Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa uznawanego za najważniejszą innowację w rolnictwie (ZDJĘCIA)

Krzysztof Kaniecki
Krzysztof Kaniecki
Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa Krzysztof Kaniecki
Rolnicy z województwa łódzkiego podczas wyjazdu studyjnego na Lubelszczyznę poznali tajniki agroleśnictwa uznawanego za najważniejszą innowację w rolnictwie. Uczestnicy trzydniowego szkolenia zorganizowanego przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach podczas wykładów oraz warsztatów próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy rolnictwo ekologiczne może być szansą dla rolników i konsumentów.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego mieli okazję gościć u dr Barbary Baj-Wójtowicz, która od 10 lat zajmuje się prowadzeniem zbudowanego od podstaw 12-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Sosnówka. Gospodarstwo zajmuje się uprawą współrzędną: bzu czarnego pospolitego, miodunki, róży pomarszczonej oraz będącej w Polsce pod ścisła ochroną maliny moroszki, którą pani Barbara sprowadziła ze Skandynawii. W gospodarstwie agroleśnym w Sosnówce znaleźć można także pokrzywę, przetacznik pospolity i wiele innych gatunków, które są hodowane jako półprodukty na przyprawy, zioła i herbatki. Jeśli zaś chodzi o ekologię, jest to ekologiczne modelowe gospodarstwo agroleśne.

Wprowadzenie innowacji było dla dr Barbary Baj-Wójtowicz - na co dzień pracownika naukowego Oxfordu - sposobem na zapełnienie niszy w prowadzeniu rolnictwa zrównoważonego. Od ponad roku propagatorka agroleśnictwa na forum międzynarodowym jest najlepszym przykładem na to, że polski rolnik potrafi być innowacyjny w zakresie wprowadzania tradycyjnych technik uprawy, bo trzeba wiedzieć, iż ten sposób uprawy w przeszłości był powszechnie stosowany. Do systemów agroleśnych zaliczane są m.in. zadrzewienia śródpolne, które zaczęły masowo znikać z krajobrazu polskiej wsi na skutek intensyfikacji rolnictwa, a teraz próbuje się do nich wracać.

Właścicielka gospodarstwa rolnego w Sosnówce, która postawiła na innowacyjny model produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy - prowadząc projekt badawczo-wdrożeniowy realizowany w ramach działania Współpraca PROW 2014-2020 mający na celu opracowanie innowacji dla sektora rolno-spożywczego - ma ogromne wsparcie w prywatnej firmie. Digital Crops z Ligoty Wielkiej zajmuje się rozwiązaniami digital solutions w rolnictwie czyli systemami zarządzania polami, kompatybilnymi z badaniami gleby oraz przygotowanymi mapami pól, a także wszelkimi danymi dotyczącymi podłoża oraz jego zmian do występujących warunków atmosferycznych. I tu na uczestników wyjazdu studyjnego na Lubelszczyznę czekała duża niespodzianka. Dr Barbara Baj-Wójtowicz, do której gospodarstwa rok temu jako pierwsza dotarła grupa rolników z województwa łódzkiego, postanowiła obdarować darmową wersją programu wszystkich uczestników, którzy zdecydowali się, by podpatrzyć, a potem być może wykorzystać u siebie ten właśnie sposób ekologicznej uprawy roślin i ziół. Teraz również rolnicy z województwa łódzkiego będą mogli ten bardzo funkcjonalny i pożyteczny program wykorzystać do prowadzenia własnego gospodarstwa.

Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali tajniki agroleśnictwa

Uczestnicy wyjazdu studyjnego na Lubelszczyznę organizowanego przez ŁODR w Bratoszewicach zgodnie podkreślają, że był to bardzo owocny wyjazd. Wielu z nich już zadeklarowało, że zdobytą wiedzę wykorzystają we własnych gospodarstwach rolnych, co deklarują w komentarzach na profilu "Lubelskie Zioła" na Facebooku i na prywatnych postach:

Uczestnicy wyjazdu na Lubelszczyznę wzięli też udział w dwóch wykładach na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Dr Alicja Węgrzyn przedstawiła, w jakim stopniu zmiany klimatu wpływają na produkcję rolniczą zaś prof. dr hab. Piotr Kraska wprowadził rolników w tematykę rolnictwa ekologicznego i współczesnych problemów, jakie dotykają ten sposób gospodarowania.

Rolnicy z województwa łódzkiego na Lubelszczyźnie poznali ta...

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie