Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Włókiennicza przyciągnie turystów [WIZUALIZACJE]

Marcin Bereszczyński
Ogłoszono przetarg na priorytetowy obszar rewitalizacji Łodzi, który ma stać się atrakcją turystyczną. Odnowionych będzie 20 kamienic i ulice, a Włókiennicza będzie miała mozaikową nawierzchnię.

Magistrat ogłosił przetarg, który wyłoni wykonawcę rewitalizacji obszaru ograniczonego ulicami Wschodnią, Jaracza, Rewolucji 1905 r. i znajdującą się wewnątrz ulicą Włókienniczą. Ta ulica ma stać się perełką turystyczną Łodzi. Pierwsze prace powinny zacząć się na początku przyszłego roku. Cały kwartał powinien być zrewitalizowany do 2020 roku. większość mieszkańców została już wykwaterowana.

- Od lat dużo mówiło się o Włókienniczej. Byli tacy, co chcieli kręcić tam filmy katastroficzne, albo z czasów II wojny światowej. Po rewitalizacji będą chcieli kręcić tu filmy gwiazdy pokroju Woody Allena - powiedział Tomasz Piotrowski, dyrektor Biura Prezydenta Łodzi UMŁ.

Ulica Włókiennicza i jej okolice mają stać się jedną z największych atrakcji miasta. Miasto w tym rejonie odnowi 20 kamienic komunalnych, w tym dom Hilarego Majewskiego, słynnego architekta miejskiego, który mieszkał przy ul. Włókienniczej 11. Przebudowane zostaną również ulice Jaracza, Wschodnia, Rewolucji 1905 r. i Włókiennicza, która ma mieć mozaikową nawierzchnię. Oprócz tego Włókiennicza zostanie połączona z ul. Jaracza nowym pasażem, który roboczo nazywany jest pasażem Majewskiego, ale można spodziewać się, że taka nazwa zostanie nadana po zbudowaniu tego przebicia kwartału ulic.

Koniec remontu "drewniaka" przy Przędzalnianej na Księży Młynie [ZDJĘCIA]

Wyremontowane kamienice w tym kwartale nie będą w całości przeznaczone na mieszkania komunalne. Znajdą się tam również mieszkania chronione, świetlice artystyczne i środowiskowe, przedszkole i centra aktywności obywatelskiej. Wykonawcy remontów mają konsultować prace z artystami, których miasto zaprosi do współpracy. Całość musi zaakceptować miejski konserwator zabytków.

- Chcemy, aby ul. Włókiennicza odzyskała dawny blask i zaczęła być miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez łodzian, jak i turystów. Dlatego też wpisaliśmy tu program artystycznych działań z obszaru sztuki ulicy na fasadach kamienic i w podwórkach - mówi Aleksandra Hac z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów UMŁ.

Rewitalizacja tego obszaru to nie tylko remont kamienic. To przede wszystkim rejon objęty rewitalizacją społeczną. Powstaną tam świetlice środowiskowe i artystyczne, mieszkania chronione, centra aktywności obywatelskiej, placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Rewitalizacja Fabryki Przedsiębiorczości przy ulicy Wierzbowej [WIZUALIZACJE]

- To jeden z najbardziej zdegradowanych obszarów miasta, dlatego duży nacisk będziemy kładli na rewitalizację społeczną - powiedział Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich. - Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się zmienić oblicze tego miejsca. Mieszkańcy będą mieli zapewnioną pomoc, aby mogli pozbyć się problemów, znaleźć pracę i nowe wyzwania. Zagospodarowane zostaną podwórka, aby zintegrować mieszkańców. Wyremontowane lokale podniosą jakość życia w jednym z najciekawszych miejsc w Łodzi.

W priorytetowym obszarze rewitalizacji najbardziej intensywne prace przypadną na lata 2018-2019. Pierwsze kamienice mogą być remontowane niezwłocznie po rozstrzygnięciu przetargów, ponieważ dziesięć budynków ma gotową dokumentację budowlaną. W 2018 roku zacznie się remont ul. Jaracza. Planowane zakończenie prac to koniec 2018 roku. Przebudowa Wschodniej też ma zacząć się w przyszłym roku, ale zakończy się rok później. W 2019 roku powinien zacząć się remonty ul. Rewolucji 1905 r. i Włókienniczej z budową pasażu Majewskiego. Zakończenie tych prac jest planowane na 2020 rok. Ulice mają być pełne zieleni. Magistrat chce, aby wzdłuż śródmiejskich ulic rosły szpalery drzew. Przetargi powinny być rozstrzygnięte w ciągu dwóch lub trzech miesięcy. Kolejny miesiąc magistrat przeznacza na podpisanie umów w wyłonionymi wykonawcami. Najpierw zaczną się prace wewnątrz kamienic.

Rewitalizacja Łodzi. Po remontach ulic posadzą drzewa

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu magistrat otworzył oferty w pierwszych przetargach dotyczących rewitalizacji obszarowej. Trzy przetargi zostaną rozstrzygnięte, bo firmy złożyły oferty mieszczące się w puli przeznaczonej na inwestycje. Jeden przetarg zostanie rozstrzygnięty częściowo, a dwa trzeba będzie powtórzyć, bo oferty przekroczyły planowane koszty. Wykonawcy zostaną wyłonieni do przebudowy ul. Tuwima od Kilińskiego do Targowej, rewitalizacji kamienic przy Tuwima 33, 35, 46 i 52, rewitalizacji parku im. Sienkiewicza i kamienicy przy Piotrkowskiej 106. Magistrat zapowiedział też, że wyłoni wykonawcę przebudowy Gdańskiej, natomiast w przypadku remontu Ogrodowej i Zachodniej trzeba będzie powtórzyć przetargi. Ponowne przetargi będą ogłoszone na remont kamienic przy Kilińskiego 39 i Gdańskiej 1.

Rewitalizacja centrum
Projekt rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi jest największym programem inwestycyjnym miasta. Rewitalizację podzielono na osiem obszarów, stąd nazwa rewitalizacja obszarowa. Wyremontowane zostaną miejskie kamienice wzdłuż osi ul. Piotrkowskiej.

Obszar rewitalizacji jest ograniczony od wschodu ul. Kilińskiego i Wschodnią, od północy Starym Rynkiem i pl. Wolności, od zachodu al. Kościuszki i Zachodnią z rozszerzeniem o przestrzeń między Ogrodową i Legionów, a od południa trasą W-Z. Do rewitalizacji wyznaczono 139 miejskich kamienic przy 67 adresach. Znajdzie się tam blisko tysiąc mieszkań i prawie dwieście lokali użytkowych. Program rewitalizacji obszarowej ma kosztować około 1 mld zł, z czego unijna dotacja ma wynieść 0,5 mld zł, a miasto odzyska jeszcze podatek VAT od zrealizowanych inwestycji
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto