MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Puchar Tymbarku. Wielka radość zwycięzców finałów rozgrywanych na obiektach ŁKS i Widzewa. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Opoczno, Zelów, Koluszki, Uniejów, Skierniewice – z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy Łódzkiego Finału Wojewódzkiego XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Łącznie do rywalizacji w Łodzi przystąpiło aż 103 drużyny w trzech kategoriach wiekowych. Najlepsze drużyny w kategorii U-10 i U-12 zawalczą w czerwcu o udział w Wielkim Finale na PGE Narodowym.

W dniach 23-25 maja zespoły z całego województwa łódzkiego rywalizowały w Łodzi na obiektach ŁKS i Widzewa o miano najlepszej drużyny w regionie. Do walki przystąpiło 103 zespoły w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12 – z oddzielnymi klasyfikacjami dla drużyn dziewcząt i chłopców. Wśród chłopców najlepsze były drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Opocznie (U-12), Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach (U-10) oraz Szkoły Podstawowej w Uniejowie.

– Nasza droga to Finału Ogólnopolskiego była bardzo długa. Na etapie regionalnym musieliśmy się zmierzyć z wieloma drużynami, ponieważ zapisy do tegorocznej edycji w naszym powiecie cieszyły się dużą popularnością. W Finale Wojewódzkim trafiliśmy na również na trudnych rywali. Z tego też względu cieszymy się tym bardziej, że spełniliśmy nasze marzenia i jedziemy do Warszawy. Jestem również dumnym, że nasi uczniowie mogą liczyć na wsparcie swoich rodziców, którzy są bardzo zaangażowani i jeżdżą z nami na mecze i nas dopingują. To bardzo motywuje chłopców do gry – mówi Andrzej Domagała, trener drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Opocznie. – Przez najbliższe dwa tygodnie będziemy ćwiczyli na naszym szkolnym Orliku, aby jak najlepiej przygotować się do walki o Wielki Finał na PGE Narodowym – dodaje.

W kategoriach dziewcząt najlepsze były drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Skierniewicach (U-8), Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie (U-10) oraz Szkoły Podstawowej w Zelowie. – Jesteśmy szczęśliwi, że awansowaliśmy do Finału Ogólnopolskiego. Emocji było wiele. Najwięcej po finale wojewódzkim – każda z dziewczyn pobiegła do telefonu, aby poinformować o wygranej swoich rodziców – mówi Maciej Mrowiński, trener drużyny ze Szkoły Podstawowej w Zelowie.
– Dziewczyny są bardzo utalentowane, cieszę się, że udało mi się namówić je do grania. Ten wynik jest wyłącznie zasługą ich ciężkiej pracy na Orliku – dodaje.
Finał Ogólnopolski XXIV edycji Pucharu Tymbarku odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Warszawie. Wielki Finał na PGE Narodowym w kategorii U-10 i U-12 zaplanowano na 10 czerwca – tuż przed spotkaniem towarzyskim Polska-Turcja. Wcześniej, bo już 28 maja, dowiemy się, w jakich grupach będą rywalizowały drużyny. Losowanie grup transmitowane będzie na profilu Łączy Nas Piłka TV na YouTube.

Do ogólnopolskich finałów z regionu łódzkiego zakwalifikowały się drużyny: dziewczynek U10 z Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie, dziewczynek U 12 z SP Zelów, chłopców U10 z SP 1 Koluszki i chłopców U12 z SP 1 Opoczno.

Dla niektórych to kolejny start w finałach Pucharu Tymbarku. Dziewczęta ZSP Opoczno, prowadzone przez trenerkę Karolinę Zasadę, w ubiegłym roku zajęły 12 miejsce w Polsce. Teraz chcą zagrać na PGE Narodowym, a więc w ścisłym finale.
Inni będą dopiero debiutować w ogólnopolskich finałach, jak dziewczęta prowadzone przez trenera Macieja Mrowińskiego, nauczyciela ze SP w Zelowie.
- Jedna rzecz jest charakterystyczna, spośród szesnastu wojewódzkich finalistów większość pochodziła z małych ośrodków regionu łódzkiego: Domaniewice, Buczek, Świnice Warckie, Szczawin, Gorzkowice- mówi wiceprezes PZPN i szef ŁZPN Adam Kaźmierczak. - To wszystko pokazuje, że te piłkarskie talenty rodzą się przede wszystkim tam. Oni później trafią do dużych akademii piłkarskich, ale najpierw ci młodzi ludzie rozpoczynają swoją przygodę z piłką w małych ośrodkach. Tam musi się trafić trener pasjonat, gdzie jest nauczyciel wychowania fizycznego, który chce zaszczepić w swoich wychowankach bakcyla piłki nożnej. I doprowadzić do tego, że oni będą kiedyś reprezentantami Polski.
W gronie szesnastu finalistów była tylko jedna drużyna z łódzkiej szkoły: SP 137, Drużyna chłopców U12 tej placówki najpierw pokonała Szkołę Gortata, a w decydującym meczu uległa SP 1 Opoczno. Najsmutniejszym piłkarzem na stadionie Widzewa, gdzie rozegrano finały, był Julian Chudzik właśnie ze SP 137 w Łodzi, który został wybrany MVP turnieju, ale bardzo chciał wygrać ten turniej i walczyć o złoty medal na arenie ogólnopolskiej.
- Bardzo wysoko cenię sobie rozgrywki o Puchar Tymbarku, ale martwi mnie, że tylko jedna drużyna z każdego województwa może pojechać na finały, ale niestety, takie są reguły - mówiła posłanka Małgorzata Niemczyk. - Puchar Tymbarku to wielka frajda dla rodziców, mega przeżycie dla dzieciaków, które uczą się, że każdy etap rozgrywek zaczynamy od zera, bo tak naprawdę zwycięża tylko jeden. Ważne jest, że ten turniej odbywa się w trzech kategoriach. Jeżeli dzieciaki złapią bakcyla, to będą przez kolejne cztery lata chętnie trenować piłkę nożną, aby pójść jeszcze raz dalej, awansować w turnieju wyżej, a później stać się reprezentantami Polski.

Z Orlika na stadion!

Do udziału w XXIV edycji Pucharu Tymbarku zgłosiło się 11 200 drużyn z całej Polski, co stanowi wzrost o 26% w stosunku do poprzedniej edycji turnieju. Od połowy marca większość zespołów przystąpiła do rozgrywek gminnych i powiatowych, aby wyłonić reprezentantów powiatów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12. Znaczna część rozgrywek została przeprowadzona na Orlikach, które są ważną częścią sportowej infrastruktury w Polsce oraz pełnią istotną funkcję w promowaniu aktywności fizycznej i upowszechnianiu piłki nożnej wśród dzieci. Większa dostępności boisk oraz turnieje, takie jak Puchar Tymbarku, sprawiają, że uczennice i uczniowie chętniej uprawiają sport.

– Puchar Tymbarku to niezwykła inicjatywa, docierająca z roku na rok do coraz większej liczby uczennic i uczniów szkół podstawowych. Jesteśmy dumni, że w realny sposób możemy przyczyniać się aktywizacji ruchowej dzieci, wspierając ich rozwój nie tylko w zakresie sportowym, ale również społecznym – mówi wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adam Kaźmierczak. – Życzę wszystkim piłkarkom i piłkarzom, aby turniej był dla nich niezwykłą przygodą, pełną radości z gry, ładnych akcji i pięknych bramek – dodaje.

– Ruch i sport są ważnymi elementami dzieciństwa, bo to inwestycja w zdrowie i kształtowanie charakteru. Dla najlepszych to też możliwość uczynienia pierwszego kroku, by kiedyś zagrać w reprezentacji Polski, a historia Pucharu Tymbarku pokazuje, że to bardzo realne. To projekt, który niesie pozytywne efekty społeczne oraz sportowe, dlatego jako Tymbark już od 18 lat jesteśmy generalnym sponsorem rozgrywek. Życzę wszystkim uczestnikom XXIV edycji Pucharu Tymbarku, by udział w turnieju był fantastyczną przygodą, która jeszcze bardziej rozwinie piłkarską pasję – powiedział Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN oraz lokalnych klubów. Do tej pory w turnieju brało udział wiele zawodniczek i zawodników, grających dziś w najlepszych klubach w Europie i reprezentacji Polski. Aż 11 uczestników Pucharu Tymbarku wywalczyło awans na mistrzostwa Europy z reprezentacją prowadzoną przez selekcjonera Michała Probierza! Są w tym gronie: Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Adam Buksa, Sebastian Szymański, Jakub Moder, Damian Szymański, Bartosz Slisz, Bartosz Salamon, Tymoteusz Puchacz, Jakub Kiwior czy Bartosz Bereszyński. Od 2023 roku Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy są oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.
XXIV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Minister Zdrowia. Wydarzenie jest współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem Pucharu Tymbarku w województwie łódzkim jest Kompania Dystrybucyjna.

Podsumowanie i wyniki:

 • KATEGORIA U-12 CHŁOPCÓW:
 • 1. miejsce – SP 1 w Opocznie
 • 2. miejsce – SP 137 w Łodzi
 • 3. miejsce – SP 1 w Koluszkach
 • Najlepszy zawodnik: Julian Chudzik (SP 137 w Łodzi)
 • Król strzelców: Bartosz Supera (SP 1 w Koluszkach)
 • Najlepszy bramkarz: Marcel Gonciarz (SP 1 w Opocznie)
 • KATEGORIA U-12 DZIEWCZYNEK:
 • 1. miejsce – SP w Zelowie
 • 2. miejsce – SP w Domaniewicach
 • 3. miejsce – SP w Świnicach Warckich
 • Najlepsza zawodniczka: Maja Sałuda (SP w Domaniewicach)
 • Królowa strzelców: Justyna Kot (SP w Zelowie)
 • Najlepsza bramkarka: Klaudia Gawlik (SP w Zelowie)
 • KATEGORIA U-10 CHŁOPCÓW:
 • 1. miejsce – SP 1 w Koluszkach
 • 2. miejsce – SP w Szczawinie
 • 3. miejsce – SP w Gorzkowicach
 • Najlepszy zawodnik: Aleksander Niewiadomski (SP w Szczawinie)
 • Król strzelców: Kordian Ciesielski (SP 1 w Koluszkach)
 • Najlepszy bramkarz: Kacper Grobelny (SP 1 w Koluszkach)
 • KATEGORIA U-10 DZIEWCZYNEK:
 • 1. miejsce – ZSP w Opocznie
 • 2. miejsce – SP 6 w Zgierzu
 • 3. miejsce – SP w Godzianowie
 • Najlepsza zawodniczka: Alicja Lewandowska (ZSP w Opocznie)
 • Królowa strzelców: Maria Bednarek (SP w Godzianowie)
 • Najlepsza bramkarka: Maja Białek (ZSP w Opocznie)
 • KATEGORIA U-8 CHŁOPCÓW:
 • 1. miejsce – SP w Uniejowie
 • 2. miejsce – SP 122 w Łodzi
 • 3. miejsce – SP 1 w Konstantynowie Łódzkim
 • Najlepszy zawodnik: Michał Malec (SP 122 w Łodzi)
 • Król strzelców: Maksymilian Piaseczny (SP w Uniejowie)
 • Najlepszy bramkarz: Fabian Krzak (SP w Uniejowie)
 • KATEGORIA U-8 DZIEWCZYNEK:
 • 1. miejsce – SP 5 w Skierniewicach
 • 2. miejsce – SP 8 w Zgierzu
 • 3. miejsce – SP w Godzianowie
 • Najlepsza zawodniczka: Nikola Śleszyńska (SP 8 w Zgierzu)
 • Królowa strzelców: Julia Górecka (SP 5 w Skierniewicach)
 • Najlepsza bramkarka: Kinga Grzybowska (SP w Godzianowie)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Puchar Tymbarku. Wielka radość zwycięzców finałów rozgrywanych na obiektach ŁKS i Widzewa. Zdjęcia - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto