Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekord zakażeń koronawirusem w regionie łódzkim! 223 przypadki i dziewięć zgonów. Czy starczy dla wszystkich respiratorów i łóżek?

Redakcja
W środę (7 października) w regionie łódzkim odnotowano rekordową liczbę 223 zakażeń. Szybko rośnie liczba osób chorych i leczonych w szpitalach. Władze zapewniają, że łóżek i respiratorów na razie nie zabraknie.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
W środę (7 października) w regionie łódzkim odnotowano rekordową liczbę 223 zakażeń. Szybko rośnie liczba osób chorych i leczonych w szpitalach. Władze zapewniają, że łóżek i respiratorów na razie nie zabraknie. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
W środę (7 października) w regionie łódzkim odnotowano rekordową liczbę 223 zakażeń. Szybko rośnie liczba chorych i leczonych w szpitalach. Władze zapewniają, że łóżek i respiratorów na razie nie zabraknie.

Koronawirus. Rekord zakażeń w województwie łódzkim

Tak dużej liczby zachorowań w regionie łódzkim jeszcze nie było. W środę stwierdzono 223 przypadki koronawirusa. To niemal 10 razy więcej niż w czasie wiosennego zamknięcia gospodarki i tyle, ile notowano do tej pory w najbardziej dotkniętym epidemią Śląsku. W regionie odnotowano też dziewięć zgonów. To drugi najwyższy wynik w czasie epidemii. Gorzej było tylko 18 czerwca, gdy zmarło 13 osób.

Statystyki pogarszają się z dnia na dzień. Wczoraj chorowało prawie 2 tys. osób., a grubo ponad 7 tys. było na kwarantannie. Tymczasem miesiąc temu zakażeń było... osiem, chorowało 787 osób, a na kwarantannie było 1,6 tys.

Podobnie jest w całym kraju. Wczoraj stwierdzono rekordowe 3003 zakażenia i 76 zgonów. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy starczy dla chorych łóżek i respiratorów.

Władze zapewniają, że tak. Ale w środę rano z 409 miejsc na oddziałach zakaźnych sześciu szpitali w regionie (tzw. łóżek drugiego poziomu) zajętych było już 316. Pacjenci zajęli też 21 z 31 dostępnych łóżek respiratorowych przeznaczonych dla COVID-19.

W szpitalu Zgierzu pacjenci z koronawirusem zajęli 100 ze 150 łóżek. Jednak miejsc dostępnych od ręki jest około 40, bo część pacjentów wymaga izolacji w oddzielnych salach. W szpitalu zakaźnym im. Biegańskiego w Łodzi ze 135 dostępnych miejsc zajęte były 103.

- Szpital posiada odpowiednie zabezpieczenie monitorujemy na bieżąco aktualną sytuację - informuje Ewa Papiernik, rzeczniczka szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

Luźniej jest w szpitalach pierwszego poziomu zabezpieczenia, czyli na 250 łóżkach przeznaczonych dla chorych z COVID-19 w szpitalach niezakaźnych, gdzie trafiają m.in. pacjenci oczekujący na wynik testu i ocenę stanu zdrowia.

Pacjenci z koronawirusem przychodzą do poradni

Pierwsi pacjenci z koronawirusem pojawili się też w przychodniach POZ, które zgodnie z obecnymi wytycznymi mają wstępnie rozpoznawać pacjentów z COVID-19 i kierować ich na testy. W miejskiej przychodni przy ul. Leczniczej w Łodzi na testy skierowano już jedną pacjentkę.

- To była starsza kobieta, która gorzej się czuła. Wywiad telefoniczny nie wskazywał, że może być ona zakażona koronawirusem - mówi doktor Jacek Kidoń, który kieruje przychodnią POZ dla dzieci i dorosłych.

Pacjentka dopiero podczas wizyty w poradni przyznała się, że straciła węch i smak, a na dodatek miała kontakt z osobą zakażoną. Została wezwana specjalistyczna karetka, kobieta trafiła do izolatki w szpitalu Jonschera i wykonano jej testy. Wynik był pozytywny. To sprawiło, że lekarka, która ją badała trafiła na kwarantannę.

- Lekarka miała na sobie maseczkę, przyłbicę, rękawiczki i zwykły fartuch. Była zabezpieczona, ale nie był to pełen strój ochronny -mówi doktor Kidoń.

Na taką ewentualność wszystkie miejskie przychodnie w Łodzi wyposażone zostały w izolatki. W niektórych poradniach, m.in. na Widzewie są po dwa takie pomieszczenia.

W tym tygodniu władze zapowiedziały też zmiany w organizacji opieki nad chorymi. W każdym województwie ma powstać jeden szpital koordynacyjny przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem. Działać ma podobnie jak szpital jednoimienny, ale będzie też m.in. wzbogacony o call center, gdzie lekarze POZ będą mogli dowiedzieć się, gdzie skierować pacjenta.

W Łodzi szpitalem jednoimiennym była placówka w Zgierzu. Nie wiadomo jednak, czy będzie on szpitalem koordynacyjnym. Decyzja ma być podana w czwartek.

***

Koronawirus. Rekord zakażeń w regionie łódzkim

W środę służby sanitarne poinformowały o 223 przypadkach koronawirusa. Najwięcej zakażeń - aż 66 przypadków- wykryto w samej Łodzi. 41 zachorowań jest w powiecie bełchatowskim, 15 w sieradzkim, 11 w wieluńskim i 10 w piotrkowskim. Są też mniejsze ogniska choroby w innych powiatach. Zakażeni to osoby w wieku od roku do 86 lat. Jednocześnie aż 9 osób zmarło. Ofiary epidemii to: 90-latka z powiatu łowickiego, 85-latek z powiatu zduńskowolskiego, 87-latka z powiatu radomszczańskiego, 93-latek z powiatu opoczyńskiego, 85-latka oraz 67-latek z powiatu pabianickiego, 72-latka z powiatu pabianickiego, 72-latek z powiatu sieradzkiego, 67-lat4ek z powiatu zgierskiego i 89-latek z powiatu łowickiego. Wszyscy mieli choroby współistniejące. W sumie od początku epidemii zachorowały 7762 osoby. Z tego 5520 już wyzdrowiały, 1948 osób jest chorych. Zmarły 294 osoby.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto