Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto Retkinia, czyli wieś, która stała się jednym z największych blokowisk w Łodzi. Mamy brdzo ciekawe ZDJĘCIA archiwalne

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
Pola uprawne, sady, a w głębi nowe wielorodzinne bloki.

Bloki  i wieżowce z wielkiej płyty, budowane etapami na jednym z największych osiedli mieszkaniowych w Łodzi, powoli wypierały wieś z krajobrazu.

Pierwsze retkińskie osiedla „Zagrodniki” i „Hufcowa” wyrosły w latach 1972 -76. Budowę osiedla na blisko 80 tysięcy łodzian, zakończono 1985 roku. 

W tym czasie odnotowano dwie największe tragedie - wybuch gazu w wieżowcu przy ulicy Florecistów oraz przy ulicy F. Dzierżyńskiego, gdzie w wyniku zawalenia się 4-piętrowego budynku (powodem było uszkodzenie rury gazowej) zginęło 8 osób.
Pola uprawne, sady, a w głębi nowe wielorodzinne bloki. Bloki i wieżowce z wielkiej płyty, budowane etapami na jednym z największych osiedli mieszkaniowych w Łodzi, powoli wypierały wieś z krajobrazu. Pierwsze retkińskie osiedla „Zagrodniki” i „Hufcowa” wyrosły w latach 1972 -76. Budowę osiedla na blisko 80 tysięcy łodzian, zakończono 1985 roku. W tym czasie odnotowano dwie największe tragedie - wybuch gazu w wieżowcu przy ulicy Florecistów oraz przy ulicy F. Dzierżyńskiego, gdzie w wyniku zawalenia się 4-piętrowego budynku (powodem było uszkodzenie rury gazowej) zginęło 8 osób. Janusz Kubik/archiwum/zbiory Wojciecha Dębskiego
Krowy pasły się na łąkach, kury na grzędach niosły jajka, a mieszkańcy końmi orali pobliskie pola. W wszystko to działo się obok nowych bloków z wielkiej płyty.

Krowy, cielęta i kozy pasące się na łąkach, sady z drzewami owocowymi i zabudowania gospodarcze wśród retkińskiego blokowiska stanowiły zwykły widok jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku.
Dworzec Łódź-Kaliska wybudowany w 1902 roku. Tramwaj numer 19 zaczął kursować na Retkinię od 30 kwietnia 1955 roku.

Krowy, cielęta i kozy pasące się na łąkach, sady z drzewami owocowymi i zabudowania gospodarcze wśród retkińskiego blokowiska stanowiły zwykły widok jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Dworzec Łódź-Kaliska wybudowany w 1902 roku. Pierwsze torowisko, pierwszy tramwaj.

Bloki i wieżowce z wielkiej płyty, budowane etapami na jednym z największych osiedli mieszkaniowych w Łodzi, powoli wypierały wieś z krajobrazu.

Pierwsze retkińskie osiedla „Zagrodniki” i „Hufcowa” wyrosły w latach 1972 -76. Budowę osiedla na blisko 80 tysięcy łodzian, zakończono 1985 roku. W tym czasie odnotowano dwie największe tragedie - wybuch gazu w wieżowcu przy ulicy Florecistów oraz przy ulicy F. Dzierżyńskiego, gdzie w wyniku zawalenia się 4-piętrowego budynku (powodem było uszkodzenie rury gazowej) zginęło 8 osób.

Z Retkini powoli znikały wiejskie strzechy, stodoły, studnie i piękne sady, które wczesną wiosną barwiły szary krajobraz betonowych domów. Koguty, które budziły wczesnym rankiem włókniarki idące do pracy, przestały piać, a kury gdakać, bo jajka można było kupić bez problemu w osiedlowych sklepikach i pawilonach spożywczych.

Do II wojny światowej Retkinia była podłódzką wsią. Najstarsza pisana wzmianka o tej osadzie, nazywanej wówczas Retkiń, pochodzi z 1398 r., z dokumentu powołującego parafię św. Mateusza w Pabianicach. W XVI wieku nazwę zanotowano jako Rethynya.
Aż do początku XIX w. była to niewielka osada, związana nie z Łodzią, a z pobliskimi Pabianicami, gdzie m.in. mieścił się kościół parafialny dla mieszkańców Retkini.

Od późnego średniowiecza wieś wchodziła w skład Klucza Pabianickiego dóbr kapituły biskupiej z Krakowa, a administracyjnie wraz z Łodzią leżała w granicach województwa łęczyckiego.

Istniejące jeszcze przed wojną silne związki gospodarcze osady Retknia z Łodzią spowodowały, że z 13 lutego 1946 r. na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów Retkinia została włączona w skład miasta.
W wyniku procesów urbanizacyjnych część mieszkaniowa znalazła się wówczas w dzielnicy Północ, zaś tereny zagospodarowane przeważnie rolniczo – w dzielnicy Południe. Granica dzielnic biegła bowiem wzdłuż torów kolejowych.
Po korekcie podziału administracyjnego, od 1 stycznia 1954 r., polegającej na utworzeniu na obszarze Łodzi 7 dzielnic, Retkinia, nadal pozostawała podzielona pomiędzy dwie dzielnice. Część na północ od torów przypadła dzielnicy Polesie, część położona na południe od torów – dzielnicy Ruda.

Od 1 stycznia 1960, gdy liczbę dzielnic zmniejszono do 5, cały obszar dawnej wsi Retkinia znalazł się w granicach jednej dzielnicy administracyjnej Polesie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto Retkinia, czyli wieś, która stała się jednym z największych blokowisk w Łodzi. Mamy brdzo ciekawe ZDJĘCIA archiwalne - Express Ilustrowany

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto