Ranking uczelni wyższych Perspektywy 2015. Duży awans Uniwersytetu Łódzkiego

Adam Tubilewicz
Łukasz Sobieralski
Miesięcznik "Perspektywy" opublikował ranking uczelni wyższych na 2015 rok. Zobaczcie, które miejsca zajęły placówki z łódzkiego.

Wśród ponad 80 uczelni akademickich jedenaste miejsce zajęła Politechnika Łódzka. Dla PŁ oznacza to awans o jedno miejsce w porównaniu z 2014 rokiem. Duży skok zanotował Uniwersytet Łódzki, który przesunął się z 21. na 16. lokatę. Kapituła konkursu przyznała UŁ nagrodę specjalną "Awans 2015".

Siła "medyka"

Siedemnaste miejsce zajął Uniwersytet Medyczny w Łodzi utrzymując wynik z ubiegłego roku. Umed został także liderem w kategorii publikacji naukowych. Na końcu listy (80. miejsce) znalazła się Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna. W tej części rankingu od lat pierwsze miejsca dzielą między sobą Uniwersytety Warszawski i Jagielloński.

Wśród niepublicznych uczelni magisterskich znalazły się cztery szkoły z Łódzkiego. Najwyżej, bo na 7. pozycji, uplasowała się Społeczna Akademia Nauk. 21. miejsce zajęła Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi, a 25. lokatę łódzka AHE. Na miejscach 61-70 sklasyfikowano Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Pierwsze miejsce od kilku lat niezmiennie należy do Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W kategorii Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych jedynym przedstawicielem naszego regionu była PWSZ w Skierniewicach (miejsce 20).

Kierunki w pierwszej piątce

Kapituła rankingu oceniła także poszczególne kierunki studiów na uczelniach. Podzielono je na siedem grup, m.in. ścisłe, przyrodnicze, techniczne i humanistyczne. Bardzo dobrze wypadł Uniwersytet Medyczny, który zajmuje trzecie miejsce w Polsce jeśli chodzi o kierunki lekarskie, farmację, stomatologię oraz czwarte w kategoriach ochrona zdrowia i położnictwo.

W rankingu kierunków przyrodniczych łódzkie uczelnie dobrze wypadły jeśli chodzi o biotechnologię. Politechnika Łódzka i UŁ zajęły tutaj odpowiednio miejsca ósme i dziesiąte. Uniwersytet Łódzki zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji kierunków prawniczych. Tę samą lokatę przyznano UŁ jeśli chodzi o filologie, języki obce i kulturoznawstwo. Socjologia na UŁ jest szósta w kraju, a politologia ósma.

Ranking "Perspektyw" opublikowano już po raz szesnasty. Uczelnie oceniano według kryteriów m.in. prestiżu, potencjału naukowego i efektywności, warunków kształcenia i umiędzynarodowienia.