Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Ulice Północna, Ogrodowa i Wschodnia przejadą kapitalny remont [WIZUALIZACJE]

Wiesław Pierzchała
W ramach rewitalizacji remonty kapitalne czekają ulice Północną, Ogrodową i Wschodnią. Pojawią się tam nowe nawierzchnie, torowiska, chodniki, latarnie, pergole i ścieżka rowerowa

Nie do poznania zmienią się dwie ważne arterie w centrum Łodzi: ciąg ulic Ogrodowa - Północna (na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Kilińskiego) oraz ul. Wschodnia (od ul. Jaracza do ul. Północnej). Najpierw zostanie wymieniona infrastruktura podziemna, a potem fachowcy zabiorą się za to co na ziemi.

W planach jest m.in. wymiana torów tramwajowych i sieci trakcyjnej na ul. Północnej i Ogrodowej. Ponadto na obu ciągach ulicznych pojawi się nowa nawierzchnia asfaltowa, nowe chodniki, latarnie, ławki i nasadzenia. I jeszcze jedna nowość, która z pewnością ucieszy cyklistów. Otoż po północnej stronie ul. Północnej zostanie wybudowana ścieżka rowerowa.

Dzięki przystankowi ożyje zabytkowa krańcówka

- W ramach rewitalizacji przeprowadzimy kompleksowe przebudowy tych ulic, które potrwają do listopada 2019 roku. Pragniemy, aby po remoncie było tam zielono i estetycznie - zaznaczyła Agnieszka Kowalewska, zastępca dyrektora ds. rewitalizacji Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, na konferencji prasowej.

A to oznacza, że na wspomnianych ulicach przybędzie dużo nasadzeń. Niezwykle efektownie zapowiadają się pergole, które zostaną zbudowane przy ul. Północnej na odcinku od ul. Kilińskiego do ul. Nowomiejskiej. Z kolei na ul. Wschodniej pojawią się szpalery drzew po obu stronach arterii.

- W wyniku przebudowy zarówno na ul. Wschodniej, jak i na ciągu ulic Północna - Ogrodowa jezdnie zostaną zwężone, natomiast chodniki będą poszerzone. Dzięki temu znajdziemy dodatkowe miejsce na pergole i inne zielone nasadzenia - wyjaśnia Katarzyna Skóra z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jeśli chodzi o teren rewitalizacji, to mamy na nim dwa dobrze znane łodzianom zabytki: pałac Poznańskich z przełomu XIX i XX stulecia przy ul. Ogrodowej oraz krańcówkę tramwajową przy ul. Północnej, która znalazła się w gestii Izby Architektów w Łodzi i została gruntownie odnowiona. Razem z poczekalnią zbudowano ją na początku lat 50. XX wieku i była czynna do 2004 roku.

- W wyniku rewitalizacji zabytkowa krańcówka ożyje, ponieważ jej rejon zostanie całkowicie odnowiony i w miejscu tym pojawi się przystanek tramwajowy, którego dziś tam nie ma - zaznacza Łukasz Goss z Urzędu Miasta w Łodzi.

Inwestor, czyli gmina Łódź, jest przed przetargami, dlatego nie ujawnia, ile pochłoną te inwestycje. Plan jest taki, że w październiku tego roku zostaną podpisane umowy z wykonawcami, co z kolei oznacza, że do połowy 2018 roku będą gotowe projekty budowlane, po czym wykonawcy będą mogli zabrać się do remontów. Te zaś będą przebiegać etapami.

- Na ulicach Północnej i Ogrodowej, gdzie remont z powodu torów tramwajowych będzie szczególnie skomplikowany, w ramach pierwszego etapu zostanie wymienione torowisko i trakcja tramwajowa, a potem - w ramach etapu drugiego i trzeciego - będą odnowione jezdnie północna i południowa - zapowiada Katarzyna Skóra.

Pamiętajmy, że rewitalizacji zostanie też poddana ul. Nowomiejska i pobliski park Staromiejski, co oznacza duże zmiany w tej części Łodzi.

Pamięć o dzielnicy przed parkiem Staromiejskim

Park ten - zwany też powszechnie parkiem Śledzia - powstał w latach 50. XX wieku w miejscu wyburzonych kamienic. W ramach jego rewitalizacji niezłym pomysłem jest, aby przypomnieć łodzianom i turystom, że przed drugą wojną światową w tym miejscu były ulice i stały kamienice. Dlatego dawne skrzyżowanie ul. Jerozolimskiej i Wolborskiej, przy której stała wspaniała, zniszczona przez Niemców synagoga nawiązująca do stylu mauretańskiego, zostanie przywrócone w ten sposób, że pojawią się tam elementy ścian oporowych.

Będą też odtworzone dwie bramy, które swego czasu wiodły na targ Eliasza Karo, zaś w śladzie wspomnianych dwóch ulic zostanie posadzony żywopłot. Co ciekawe, zostanie też zbudowana podświetlana fontanna. Ta z kolei wytyczy nurt bardzo ważnej dla historii miasta rzeki Łódki, która została zakryta i dziś płynie w kanale podziemnym.

To nie koniec atrakcji, bowiem w parku Staromiejskim pojawi się też amfiteatr, skatepark, drugi plac zabaw, nowe oświetlenie, stojaki na rowery i toalety. Oczywiście wszelka małą architektura, która dziś zdobi park, zostanie odnowiona i zmodernizowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto