Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Przeprowadzka z Księżego Młyna

Wiesław Pierzchała
Dziedziniec otaczają: seledynowy drewniak, dom z garażami i były budynek gospodarczy (z lewej)
Dziedziniec otaczają: seledynowy drewniak, dom z garażami i były budynek gospodarczy (z lewej) Grzegorz Gałasiński
Wyremontowano zabytkowy dom drewniany z końca XIX wieku przy ul. Przędzalnianej 91. Razem z nim odnowiono inne budynki, do których wprowadzą się mieszkańcy Księżego Młyna.

W ten sposób przy skrzyżowaniu ulicy Łowickiej i Przędzalnianej powstał kompleks czterech budynków z podwórkiem. Prace trwały rok i pochłonęły 4,6 mln zł. Powstało 21 mieszkań, do których wprowadzi się 21 rodzin z tych budynków mieszkalnych Księżego Młyna, które zostaną poddane rewitalizacji.

Urzędnicy magistratu podkreślają, że ten efektowny i nowoczesny kompleks nieoczekiwanie stał się kołem zamachowym dla rozwoju całego rejonu, bowiem inwestorzy zaczęli kupować pobliskie, leżące odłogiem działki. Oznacza to, że okolica wspomnianego skrzyżowania nie tylko mocno zmieniła się, lecz wkrótce zmieni się jeszcze bardziej.

Perłą kompleksu jest stylowy, piętrowy, z facjatką na dachu dom drewniany Ludwika Richtera z 1895 roku. Jeszcze niedawno był mocno zapuszczony. Zabytkowy drewniak został rozebrany do fundamentów i staranie odrestaurowany.

Rewitalizacja Łodzi rozpoczyna się w 2017 od Tuwima [WIZUALIZACJE]

Czy w piwnicach ukrywali się podczas wojny Żydzi?

- Budynek ten został poddany rozbiórce konserwatorskiej, co oznacza, że każdy element otrzymał tabliczkę z numerem. Zachowaliśmy około 75 - 80 procent elementów konstrukcyjnych i odnowiliśmy elementy dekoracyjne. Jeśli zaś chodzi o drewniane deseczki, którym dom był obłożony, to zostały one wymienione - wyjaśnia Arkadiusz Bogusławski, kierownik rewitalizacji zabytkowego i unikatowego w skali Europy osiedla pofabrycznego Księży Młyn.

Teraz drewniak wygląda pięknie. Już z daleka wzrok przyciągają seledynowe ściany, które kontrastują z licznymi, brązowymi okiennicami na parterze.

Podczas remontu drewniaka fachowcy odkryli tajemnicze piwnice, o których nikt wcześniej nie wiedział. Okoliczni mieszkańcy, którzy przeżyli drugą wojnę światową, utrzymują, że w piwnicach tych podczas niemieckiej okupacji ukrywano Żydów. Jeśli ta informacja potwierdzi się, to będzie miała niezwykle istotne znaczenie dla dziejów miasta. A to dlatego, gdyż do tej pory nieznane są przypadki, aby podczas wojny ukrywano w Łodzi nie pojedynczych Żydów, lecz całe grupy.

W kompleksie zamieszka 21 rodzin z poddawanego rewitalizacji osiedla Księży Młyn

Zapytany, czy potwierdziły się te informacje, Arkadiusz Bogusławski odpowiedział: - Na terenie inwestycji pojawili się archeolodzy, którzy jednak w piwnicach nie znaleźli żadnych dowodów na to, że ukrywali się w nich ludzie. Niemniej pobliscy mieszkańcy podtrzymują, że podczas wojny ukrywali się tam Żydzi. Tak więc jest to wciąż sprawa otwarta.

Autorem projektu drewniaka był Piotr Brukalski, jeden z czołowych architektów w dziejach Łodzi. Spod jego ręki wyszły tak doskonale znane łodzianom budynki, jak wychwalana przez Juliana Tuwima lecznica dla zwierząt (z posągiem konia na szczycie) Warrikoffa i Kwaśniewskiego przy ul. Kopernika oraz Szkoła Przemysłowo-Rękodzielnicza przy ul. Żeromskiego, w pobliżu parku im. księcia Józefa Poniatowskiego. Ponadto zaprojektował on kamienice: Leopolda Kruschego przy ul. Piotrkowskiej 181 (z księgarnią Ossolineum) i Schweikertów przy ul. Piotrkowskiej 147 (z antykwariatem Silva Rerum) oraz był autorem przebudowy słynnego Grand Hotelu.

Rewitalizacja centrum Łodzi: Pierwsze oferty na przetargach

Trzy budynki odnowili, jeden zbudowali od nowa

Oprócz drewnianego domu Ludwika Richtera kompleks tworzą: przylegająca do niego od strony ul. Łowickiej stylowa 2-piętrowa kamienica z początku XX stulecia, a także piętrowy budynek, który pierwotnie miał charakter gospodarczy, a teraz po remoncie przerobiono go na mieszkalny.

Czwarty i ostatni obiekt to 3-kondygnacyjny dom z garażami zamykający podwórko od strony ul. Przędzalnianej. Pierwotnie w tym miejscu stał zniszczony budynek, który tak szpecił otoczenie, że został rozebrany i w jego miejscu postawiono nowy obiekt. W pachnących nowością mieszkaniach zamontowano m.in. kuchenki i kabiny z prysznicem, tak że praktycznie można się do nich już wprowadzać. Budynki skupiają się wokół podwórka, które wyłożono kostką brukową i posadzono na nim drzewa.

- Mieszkańcy Księżego Młyna, których z powodu rewitalizacji będziemy musieli wykwaterować, zaczną się tu wprowadzać w najbliższych tygodniach. Księży Młyn i odnowiony kompleks dzieli zaledwie 800 metrów, tak że wyprowadzani lokatorzy niczego nie stracą, ponieważ ich dzieci nadal będą mogły chodzić do tych samych szkół, żłobków i przedszkoli. W nowym miejscu pięć rodzin zamieszka na stałe - informuje Arkadiusz Bogusławski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto