Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt przebudowy placu Wolności: Janiak przeniesie pomnik Kościuszki?! W Łodzi zawrzało!

Mirosław Malinowski, WM
Tak miałby wyglądać plac Wolności po przesunięciu pomnika i przebudowie układu drogowego...
Tak miałby wyglądać plac Wolności po przesunięciu pomnika i przebudowie układu drogowego... fot. archiwum UMŁ
W czwartek Urząd Miasta Łodzi zaprezentował projekt przebudowy placu Wolności. Najwięcej emocji i gorących dyskusji wzbudził pomysł przesunięcia pomnika Tadeusza Kościuszki ze środka placu w kierunku ulicy Nowomiejskiej. Propozycja zmiany układu drogowego i torów aż takich emocji już nie wywołała. Początek przebudowy placu Wolności już w 2012 r.

Nowy pomysł na plac Wolności zaprezentował architekt miasta Marek Janiak. W skrócie wygląda to tak: pomnik Tadeusza Kościuszki zostanie przesunięty ze środka na północ, w kierunku wylotu ul. Nowomiejskiej. Przed pomnikiem powstanie płaska fontanna o głębokości kilku centymetrów. Tory tramwajowe mają pozostać tylko w północnej części placu. Będą łączyły ul. Ogrodową, Nowomiejską i Pomorską. Podobnie poruszać się będą samochody. Przy pomniku powstanie granitowa kolumnada ze schodami. W nawierzchnię placu zostanie wstawiony stalowy "rysunek" wskazujący środek placu i podkreślający jego ośmiokątny kształt. Od strony południowej plac będzie dostępny tylko dla pieszych i będzie łączył się z Piotrkowską.

Plac Wolności nie będzie już rondem

Nowe oblicze placu to wynik konkursów oraz wizji architekta miasta Marka Janiaka, który tak mówi o placu i jego przebudowie: - Dziś nie jest on właściwie placem, ale rondem. Nie jest przestrzenią przyjazną pieszym, niemożliwa jest organizacja na nim imprez plenerowych. Przygotowana w ubiegłym roku koncepcja przebudowy placu nie wnosiła właściwie nic nowego, dlatego postanowiliśmy ją zmienić. Plac Wolności to legenda Łodzi, nasz najważniejszy plac, dlatego musimy podnieść jego reprezentacyjną wartość.

Zobacz jak będzie wyglądał plac Wolności po przebudowie!

Przebudowa placu ma toczyć się równocześnie z remontem ulicy Piotrkowskiej, który rozpocznie się w marcu 2012 roku. Prace potrwają dwa – trzy lata. Projekt zaakceptowała już prezydent Łodzi Hanna Zdanowska: – Mnie się ten pomysł bardzo się podoba. Decyzja o przesunięciu pomnika Tadeusza Kościuszki jest bardzo odważna. Kościuszko nie ginie, w nowym miejscu będzie nawet lepiej widoczny i nie trzeba będzie go już zasłaniać, jak to miało miejsce kilka lat temu podczas sylwestra.

Plany przebudowy placu Wolności mają jeszcze drugi wariant lokalizacji pomnika Tadeusza Kościuszki. Jedyna różnica sprowadza się do jeszcze dalszego przesunięcia na północ pomnika Tadeusza Kościuszki - stanąłby on na małej wysepce u wylotu ul. Nowomiejskiej i byłby otoczony ze wszystkich stron torami tramwajowymi.

Gdzie stanie pomnik Tadeusza Kościuszki?

• wariant I: przy obecnym wejściu do "Dętki"
• wariant II: na wysepce przy ul. Nowomiejskiej otoczony torami tramwajowymi.

Kto wie, czy ten drugi pomysł (chyba większość łodzian zgodzi się, że dość abstrakcyjny - tory i jeżdżące po nich tramwaje staną się barierą utrudniającą dostęp do pomnika) nie został zaprezentowany tylko po to, by mieszkańcom Łodzi łatwiej było się oswoić z nową lokalizacją pomnika w ramach placu.

Na stronie internetowej UMŁ zachęca łodzian, by wsprawie wybory jednej z dwóch lokalizacji pomnika Tadeusza Kościuszki pisać do architekta miasta: [email protected] lub [email protected]. Sądząc po liczbie komentarzy jakie już w czwartek pojawiły się m.in. w naszym serwisie, skrzynki pocztowe Biura Architekta Miasta i Marka Janiaka szybko mogą się zapchać.

Plac i Pietryna wyłożona granitem

Władze Łodzi chcą sfinansować przebudowę placu Wolności z tych samych pieniędzy, które w Wieloletniej Prognozie Finansowej są zapisane na remont ul. Piotrkowskiej. Program remontowy przewidziano na trzy lata. Ma on kosztować 61 mln zł.

Plac Wolności, podobnie jak i cała ulica Piotrkowska, zostanie wyłożony granitowymi płytami, staną na nim nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery, a elewacje kamienic zostaną podświetlone.

W 2012 roku zostanie wyremontowany fragment Piotrkowskiej na odcinku od placu do ul. Tuwima. Jezdnia będzie wyłożona granitem w dwóch odcieniach. Chodniki będą szersze niż obecnie. Na skrzyżowaniach poziom ulicy zostanie podwyższony, by spowalniać ruch. W przyszłości w co najmniej dwóch miejscach (przy ul. Roosevelta i pasażu Rubinsteina) Piotrkowska będzie przegrodzona wysuwanymi słupkami.

* * * * *

Plac Wolności został wytyczony w 1823 roku jako rynek osady sukienniczej Nowe Miasto, na skrzyżowaniu traktu Piotrkowskiego i ulicy Średniej. Już wówczas nadano mu kształt regularnego ośmiokąta foremnego. Był nazywany Nowym Rynkiem, a w centrum placu usytuowano miejskie targowisko. Przy placu w 1827 roku stanął budynek ratusza oraz kościół ewangelicki św. Trójcy.
Tramwaje pojawiły się na placu w 1898 roku. Nazwę plac Wolności uzyskał w 1918 roku. W roku 1930 stanął na nim pomnik Tadeusza Kościuszki (według projektu Mieczysława Lubelskiego), który Niemcy wysadzili 11 listopada 1939 roku. Pomnik odbudowano w 1960 roku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto