Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Teatru Powszechnego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Łódzki Teatr Powszechny otrzymał 20 milionów złotych na rewitalizację swojej siedziby przy ulicy Legionów.
Łódzki Teatr Powszechny otrzymał 20 milionów złotych na rewitalizację swojej siedziby przy ulicy Legionów. Krzysztof Szymczak
Remont Teatru Powszechnego w Łodzi będzie możliwy dzięki dotacji na rewitalizację.

Dwadzieścia milionów złotych - tyle pozyskał łódzki Teatr Powszechny na rewitalizację swojej siedziby przy ul. Legionów. Pieniądze przekazała Unia Europejska - 13,5 mln oraz pozostałą kwotę jako wkład własny Urząd Miasta Łodzi. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku.

- Jesteśmy nieprawdopodobnie szczęśliwi, bo zyskamy scenę na miarę XXI wieku - mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego. - Naszą starą lubimy, ale jest wymagająca, niedostosowana już do współczesności. Unowocześnimy również widownię, będzie dużo lepsza widoczność i akustyka.

Dofinansowanie umożliwi rozbudowę i modernizację Dużej Sceny. Ma powstać jedna z najnowocześniejszych scen teatralnych w Polsce. Nowoczesna kubatura i większe możliwości techniczne pozwolą prezentować skomplikowane technicznie przedstawienia. Projekt zakłada również modernizację pomieszczeń administracyjnych i budowę pokoi gościnnych dla artystów. - Nasz budynek urośnie o dwa piętra - dodaje Ewa Pilawska. - Teatr przeszedł gruntowną reformę, zespół artystyczny składa się z aktorów etatowych kontraktowych i gościnnych, którzy nie zawsze mieszkają w Łodzi. Od dawna odczuwamy brak takiej przestrzeni również podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, kiedy gościmy twórców z całej Europy. Poza tym, gdy powstanie Centrum Edukacji, Łódź będzie miejscem spotkań specjalistów z całej Polski, którym chcemy zapewnić komfortowe warunki pracy.

W czasie remontu Teatr będzie niezmiennie prezentował spektakle na Małej Scenie, pozostaną foyer i kawiarnia. Tytuły z Dużej Sceny natomiast zostaną przeniesione na scenę tymczasową w dawnym kinie Bałtyk przy ul. Narutowicza.

- W styczniu ogłosimy przetarg na wykonanie projektu - wyjaśnia dyrektor Ewa Pilawska.- Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, podczas przyszłorocznych wakacji powinniśmy zacząć inwestycję. Wcześniej przygotujemy Bałtyk, powiększymy scenę wysuwając ją do pierwszego rzędu foteli, stworzymy garderoby. Mam nadzieję, że wszystko przejdzie łagodnie.

„Powszechny” od lat prowadzi intensywną działalność edukacyjną i realizuje szereg projektów społecznych, m.in. Teatr dla niewidomych i słabo widzących, spektakle dla bezrobotnych, spektakle dla emerytów czy warsztaty dla podopiecznych MONAR-u. W sezonie odbywa się tutaj kilkaset lekcji teatralnych, zajęć warsztatowych i projektów edukacyjnych. Rozbudowa gmachu i stworzenie Regionalnego Centrum Edukacji znacznie poszerza ofertę Teatru w tym zakresie, planowane jest również otworzenie „świetlicy” z myślą o okolicznych mieszkańcach.- Nie są to deklaracje bez pokrycia, chcemy budować nasz Teatr w oparciu o rozumienie jego lokalności. „Powszechny” odwiedza w sezonie ponad 130 tysięcy widzów - podsumowuje Ewa Pilawska.

Remont Teatru Powszechnego potrwa dwa lata i ma zakończyć się w czerwcu 2019 roku.

W środę dokumenty dotyczące przedsięwzięcia podpisali Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto