Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rak trzonu macicy. Tu wiele zależy od naszego stylu życia. Co trzeba o nim wiedzieć i jak zbadać się w ramach NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Rak trzonu macicy to najczęściej diagnozowany nowotwór ginekologiczny. Często jest skutkiem otyłości i niezdrowego stylu życia.

Rak trzonu macicy jest najczęściej diagnozowanym nowotworem kobiecych narządów płciowych. Stanowi 7 proc. wszystkich nowotworów wykrywanych u kobiet. Co roku diagnozę „rak trzonu macicy” słyszy w Polsce 6 tys. kobiet.

Rak trzonu macicy zwany jest też rakiem endometrium. Pojawia się bowiem w endometrium, czyli w błonie śluzowej, która wyścieła macicę. Większość przypadków diagnozuje się u kobiet mających między 50 a 70 lat. Zaledwie 5 proc. zachorowań dotyczy kobiet przed 40. rokiem życia, jednak w ostatnich latach coraz więcej jest młodszych pacjentek z tym schorzeniem.

Powodem jest coraz powszechniejsza w Polsce otyłość. Większość przypadków raka trzonu macicy związana bowiem z otyłością i wynikającymi z niej zaburzeniami hormonalnymi.

- Te pacjentki mogłyby w ogóle nie chorować, gdyby nie ich otyłość – mówi dr Michał Wojciechowski ginekolog-onkolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Profilaktyka raka trzonu macicy: walka z otyłością i badania przesiewowe w obciążonych genetycznie rodzinach

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny, które stymulują błonę śluzową macicy do rozrostu, co może się przerodzić w nowotwór. Jednak groźna jest nie tylko otyłość w okresie menopauzy i po niej, ale też we wcześniejszym wieku. Kobiety otyłe częściej cierpią na przykład na zespół policystycznych jajników, który też jest jednym z czynników sprzyjających rakowi trzonu macicy.

- Walka z nadwagą i otyłością mogłaby uchronić te pacjentki najpierw przed latami zaburzeń miesiączkowania, a w późniejszym wieku także przed rakiem trzonu macicy – mówi dr Wojciechowski.

U stosunkowo niewielkiej części kobiet rak trzonu macicy wynika z obciążenia genetycznego, gdy w najbliższej rodzinie były przypadki raka jelita grubego lub trzonu macicy. Jeśli chorowały co najmniej 2 osoby można skorzystać z programu badań profilaktycznych NFZ.

-

Program badań genetycznych w rodzinach wysokiego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i trzonu macicy finansuje NFZ w Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi, tu należy się zgłaszać – podkreśla Anna Leder rzeczniczka NFZ w Łodzi.

Rak trzonu macicy jest nowotworem złośliwym. Jednak stosunkowo łatwo wyleczalnym. To dlatego, że wcześnie daje objawy. Z reguły wykrywany jest więc we wczesnym stadium i pacjentki szybko poddawane są leczeniu.

Jakie objawy daje rak trzonu macicy? To przede wszystkim nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Ale także bóle w podbrzuszu oraz w odcinku krzyżowym kręgosłupa, stany zapalne czy nagła utrata masy ciała mogą być sygnałami świadczącymi o tym nowotworze.

Dr Michał Wojciechowski podkreśla, że nowotwór ten dość wcześnie objawia się krwawieniem z dróg rodnych. Dlatego krwawienia występujące poza miesiączką lub u kobiety po menopauzie zawsze powinny być zbadane przez ginekologa.

- Jeśli zauważamy nieprawidłowe krwawienia z macicy – zawsze zgłaszamy się do lekarza – podkreśla ginekolog.

Podczas wizyty ginekolog zbada pacjentkę. Nowotwór czasem można wyczuć palcami, jednak zwłaszcza w początkowych stadiach potrzebne są dokładniejsze badania: USG lub histeroskopia, czyli badanie endoskopowe macicy. To proste i nieinwazyjne badania.

W razie stwierdzenia raka trzonu macicy podstawową metodą leczenia jest usunięcie macicy wraz z przydatkami, czyli jajnikami i jajowodami. Po leczeniu rokowania są bardzo dobre, pacjentki mają duże szanse na dalsze życie.

Na bezpłatną wizytę do ginekologa w ramach NFZ idziemy bez skierowania. Lista gabinetów jest pod nr 800 190 590 (bezpłatna infolinia), a najbliższe wolne terminy wizyt na stronie internetowej terminyleczenia.nfz.gov.pl

Tu znajdziesz adresy i telefony gabinetów ginekologicznych w twoim powiecie mających umowę z NFZ

NFZ zaprasza po zdrowe diety

Ważną formą profilaktyki raka trzonu macicy jest walka z nadwagą i otyłością. Istotna jest tu zarówno dieta, jak i aktywność fizyczna. Ułatwieniem mogą być przygotowane przez NFZ gotowe i bezpłatne plany żywieniowe oparte o zdrową dietę DASH dostępne na stronie internetowej diety.nfz.gov.pl.. Z regularnych ćwiczeń i programu treningowego NFZ „8 tygodni do zdrowia” można korzystać na portalu YouTube.

Stoisko NFZ podczas XI Sieradzkiego Jarmarku Powiatowego

Zdrową dietę od NFZ będzie można otrzymać w niedzielę (11 września( w godz. 12-18 podczas XI Sieradzkiego Jarmarku Powiatowego, który odbędzie się na pl. Wojewódzkim w Sieradzu.Tegoroczny Jarmark organizowany jest pod hasłem "Czas na Zdrowie" dlatego na mieszkańców czekać będzie szereg badań.

Na stoisku Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można:

  • uzyskać informacje w zakresie programów profilaktyki zdrowotnej dostępnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
  • otrzymać bezpłatną zdrową dietę z portalu diety.nfz.gov.pl
  • uzyskać wszystkie informacje o badaniach w ramach Programu #Profilaktyka40Plus
  • dowiedzieć się wszystkiego na temat funkcjonowania Internetowego Konta Pacjenta,
  • wyrobić kartę EKUZ,
  • uzyskać informacje na temat leczenia uzdrowiskowego,
  • uzyskać pomoc w założeniu Profilu Zaufanego
  • dowiedzieć się, jak i gdzie się leczyć bezpłatnie
  • skorzystać z pomiarów: BMI, tłuszczu całkowitego, tłuszczu trzewnego, poziomu tkanki mięśniowej.

Dzień zdrowego uśmiechu w łódzkim oddziale NFZ

Łódzki oddział NFZ zaprasza na skierowane zwłaszcza do seniorów spotkanie ze specjalistami od protetyki stomatologicznej. Dzień Zdrowego Uśmiechu odbędzie się w poniedziałek (12 września) na Sali Obsługi Klienta NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi w godz. 10-14. W tym czasie na sali dostępni będą:

  • przedstawiciel Konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie protetyki stomatologicznej, który odpowie na pytania dotyczące rodzajów protez, w jakiś sytuacjach należy wykonać protezy, które są najlepsze i najbezpieczniejsze, z jakich materiałów są wykonywane, nowe technologie protetyczne i rozwiązania, wskaże wady oglądanych protez i udzieli praktycznych rad w zakresie wyboru, stosowania i pielęgnacji protezy.
  • dietetyk, który udzieli seniorom informacji na temat tego co jeść, aby dłużej utrzymać protezę w doskonałej formie.

Przy okazji wizyty w Sali Obsługi Klienta NFZ będzie można zasięgnąć informacji na temat działalności Narodowego Funduszu Zdrowia i różnych aspektów zdrowia. Będzie można m.in. dowiedzieć się czegoś więcej na temat:

  • mammografii i cytologii, badań prostaty,
  • badaniach przesiewowych raka jelita grubego i programie profilaktyki chorób układu krążenia i chorób odtytoniowych
  • innych programów profilaktycznych
  • zdrowia seniorów ( Opieka nad chorym na alzheimera, Poradnik dla opiekunów osób niesamodzielnych, Opieka nad chorym z demencją dostępne na pacjent.gov, magazyn „Ze Zdrowiem” zwłaszcza „Zdrowie seniorów”,),
  • aplikacji mojeIKP, mojeFizjo+ oraz na miejscu je zainstalować z pomocą specjalisty

Dodatkowo w poniedziałek 12 września na terenie Zespołu Szkół Salezjańskich im. Ks. Bosko w Łodzi przy ul. Wodnej 34 będzie stał dentobus, w którym dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z przeglądu stomatologicznego. Na badanie dziecko musi przyjść z opiekunem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto