Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont placu Wolności w Łodzi. Fachowcy wymienia tory i nawierzchnię. Po remoncie pojawią się tam artyści, jarmarki i dużo zieleni

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
O remoncie kapitalnym placu Wolności w Łodzi poinformowano w poniedziałek 25 kwietnia na konferencji prasowej.
O remoncie kapitalnym placu Wolności w Łodzi poinformowano w poniedziałek 25 kwietnia na konferencji prasowej. Grzegorz Gałasiński
Zaczął się gruntowny remont placu Wolności w Łodzi. Po wymianie torowiska i betonowej nawierzchni pojawią się tam skwery, rabaty kwiatowe i dużo zieleni, ogródki gastronomiczne oraz – w ramach okolicznościowych jarmarków – budki i kioski handlowe.

Nad jakością robót będzie czuwał sam Tadeusz Kościuszko, którego pomnik zostanie zachowany w tym samym miejscu. Inwestorom z magistratu zależy na tym, aby po remoncie plac Wolności został przekształcony w miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, artystów i zwykłych przechodniów. Prace potrwają do 2023 roku i pochłoną 35 mln zł.

Zniknie beton i pojawi się dużo zieleni

- To jeden największych projektów w programie rewitalizacji. Poprowadzi go notowana na giełdzie firma Trakcja. W pierwszych dniach wykonawca rozpocznie demontaż małej architektury oraz zdjęcie trakcji. Ponadto rozpoczną się prace przygotowujące do wykonania wodociągu. Remont obejmie m.in. zerwanie z ośmiobocznego rynku całej nawierzchni z torowiskiem i położenie nowej. Plac Wolności stanie się przestrzenią, w której będzie można odpocząć czy spotkać się ze znajomymi. Zniknie beton i pojawi się dużo zieleni – zapewnia Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Pracownicy firmy Trakcja przejęli już plac budowy i zaczęli jego urządzanie. Na pierwszy ogień pójdzie demontaż trakcji tramwajowej oraz murowanych elementów małej architektury. Po rewitalizacji dawny Nowy Rynek ma stać się miejscem działań artystycznych i to w zielonej scenerii, bowiem nowych nasadzeń nie zabraknie. Pojawi 64 drzew o wysokości ośmiu metrów. Będą to głównie klony i grusze. Ponadto zostanie posadzonych dużo krzewów oraz traw ozdobnych i roślin cebulowych. Jedną z niespodzianek ma być murawa z traw odpornych na deptanie.

Nowa organizacja ruchu i zmiana tras pojazdów MPK

Oczywiście z powodu remontu zmieniła się organizacja ruchu oznaczająca nowe trasy dla linii tramwajowych 15 i 17 oraz autobusowych 59 i 86.

- Ruch w relacji wschód - zachód został utrzymany. Zamknięty został natomiast wjazd z placu Wolności w ul. Nowomiejską oraz przejazd ul. Nowomiejską od północy przez skrzyżowanie z ul. Ogrodową i ul. Północną. Ul. Drewnowską od strony ul. Nowomiejskiej na skrzyżowaniu z ul. Zachodnią możliwy jest przejazd także na wprost w kierunku zachodnim – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

I dodaje, że po ukończeniu inwestycji tramwaje będą jeździły po północnej stronie placu Wolności. Powstanie też nowy zjazd z ul. Nowomiejskiej w ul. Północną wiodący do krańcówki w parku Staromiejskim. Ruch aut zostanie ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto