Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty za szczepienia w naborze do przedszkoli w Łodzi. Dostają je prawie wszyscy. Ale bez sprawdzania, czy dziecko jest zaszczepione

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Punkty za szczepienia to najnowsze kryterium w rekrutacji do miejskich przedszkoli w Łodzi. Okazuje się, że rodzice kandydatów bardzo chętnie z niego korzystają. Jednak oświadczenia o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom nie są weryfikowane. Przyznawanie premii opiera się tylko na zaufaniu. Czy można to zmienić?

>>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Punkty za szczepienia to najnowsze kryterium w rekrutacji do miejskich przedszkoli w Łodzi. Okazuje się, że rodzice kandydatów bardzo chętnie z niego korzystają. Jednak oświadczenia o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom nie są weryfikowane. Przyznawanie premii opiera się tylko na zaufaniu. Czy można to zmienić? >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>archiwum Polska Press (zdjęcie ilustracyjne)
Punkty za szczepienia to najnowsze kryterium w rekrutacji do miejskich przedszkoli w Łodzi. Okazuje się, że rodzice kandydatów bardzo chętnie z niego korzystają. Jednak oświadczenia o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom nie są weryfikowane. Przyznawanie premii opiera się tylko na zaufaniu. Czy można to zmienić?

W Łodzi trwa rekrutacja uzupełniająca do samorządowych przedszkoli (prowadzona w systemie elektronicznym w dniach 2-6 sierpnia), przeznaczona dla kandydatów, którzy nie znaleźli w nich swojego miejsca wiosną – w głównej fazie naboru. Urząd miasta wyliczył, że takich dzieci jest prawie pół tysiąca.

Dodatkowe punkty w Łodzi za spełnienie obowiązku zaszczepienie kandydata do przedszkola

Podobnie jak w głównej fazie naboru, w "dogrywce" rodzice kandydata układają dla niego listę do trzech przedszkoli: według swoich preferencji. Maluch kwalifikuje się do placówki, na którą starczy mu punktów: z kryteriów ustawowych, a w dalszej kolejności – z samorządowych. W przypadku tych drugich nowością jest premia za dotrzymanie obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom. Ta premia oznacza 20 dodatkowych punktów. Zatem nowe kryterium jest dosyć znaczące w ubieganiu się o wybrane przedszkole: zajmuje drugie miejsce (wśród samorządowych) po rodzeństwie w wybranej placówce (32 punkty) – ale już przed premią w przypadku, gdy oboje rodzice pracują lub się uczą (16).

Nowe kryterium – po raz pierwszy obowiązujące w naborze 2021 r. – w zeszłym roku wprowadziła Rada Miejska w Łodzi. Radni zamienili w uchwałę obywatelski projekt, z którym wystąpili przedstawiciele Okręgowej Rady Lekarskiej (ORL) w Łodzi.

Dyrekcja przedszkola: rodzice 95 proc. kandydatów deklarują ich zaszczepienie

Przy okazji „dogrywki” naboru zapytaliśmy władze Łodzi, jak często rodzice kandydatów sięgają po punkty z nowego kryterium. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że magistrat „nie dysponuje szczegółowymi danymi dotyczącymi punktów przyznawanych dzieciom z tytułu spełniania kryteriów zarówno ustawowych jak i samorządowych”.

Ale taką wiedzę posiadają dyrekcje poszczególnych przedszkoli.

– Z nowego kryterium rodzice korzystają w przypadku ok. 95 proc. kandydatów – oceniła, na prośbę naszej redakcji, Dorota Kucała, wicedyrektor w Zespole Przedszkoli Miejskich nr 5 (ZSP nr 5) w Łodzi.

W łódzkiej rekrutacji przedszkolnej nie ma weryfikacji, czy dziecko faktycznie jest zaszczepione

Podstawa dodania 20 punktów do wyniku rekrutacyjnego to oświadczenie rodzica, w którym deklaruje on, że u jego dziecka obowiązek poddania szczepieniom jest dotrzymany (pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy). Ale – jak potwierdziliśmy w magistracie i w ZSP nr 5 – takie oświadczenia nie podlegają weryfikacji.

Jak przedszkole może sprawdzać, czy rodzic spełnia obowiązek szczepień wobec dziecka?

Dr Paweł Czekalski, prezes ORL w Łodzi, jest zadowolony, że wprowadzenie nowego kryterium uświadamia rodzicom wagę szczepień u ich dzieci. Ponadto – jego zdaniem – weryfikacja oświadczeń byłaby możliwa: za pomocą przedstawiania w przedszkolu dokumentacji medycznej, którą dysponują rodzice.

W wyroku z czerwca 2021 r. z problemem takiej weryfikacji zmierzył się Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrujący spór prawny między wojewodą wielkopolskim a Gnieznem. Radni tego miasta także uchwalili dodatkowe punkty w przedszkolnej rekrutacji dla zaszczepionych kandydatów. Spór toczył się nie o samo kryterium – lecz właśnie o sposób weryfikacji. W Gnieźnie miało jej służyć odpowiednie „zaświadczenie lekarskie”. Jednak w polskim prawie nie ma zapisu zobowiązującego lekarzy do wydawania takiego zaświadczenia. W czerwcowym wyroku NSA jest za to mowa o książeczce szczepień – którą w przypadku dzieci, przechowują ich rodzice.

„Dopuszczalną prawem formą potwierdzenia odbycia obowiązkowych szczepień jest książeczka szczepień” – stwierdził w wyroku NSA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto