Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Monopolis w Łodzi. Będą tam biura, muzeum, teatr, przedszkole... [ZDJĘCIA]

mbr
Kompleks Monopolis jest na półmetku. Inwestycja wchodzi w kolejny etap prac. Z tej okazji wmurowano kamień węgielny na placu budowy.
Kompleks Monopolis jest na półmetku. Inwestycja wchodzi w kolejny etap prac. Z tej okazji wmurowano kamień węgielny na placu budowy. Krzysztof Szymczak
Na budowie centrum kulturalno-biurowego Monopolis zakończył się etap związany z oczyszczaniem cegieł i wzmacnianiem fundamentów. Wykonawca rozpoczyna budowę docelowego kształtu obiektu. Z tego powodu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

Kompleks Monopolis to trzeci pod względem wielkości łódzki kompleks fabryczny po zakładach Karola Scheiblera oraz Izraela Poznańskiego. Dawna fabryka alkoholu zostanie poddana rewitalizacji. Znajdą się w niej biura, usługi, liczne punkty gastronomiczne, teatr, basen, przedszkole i świetlica dla dzieci oraz galeria wystawiennicza z muzeum poświęconemu historii dawnego Monopolu Wódczanego. Specyfika inwestycji firmy Virako polega na tym, że kompleks Monopolis będzie otwarty dla wszystkich i ma tętnić życiem, a nie tylko pracą w biurach.

Inwestorem projektu Monopolis jest Virako, wykonawcą Budimex. Rewitalizacja to pierwszy etap prac, który ma zakończyć się w połowie przyszłego roku. W kolejnych zbudowane zostaną dwa nowe budynki. Łącznie powstanie 23,4 tys. mkw. powierzchni biurowej i ponad 5,4 tys. mkw. usługowej. Do pofabrycznego budynku na pewno wprowadzi się Clariant, wiodący szwajcarski koncern chemiczny, który utworzy tam centrum usług wspólnych.

Budimex rozpoczął prace w Monopolis w lutym. Codziennie na placu budowy było od 150 do 200 pracowników.

- Wykonano ogrom prac oczyszczających, w tym również wyburzeniowych, które miały na celu wyrugowanie naleciałości i elementów wbudowanych tutaj w latach 70. i 80., które tę architekturę zniszczyły - powiedział Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Pierwszy etap prac polegał na wzmocnieniu konstrukcji fundamentów, stropów i ścian. Oczyszczano elewację i wymieniono zniszczone cegły.

Wzmocnienie konstrukcji dawnej fabryki wykonano skomplikowaną technologią polegającą na wwierceniu się pod fundamenty i zastąpieniu ziemi mieszkanką betonową.

- Dzięki temu będziemy mogli zrealizować bardzo istotne zamierzenie tego projektu, czyli odkrycie pięknych, zabytkowych piwnic głównego gmachu rozlewni wódek. To piwnice z ceglanymi sklepieniami i łukowymi stropami - powiedział Krzysztof Witkowski.

Łódź stała się miastem, w którym błyskawicznie rozwija się rynek inwestycji biurowych. Od kilku lat nie było miesiąca, w którym nie ogłaszano otwarcia biurowca, rozpoczęcia inwestycji lub podpisania umów najmu. Ta tendencja ma utrzymywać się w kolejnych latach. Pod względem powierzchni biurowych Łódź nie prześcignie Warszawy, Krakowa i Wrocławia, bo tam od dawna inwestuje się w biurowce. Ale w ciągu ostatniego roku Łodzi udało się wyprzedzić Katowice i Poznań oraz zbliżyć się do Trójmiasta. W 2009 roku Łódź miała 150 tys. mkw. powierzchni biurowej. Obecnie zbliża się do 500 mkw. Kolejnych 100 tys. mkw. jest w budowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto