Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja komunikacyjna w Łodzi. Zmiany w MPK Łódź [MAPY]

Marcin Bereszczyński
Łódź podzielono na 12 rejonów, ze wspólną komunikacją miejską MPK Łódź

1. Retkinia, Karolew, Nowy Józefów, Nowe Sady, Pienista
2. Teofilów, Żabieniec, Wielkopolska, Zdrowie, Złotno, Mania
3. Radogoszcz Wschód i Zachód, Liściasta
4. Żubardź, Koziny, Stare Bałuty, Julianów
5. Marysin, Doły, Łagiewniki, Arturówek
6. Stoki, Sikawa, Podgórze, Nowosolna, Wzniesienia Łódzkie, Mileszki, Wiączyń
7. Widzew Wschód, Stary Widzew, Janów, Olechów, Andrzejów
8. Chojny, Kurczaki, Komorniki, Wiskitno
9. Dąbrowa, Zarzew, Dąbrowa Przemysłowa
10. Ruda Pabianicka, Stare Rokicie
11. Kurak, Czerwony Rynek, Górniak, Politechniczna, Księży Młyn
12. Śródmieście, NCŁ, Stare Polesie, os. im. Lumumby
Łódź podzielono na 12 rejonów, ze wspólną komunikacją miejską MPK Łódź 1. Retkinia, Karolew, Nowy Józefów, Nowe Sady, Pienista 2. Teofilów, Żabieniec, Wielkopolska, Zdrowie, Złotno, Mania 3. Radogoszcz Wschód i Zachód, Liściasta 4. Żubardź, Koziny, Stare Bałuty, Julianów 5. Marysin, Doły, Łagiewniki, Arturówek 6. Stoki, Sikawa, Podgórze, Nowosolna, Wzniesienia Łódzkie, Mileszki, Wiączyń 7. Widzew Wschód, Stary Widzew, Janów, Olechów, Andrzejów 8. Chojny, Kurczaki, Komorniki, Wiskitno 9. Dąbrowa, Zarzew, Dąbrowa Przemysłowa 10. Ruda Pabianicka, Stare Rokicie 11. Kurak, Czerwony Rynek, Górniak, Politechniczna, Księży Młyn 12. Śródmieście, NCŁ, Stare Polesie, os. im. Lumumby
Rewolucja komunikacyjna w Łodzi w 2017 roku. Zmiany w MPK Łódź już 2 kwietnia. Zobacz nowe linie i połączenia komunikacji miejskiej w Łodzi. Jakie linie zostaną skasowane? Jak będą jeździć autobusy MPK Łódź? Sprawdź mapy komunikacji MPK Łódź. (szczegóły w kolejnych slajdach)

Nowy model transportu zbiorowego w Łodzi powstał wokół hasła: „dwanaście”. Tramwaje i autobusy mają jeździć co 12 minut, ale niektóre nawet co 6 minut. Miasto podzielono na 12 rejonów ze wspólną komunikacją miejską. Autobusy wjadą w 12 ulic, w które wcześniej nie docierały. Łącznie komunikacja miejska obejmie o 40 km ulic więcej, niż obecnie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wdrożenie nowej siatki połączeń będzie łączyło się z podwyżką cen biletów, która też ma obowiązywać od 2 kwietnia.

- Wejdzie w życie długo oczekiwana reforma. Ostatnia zmiana systemu komunikacji miejskiej miała miejsce 15 lat temu - mówi prezydent Hanna Zdanowska. - Ludzie z natury nie lubią zmian, ale są one konieczne. Musieliśmy znaleźć złoty środek pomiędzy istniejącymi torowiskami, posiadanym taborem i oczekiwaniami mieszkańców. Po wprowadzeniu zmian każdy będzie musiał znaleźć nową drogę dojazdu do pracy lub na uczelnię. Nowy system na pewno nie będzie akceptowany przez wszystkich, ale będzie dobry dla większości łodzian.

Z zapowiedzi wynika, że nowe rozkłady jazdy mają poprawić punktualność komunikacji miejskiej.

Do nowego modelu transportu trzeba będzie dostosować tabor. Trzeba wymienić 200 tramwajów spośród 235 jeżdżących po łódzkich torowiskach. A to wiąże się z wydaniem pieniędzy, których miasto nie ma. Jeden tramwaj to wydatek 7 mln zł, więc miasto chce podnieść ceny biletów komunikacji miejskiej. Jeśli Rada Miejska w lutym przyjmie podwyżki, to nowa taryfa biletowa będzie obowiązywała od 2 kwietnia, czyli wejdzie w życie razem z nową siatką połączeń.

- Cena łódzkiej migawki jest jedną z najniższych w Polsce. Studenci, którzy liczą każdą złotówkę, będą musieli kupić o jedno piwo mniej - skomentowała plan podwyżek prezydent Hanna Zdanowska.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto