Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Projekt Plażówka 2014: Plaża Janówka 2014 - Turniej siatkówki plażowej

(opr. dem)
Projekt Plażówka 2014. Turniej siatkówki plażowej Plaża Janówka 2014
W miniony weekend łódzcy siatkarze rywalizowali w czwartej edycji turnieju siatkówki plażowej - Plaża Janówka 2014. Były to kolejne zawody zaliczane do cyklu Projekt Plażówka 2014.

Turniej Plaża Janówka z pośród innych turniejów cyklu wyróżnia się formułą rozgrywania spotkań w pełnym wymiarze meczowym, tj. do dwóch wygranych setów. Podobnie jak przed rokiem organizatorzy przewidzieli udział 16 par, które to już od pierwszego gwizdka sędziego popisywały się znakomitymi zagraniami. Wspaniałe siatkarskie emocje towarzyszyły zawodnikom jak i kibicom przez wszystkie spotkania. Po trzech rundach turnieju bez porażki pozostawały prezentujące wysoką formę pary Andrzejczak/Łoś oraz Skoneczny/Kuron, które awansowały do półfinałów nie oddając rywalom choćby seta.

Pierwsze spotkanie półfinałowe pomiędzy Konradem Andrzejczakiem i Adamem Łosiem a Jakubem Cyprysem i Adamem Trejsterem znacznie lepiej rozpoczęli Ci pierwsi. Para Andrzejczak/Łoś szybko uzyskała przewagę, którą systematycznie powiększała by zakończyć pierwszą partię przekonującym wynikiem 21:8. Drugi set miał już znacznie bardziej wyrównany przebieg. Duet Cyprys/Trejster wreszcie odnalazł „zgubioną” w pierwszym secie skuteczność, a dzięki wykorzystanym kontratakom w decydującej części seta wyrównał stan rywalizacji zwyciężając 21:16. W tie-breaku ponownie do głosu doszli Andrzejczak/Łoś, bardzo dobra gra w obronie oraz w ataku tego pierwszego a także w bloku tego drugiego pozwoliła na zwycięstwo 15:8 i w całym meczu 2:1, a tym samym na awans do finału turnieju.

W drugim półfinale stanęły naprzeciw siebie po raz drugi w tym turnieju duety Mateusz Skoneczny/Bartosz Kuron oraz Dariusz Migdal/Tomasz Mikuta. Z pierwszej potyczki, która miała miejsce w drugiej rundzie, zwycięsko wyszli Skoneczny/Kuron wygrywając 2:0 (-15, -17). Początek spotkania to wyrównana gra obu zespołów, w wyniku której żadnej ze stron nie udało się odskoczyć przeciwnikom na więcej niż dwa punkty. W połowie seta jako pierwsi wyższe prowadzenie objęli Migdal/Mikuta, którego nie wypuścili już do końca partii zwyciężając 21:17. Drugi set miał niemal identyczny przebieg jednak tym razem przy stanie po 13 to zespół Skoneczny/Kuron „podkręcił obroty” i odskoczył na cztery punkty (17:13), a w rezultacie kończąc set również 21:17 i wyrównując stan rywalizacji na 1:1. Rozstrzygnięcie decydującej partii to doskonały dowód na to, iż w sporcie należy zawsze grać do końca oraz że w siatkówce nie ma tzw. bezpiecznych przewag. Kiedy wydawało się, że poznaliśmy już drugich finalistów, gdyż parze Skoneczny/Kuron przy stanie 13:9 do upragnionego finału brakowało zaledwie dwóch punktów, nagła nieskuteczność w ataku oraz dobra gra blokiem przeciwników spowodowała, iż bardzo szybko na tablicy pojawił się wynik 13:13, by zaraz po tym para Migdal/Mikuta przechyliła szalę zwycięstwa na swą korzyść kończąc mecz 13:15.
Przegrana w taki sposób walka o finał oraz rozgrywanie meczu za meczem w upalnym słońcu mogła wpłynąć na postawę dwójki Skoneczny/Kuron podczas spotkania o trzecie miejsce, w którym to zmierzyć im się przyszło z duetem Cyprys/Trejster. Pierwszy set (21:18) zakończył blok Jakuba Cyprysa zatrzymujący atak Bartosza Kurona.

Mimo porażki siatkarz ten wraz z Mateuszem Skonecznym wciąż nie tracili wiary w zwycięstwo, prowadząc emocjonującą wymianę ciosów w drugiej partii. Jednak ponownie końcówka seta to popis gry zespołu Cyprys/Trejster, którzy od stanu 15:15 zaczęli przejmować inicjatywę co pozwoliło triumfować 21:17 i cieszyć się z wywalczonego trzeciego miejsca.

Finał Plaży Janówka 2014 to podobnie jak przed rokiem najbardziej emocjonujące i widowiskowe spotkanie turnieju, w którym o końcowym sukcesie mogła decydować każda pojedyncza akcja. Oba zespoły, czyli Konrad Andrzejczak/Adam Łoś oraz Dariusz Migdal/Tomasz Mikuta prezentowały wysoki poziom siatkarskiego rzemiosła przez cały turniej, co na szczęście nie przeszkodziło im zachować sił na decydujący pojedynek. W pierwszym secie zażarta walka punkt za punkt toczyła się przez całą partię. Zarówno jeden zespół jak i drugi bardzo skutecznie wykańczał swoje akcje tworząc bardzo dobre widowisko. Pierwszą piłkę setową mieli w swoich rękach siatkarze Andrzejczak/Łoś, jednak po grze „na przewagi” asem serwisowym pierwszy set zakończyli Migdal/Mikuta wygrywając 24:22. Wyraźnie podrażnieni przegraną w samej końcówce Andrzejczak/Łoś w drugiej partii dominowali od samego początku, uzyskując przewagę 4:0 i nie dając przeciwnikom złudzeń w tym secie, stopniowo powiększali różnicę do 10 punktów (14:4) by ostatecznie wyrównać stan pojedynku zwyciężając w przekonujący sposób 21:10. Tradycyjny już dla spotkania finałowego tie-break to kolejne niesamowite siatkarskie emocje i popis obu zespołów. Decydujący o triumfie w turnieju set lepiej tym razem rozpoczęli siatkarze z Pabianic, czyli Migdal/Mikuta obejmując prowadzenie 5:1. Na odpowiedź łódzkiej pary Andrzejczak/Łoś nie trzeba było długo czekać, gdyż już po chwili na tablicy widniał remis 7:7. Od tego momentu obydwa zespołu bardzo pewnie kończyły swoje akcje, czujnie pilnując, aby przeciwnikom nie udało się uzyskać przewagi. W rezultacie czego kibice mogli kolejny raz obserwować pasjonującą grę na przewagi. Jako pierwsi przed szansą zakończenia spotkania stanęli Łodzianie (13:14), jednak dwie nieskuteczne akcje zmieniły bardzo szybko wynik na 15:14. Przy wyniku 21:20 możliwość kontrataku otrzymał Dariusz Migdal, który nie zmarnował doskonałej sytuacji i otrzymując piłkę na czystą siatkę zakończył ekscytujące widowisko.

Chwilę po ostatnim gwizdku sędziego pamiątkowe statuetki oraz nagrody zawodnikom wręczyli: pani Mirosława Kryda – sołtys Janówki, Krzysztof Józefowicz – dyrektor biegu Dycha Justynów Janówka oraz radny Robert Sawidzki.

Organizatorem siatkarskiego święta było Stowarzyszenie Rozwoju Justynowa i Janówki, które to ma na swoim koncie także organizację już sześciu edycji biegu na 10 km popularnie zwanego Dycha Justynów-Janówka. Pomysłodawcą oraz głównym animatorem turnieju był Patryk Józefowicz natomiast zawody wspierali także: Bilex Group, Trucht.com, Pizzeria Da Grasso z Andrespola, Vera Sport oraz zakłady mięsne Zbyszko.