11 października w godzinach 8-18 w Szkole Podstawowej nr 205 ul. Dąbrówki 1 (Olechów).