Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roznegliżowane kobiety mają zachęcić do bibliofilstwa

Spoza miasta
Spoza miasta
Czy młode, półnagie kobiety są w tanie zachęcić do pokochania ...
Czy młode, półnagie kobiety są w tanie zachęcić do pokochania ... Maurycy Gomulicki / materiały promocyjne
Czy młode, półnagie kobiety są w stanie zachęcić do pokochania książek? Maurycy Gomulicki przekonuje swoją wystawą pt. "Bibliphilia", że jest to możliwe.

Uroczyste otwarcie MOCAK-u zaplanowano na 19 maja 2011 roku. Jedną z pierwszych wystaw, które można tam będzie obejrzeć, jest "Maurycy Gomulicki. Bibliophilia". Składające się na nią zdjęcia ukazują bibliotekę jako przestrzeń, w której spotykają się intelekt i zmysły.

- Wystawa będzie obejmować czternaście fotografii przedstawiających roznegliżowane kobiety na tle różnych księgozbiorów. Bohaterkami zdjęć są przyjaciółki artysty oraz modelki, które Gomulicki fotografował w warszawskim antykwariacie Logos, w swojej aktualnej bibliotece oraz na tle kolekcji nieżyjącego już meksykańskiego intelektualisty, Jaimego Garcii Terrésa - mówi Julita Kwaśniak z MOCAK-u. - Książki, z którymi pozują, to w większości pozycje z księgozbioru Juliusza Wiktora Gomulickiego, których znaczące tytuły oraz atrakcyjna i "nowoczesna" szata graficzna zainteresowały artystę. Kolekcja, jak mówi jej autor, opowiada o pożądaniu i pięknie książek.

- Pomysł na wystawę powstał z silnego związku Maurycego Gumulickiego z jego dziadkiem, Juliuszem Wiktorem Gomulickim, który posiadał duży księgozbiór. Autor chciał pokazać bibliotekę w innym świetle, zestawiając ją z wizerunkami kobiet - tłumaczy Katarzyna Wąs, koordynator wystawy.

- Bardziej niż okładki i same książki, uwagę widza mogą przyciągać dziewczyny, które je trzymają. Jeśli akcja ma na celu propagowanie nawyku czytania dla przyjemności, a nie tylko z musu, to jestem za jak największą liczbą podobnych happeningów! Jednak wydaje mi się, że cokolwiek by się nie robiło, jest to cel, którego osiągnięcie byłoby raczej cudem w erze internetu i krótkich tekstów, do których od małego jesteśmy przyzwyczajani - twierdzi Marek, student Politechniki Krakowskiej.

fot. Maurycy Gomulicki

19 maja w MOCAK-u otwarta zostanie także Biblioteka Mieczysława Porębskiego, który przekazał część swojego cennego księgozbioru. Biblioteka będzie zaaranżowana na wzór gabinetu profesora z jego krakowskiego mieszkania. Oprócz książek wypełniać ją będą obrazy malarzy z Grupy Krakowskiej.

MOCAK będzie otwarty od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00 - 20.00. We wtorki wstęp będzie wolny, a w pozostałe dni można będzie zakupić bilety w cenie 10 zł (na uczniów i studentów czekają bilety ulgowe w cenie 5 zł).

MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - to nowe muzeum polskiej i światowej sztuki współczesnej. Jest pierwszym w Polsce tego typu miejscem, które stworzono od podstaw. Budynek powstał na terenie dawnej fabryki Schindlera w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację. Autorem projektu jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który nawiązuje do nurtu neomodernistycznego.


Źródło: Bibliophilia, czyli o pokusach drzemiących pośród książek /www.mmkrakow.pl

Zobacz też: koncerty w Łodzi

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto