Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Starego Rynku w Łodzi. Co odkryto w czasie prac archeologicznych?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Niezwykłych odkryć dokonano podczas prac archeologicznych na Starym Rynku w Łodzi.
Niezwykłych odkryć dokonano podczas prac archeologicznych na Starym Rynku w Łodzi. UM w Łodzi/ Grzegorz Gałasiński
Pierścień ze szlachetnym kamieniem, studnię murowaną z cegły, plomby towarowe, monety i inne przedmioty odkryto podczas prac archeologicznych na Starym Rynku w Łodzi, który w ramach rewitalizacji zostanie gruntownie wyremontowany i przebudowany.

Miejsce to szczególne. Tu zaczęła się historia Łodzi, tu znajduje się jej serce. Do tej pory ani Stary Rynek, ani jego okolice nie były badane przez archeologów. Stąd teraz okazja, aby poszukać najstarszych śladów historii miasta nad Łódką.

Pierścień ze szlachetnym kamieniem

- Stary Rynek to niezwykła przestrzeń do badań. Szukamy korzeni XV-wiecznej Łodzi. Chcemy ustalić, czy średniowieczna Łódź faktycznie w tym miejscu powstała i czy tu zaczęła się rozwijać. Najstarszy znaleziony przedmiot pochodzi z XVI wieku, najmłodszy z XX. Ostatnim znaleziskiem jest biżuteria, m.in.  pierścień ze szlachetnym kamieniem. Każdy przedmiot jest zabezpieczony i przewożony do Instytutu Archeologicznego UŁ. Po starannym oczyszczeniu zabytki zostaną poddane konserwacji oraz dokładnym badaniom. Planujemy wydanie publikacji poświęconej odkryciom oraz ekspozycje zabytkowych przedmiotów - zaznacza dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Prace archeologiczne prowadzone są na całej płycie Starego Rynku. Obecnie trwa ich drugi etap, który zakończy się w kwietniu tego roku. Jakie były początki?

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Studnia murowana z cegły

- Pierwszym odkryciem był element infrastruktury, czyli studnia murowana z cegły. Według archeologów nie została wykonana w dawnych czasach, ponieważ wybudowano ją z użyciem zaprawy cementowej. Ponadto znaleziono monety, elementy strojów (zapinki, guziki) oraz plomby towarowe z napisami w językach polskim, rosyjskim czy hebrajskim. Nie brakuje elementów ceramicznych i znalezisk z czasów II wojny światowej. Odkryto np. łuski od rosyjskiego karabinu Mosin - informuje Małgorzata Loeffler, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

I dodaje, że odkrycia archeologów dotyczące początków osadnictwa w Łodzi wzbogacą pierwszy tom monografii, którą naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego przygotowują z okazji 600-lecia miasta. 

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Kawiarnie, fontanny i giełdy kwiatów

Oprócz archeologów na Starym Rynku zjawili się fachowcy, którzy odnowią to miejsce. Pojawią się tam kawiarnie, fontanny, giełdy kwiatów, kioski z książkami, stoiska z wyrobami lokalnych producentów oraz dużo ławek i zieleni. Oznacza to, że Stary Rynek zmieni wreszcie swoje oblicze. Od wielu lat sprawia wrażenie martwego i zapomnianego, zaś po rewitalizacji ma tętnić życiem oraz stać się miejscem spotkań rodzinnych, rekreacji i nietuzinkowych zakupów. Prace potrwają do końca 2023 roku i pochłoną 8 mln zł.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przebudowa Starego Rynku w Łodzi. Co odkryto w czasie prac archeologicznych? - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto