Promujemy edukację ekologiczną, Jeziorsko będzie przyciągać turystów

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Witoldem Stępniem, Marszałkiem Województwa Łódzkiego

Samorząd Województwa Łódzkiego bierze udział w bardzo ciekawych projektach edukacyjnych związanych z przyrodą. Co to za projekty?

Promujemy edukację ekologiczną. Razem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi realizujemy między innymi projekt edukacji ekologicznej "Eko-Kolej". Uczestnicy odwiedzają parki krajobrazowe na terenie województwa łódzkiego, po których spacerują razem z przewodnikami PTTK i leśnikami. Brałem udział w takich wycieczkach i widzę, że wszyscy się świetnie bawią. Wyjazdy organizowane są między innymi dla łodzian, mieszkańców Sieradza, Zduńskiej Woli, Pabianic, Kutna, Łęczycy - czyli miast, przez które przejeżdża albo będzie przejeżdżać Łódzka Kolej Aglomeracyjna.
Ponadto dzięki mobilnemu punktowi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej docieramy też do centrów miast żeby promować wszystkie ekologiczne środki transportu - zachęcić do korzystania z kolei, ale także np. z rowerów. W ramach tej akcji realizujemy projekt eko-flirt. Jest to szereg imprez, które odbywają się z wykorzystaniem mobilnego punktu naszej kolei. Przy nim organizowane są koncerty, występy zespołów tanecznych, konkursy i zabawy. Zachęcam do śledzenia tych wydarzeń, bo na szlaku jest wiele miast województwa.

A co ma wspólnego z koleją akcja "Kolorowa lokomotywa"?

Przede wszystkim nazwę oraz to, że ma charakter proekologiczny. "Kolorowa lokomotywa" to projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego organizowany przez naszą jednostkę samorządową - Łódzki Dom Kultury. Ideą działania, w którym co pół roku bierze udział blisko tysiąc dzieci, jest stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Poprzez proponowany program edukacji ekologiczno-artystycznej chcemy zainteresować młodych ludzi tradycją i historią Łodzi. Przy tym wszystkim jest wspaniała zabawa, dzieci poznają nie tylko środowisko, ale przy okazji udzielają się artystycznie, tworzą teatr, mają warsztaty z recyklingu. Niedawno wręczaliśmy nagrody na zakończenie projektu. Dzieci i ich rodzice z całego województwa były zachwycone udziałem w zabawie.

Województwo Łódzkie może być atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. Czy samorząd dba o promocję naszego dziedzictwa naturalnego?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak piękne są rejony Łódzkiego, stąd nasze liczne działania w tym kierunku. Co roku organizujemy akcję "Pociągiem w Łódzkie", która ma na celu pokazanie atrakcji naszego regionu mieszkańcom. Odwiedzamy nie tylko miasta, ale też nasze parki krajobrazowe - przepiękne zakątki, charakteryzujące się bogactwem przyrodniczym oraz bogatą kulturą i tradycją lokalną. W większości są one związane z pięknymi rzekami przepływającymi przez nasz region. Na tym bazują dwa moje ulubione parki krajobrazowe naszego regionu, czyli Nadwarciański i Międzyrzecza Warty i Widawki. Oba ukazują malownicze nabrzeża rzek, urokliwe meandry, bujną roślinność i rzadko spotykane gatunki zwierząt. Za nami "Tydzień parków krajobrazowych", w trakcie którego w ciekawy sposób zaprezentowane zostały uroki przyrodnicze Ziemi Łódzkiej. To tylko przykłady wpisujące się w konsekwentnie realizowaną strategię promocji regionu, mającą na celu zaprezentowanie Łódzkiego, które jest bogate w swoją różnorodność.

Skoro mówimy o Warcie, to nie możemy nie wspomnieć o Jeziorsku. Czy możemy się spodziewać, że zalew wkrótce będzie atrakcyjnie zagospodarowany?

Robimy wszystko w tym kierunku. Samorząd Województwa Łódzkiego jest mocno zaangażowany w aktywizację samorządów, żeby podejmowały działania w celu przyciągnięcia podmiotów gospodarczych w ten obszar i zadbały o infrastrukturę wokół zalewu. Do tego potrzebne są duże pieniądze, ale też ciekawy pomysł, jak to zrobić, żeby przynosiły korzyść turystom, którzy tutaj przyjadą i gminom. Niedawno w Ostrowie Warckim przedstawiciele gmin i powiatów znajdujących się wokół Jeziorska dyskutowali nad poprawieniem atrakcyjności zbiornika wodnego i uczynieniem go swoim atutem między innymi w walce o turystów. Korzystne położenie w środku Polski, potencjał kulturowy, dobrze zachowane środowisko przyrodnicze, czynią z rejonu zbiornika Jeziorsko i rzeki Warty miejsce warte zwiedzania i wypoczynku, a przede wszystkim atrakcyjne pod kątem aktywnego spędzania wolnego czasu (sporty wodne, szlak konny). Aby w pełni wykorzystać atuty regionu oraz korzystne tendencje, gminy Warta i Pęczniew oraz powiaty sieradzki i poddębicki stworzyły plan, dzięki któremu w 2020 roku obszar doliny rzeki Warty oraz Jeziorska stanie się centralnym punktem turystyki aktywnej i uzdrowiskowej na mapie środkowej Polski.

Na czym będą polegać działania, które z tego wynikają?

Obejmą one cztery cele: rozwój infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej; rozwój infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, energetycznej; promocję oraz zwiększenie możliwości rozwojowych lokalnej gospodarki. Poprawa infrastruktury turystycznej wokół zalewu Jeziorsko to duża szansa dla wszystkich gmin na rozwój gospodarczy. Odpowiednio wykreowana marka oraz wydarzenia z nią związane dadzą spodziewane efekty w postaci ruchu turystycznego, który generuje przychody zarówno dla gminy jak i mieszkańców. Mam nadzieję, że plany samorządowców zostaną zrealizowane. Będę im pomagał, jak tylko będę mógł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto