Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych ratach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a pieniądze nie są opodatkowane.
Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Średni czas przeprowadzenia wniosku przez specjalny kreator na PUE ZUS to jedynie 12 minut - wylicza Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - To pokazuje, że rodzice i opiekunowie nie mają problemów z załatwieniem formalności. Wnioski o RKO można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu. To rodzice decydują o tym kiedy wirtualnie odwiedzić urząd, a z naszych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy.
Infolinia dla rodziców
Rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy Zakładu.
Współpraca z KRUS-em i Pocztą Polską
ZUS nawiązał też współpracę z KRUS-em i Pocztą Polską w tym zakresie. Tam zostaną zlokalizowane mobilne punkty składania wniosków. Pod koniec ubiegłego roku prezes ZUS-u zawarła listy intencyjne Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Pocztą Polską.
Jak ZUS wypłaci pieniądze?
ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata pieniędzy nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje takie prawo. Wypłata przyznanego kapitału będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe.
Choć rodzinny kapitał opiekuńczy został wprowadzony od stycznia tego roku, to o pieniądze mogą starać się także ci rodzice, których drugie lub kolejne dziecko urodziło się wcześniej, ale jest w przedziale wiekowym od 12 do 35 miesięcy. Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje proporcjonalnie za okres od dnia 1 stycznia 2022 do ostatniego dnia miesiąca, w którym maluch ukończy 35. miesiąc życia.
O dofinansowanie mogą się także starać cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały. Dodatkowym warunkiem otrzymania rodzinnego kapitału opiekuńczego jest zamieszkiwanie z dziećmi w Polsce.
500 plus po nowemu
Od stycznia tego roku ZUS przejął także obsługę programu 500 plus. Na razie przyjmuje tylko nowe wnioski, gdyż do końca maja wypłatą pieniędzy zajmują się samorządy, które robiły to do tej pory.
- Wnioski od 1 stycznia mogą składać rodzice na nowonarodzone dzieci, które nie miały przyznanego świadczenia przez gminy - zaznacza Monika Kiełczyńska.
Pracownicy ZUS-u będą mieli więcej pracy od lutego. Wnioski na nowy okres rozpoczynający się od czerwca 2022 i trwający do końca maja 2023 można będzie składać od 1 lutego.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?