Prosto od rolnika, prosto do restauracji

Materiał informacyjny JGMG
Ryneczki „Prosto od rolnika” po roku funkcjonowania ciągle zyskują na popularności. Coraz więcej sprzedawców, szerszy asortyment i więcej zadowolonych klientów. Po produkty chętnie sięgają mieszkańcy Łodzi i restauratorzy, którzy chcą wyróżnić się naturalną i zdrową żywnością w swoich lokalach.

Od roku w dwóch przeciwległych miejscach Łodzi: przy ul. Drewnowskiej i w pobliżu centrum handlowego Port Łódź funkcjonują nowe, wyjątkowe przestrzenie dla rolników oraz producentów żywności. Są to: Ryneczek Marszałkowski oraz Ryneczek Wojewódzki zorganizowane przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego i Portem Łódź.

Łączymy potrzeby łodzian i rolników

Rynki oferują wyjątkowe produkty na niespotykanych dotąd zasadach. Urząd Marszałkowski gwarantuje miejsca do sprzedaży, które oferuje rolnikom bezpłatnie, a w zamian klienci-mieszkańcy otrzymują lokalne produkty najwyższej jakości. W ten sposób zadowoleni są wszyscy: kupujący, bo dostają wyjątkowe na rynku spożywczym wiktuały oraz producenci, bo mają dostęp do dużego rynku zbytu, a swoje towary mogą sprzedawać bez pośredników i wygodnie – podjeżdżając samochodem nawet tuż pod samo stoisko, co umożliwia łatwy rozładunek.

- Rolnicy zgłaszali potrzebę, żeby móc wjechać do Łodzi i handlować bez potrzeby zatrudniania pośredników. Mówili, że takiej możliwości nie mają – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.  – Docierały też do mnie sygnały od mieszkańców Łodzi, którzy chcieli w swoim mieście przyjść na ryneczek i kupować tam towary bezpośrednio od producentów. Połączyliśmy więc potrzeby rolników i łodzian.

W ten sposób klienci otrzymują towar zdrowy, świeży i wysokiej jakości, a rolnicy są zadowoleni z większych przychodów.

Świadomy wybór zdrowego życia

Rynek produktów wysokiej jakości, w tym lokalnych, tradycyjnych i ekologicznych, dynamicznie się rozwija i odgrywa istotną rolę w produkcji żywności. Na ryneczkach można dostać warzywa, owoce, miody, tradycyjne chleby, regionalne wędliny i sery, ale też przetwory i wyroby garmażeryjne, w tym ręcznie robione pierogi, czy naleśniki. Dostawców przybywa, zwiększa się również oferta sprzedawców. Wszystko przez to, że dzisiejszy rynek żywności wysokiej jakości to nie tylko wybór smaku, ale przede wszystkim świadomy wybór zdrowego życia.

Więcej jest też klientów ceniących sobie zdrową żywność i produkty oparte na tradycyjnych przepisach. Coraz częściej na ryneczki zaglądają restauratorzy i zaopatrują się w naturalną żywność prosto od rolnika. Taka oferta staje się chwytem marketingowym w lokalach gastronomicznych, bo lokalne produkty zdobywają coraz większe uznanie, oferując wysoką jakość, wyjątkowy smak i zapach. Ryneczki to również doskonałe miejsce do zawierania znajomości z producentami i podejmowanie współpracy, która nie musi się ograniczać do zakupów na rynku.

A przecież ideą ryneczków jest promowanie lokalnego rolnictwa, a jednocześnie krótkiego łańcucha dostaw i przetwarzania na małą skalę, co promuje dziedzictwo kulinarne regionu.

Nie tylko ryneczki dla rolników

Ryneczki Prosto od rolnika to jeden z wielu przykładów wspierania lokalnych producentów żywności przez samorząd województwa łódzkiego. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ostatnim okresie programowania wybudowane albo przebudowane zostały 24 targowiska za 19 mln zł. Dzięki inicjatywie LEADER wsparte zostały projekty związane z podjęciem bądź rozwojem działalności gospodarczej w zakresie produkcji i sprzedaży żywności tradycyjnej i regionalnej. Z terenu województwa łódzkiego dofinansowano ponad 100 podmiotów na kwotę ponad
11 mln zł.

Również Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego prowadzi szereg działań mających na celu wspieranie lokalnego sektora rolno-spożywczego, w tym promujące wyroby tradycyjne i regionalne przygotowywane w oparciu o lokalne produkty żywnościowe wysokiej jakości. Organizowane są konkursy i akcje wspierające Koła Gospodyń Wiejskich, takie jak „łódzkie smakuje”. Rolnicy zachęcani są do warsztatów wyjazdów studyjnych, szkoleń.

Działania związane ze wsparciem lokalnych producentów rolnych, to jednocześnie wsparcie przedsiębiorczości, szczególnie tej drobnej, utrzymywanie miejsc pracy na wsi i tworzenie dobrego klimatu wokół rolnictwa.

Jubileuszowe przysmaki

W sobotę 21 października z okazji rocznicy funkcjonowania Ryneczków zapraszamy do wspólnego ucztowania. Na terenie Ryneczku Marszałkowskiego przy ul. Drewnowskiej 63/75 (wejście też od ul. Piwnej 10) odbędzie się wydarzenie pn.: „Warzywa i owoce na talerzu”. Oprócz możliwości zakupu produktów naturalnych oraz lokalnych prosto od rolnika, będzie można degustować potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i uczniów szkół gastronomicznych, które zaproszą na swoje stoiska. Wystawcy przygotują potrawy przygotowane oczywiście w oparciu o lokalne produkty w szczególności warzywa i owoce.

Renomowany kucharz poprowadzi też pokaz kulinarny, podczas którego będą przyrządzane dwie nowoczesne potrawy na zimno na bazie warzyw, owoców i kwiatów jadalnych. Na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne.
Równie smacznie i wesoło będzie na Ryneczku Wojewódzkim przy Porcie Łódź (parking przy Sport Stacji). Tutaj pod okiem kucharza-eksperta gotowana będzie w wielkim kotle zalewajka łódzka. Obok na stoiskach będzie można zakosztować dania serwowane przez koła gospodyń wiejskich.

Zapowiada się pyszna sobota.Rolnicy chcący skorzystać ze straganów mogą się szybko i prosto zarejestrować telefonicznie lub mailowo:

ul. Drewnowska 75/Piwna 10:
tel. 516 815 582
e-mail: [email protected]

Port Łódź, ul. Pabianicka 245:
tel. 512 181 858
online: www.elodzkie.pl/ankiety/ryneczek-wojewodzki


https://lodzkie.ksow.pl/aktualnosc/piknik-warzywa-i-owoce-na-talerzu-na-ryneczku-marszalkowskim

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Materiał opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto