Projekt Plażówka 2013: XVII Finał Pucharu Prezydenta Miasta Łodzi

Kamil Ignatowski
Projekt Plażówka 2013
Ostatnie turnieje Projektu Plażówka 2013 za nami. W miniony weekend na boiskach Szkoły Podstawowej nr 205 w Łodzi odbyły się finałowe turnieje kobiet i mężczyzn o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, które były także podsumowaniem całego cyklu Projekt Plażówka 2013.

Podczas oficjalnego otwarcia turnieju ciekawą atrakcją był mecz towarzyski TP Św. Brata Alberta, podczas którego swoje siatkarskie umiejętności zaprezentowali reprezentanci Polski niepełnosprawnych siatkarzy plażowych.

W sobotę zawodników dopingował Bartosz Łosiak aktualny Wicemistrz Polski Seniorów oraz Młodzieżowy Mistrz Europy do lat 22. Nikt z przybyłych widzów nie mógł narzekać na poziom jaki prezentowali zawodnicy w kończącym sezon „plażowy” turnieju. Za małą niespodzianką można uznać przedwczesne odpadnięcie z rywalizacji doświadczonej pary Michał Krymarys/ Jarosław Sobczyński, która po porażkach najpierw z duetem Kamil Kosiorek/ Jarosław Borowski, a następnie z Tomaszem Mikutą i Dariuszem Migdalem zakończyła zawody na 9 miejscu.

Skład pojedynków półfinałowych nie był zaskoczeniem, a faworyci swoją sportową postawą udowodnili, iż zasłużenie znaleźli się w strefie medalowej. Pierwszy półfinał pomiędzy Maciejem Biernatem i Bartoszem Lewickim a Nikodemem Kałuckim oraz Mateuszem Skonecznym zakończył się zwycięstwem tych pierwszych w dwóch setach (21:18, 22:20), jednak w obu odsłonach walka toczyła się do samego końca, a o sukcesie decydowały jedna, dwie skuteczne akcje. Drugi półfinał również dostarczył wiele emocji. Po ciekawym widowisku skład finałowy uzupełnili Bartłomiej Kiernoz wraz z Konradem Biernackim, którzy pokonali 21:18 i 21:15 Michała Koryckiego oraz Dominika Kmiecika.

W meczu o miejsce na najniższym stopniu podium nieznaczną przewagę wypracowali sobie młodzi siatkarze na co dzień trenujący w łódzkiej Szkole Mistrzostwa Sportowego. Para Korycki/Kmiecik w obu setach okazała się minimalnie lepsza od duetu Kałucki/Skoneczny (21:19, 21:18), dzięki czemu to ci mniej doświadczeni zawodnicy cieszyli się z pamiątkowych pucharów za trzecie miejsce w turnieju.

Finałowe spotkanie musiało zadowolić nawet najbardziej wybrednych kibiców siatkówki. Mecz pomiędzy niepokonanymi jak dotąd Maciejem Biernatem i Bartoszem Lewickim a Bartłomiejem Kiernozem i Konradem Biernackim śmiało można uznać za najlepsze widowisko turnieju oraz godne zakończenie całego Projektu Plażówka 2013. Była to druga konfrontacja tych drużyn w turnieju. W ćwierćfinale lepsi okazali się Biernat z Lewickim. Pierwszy set finału należał do Kiernoza i Biernackiego, którzy od początku narzucili swój styl gry i zwyciężyli w tej partii 21:17.

W drugiej odsłonie wyrównany stan mogliśmy obserwować do połowy seta. Przy stanie 12:10 dla pary Kiernoz/Biernacki, Biernat z Lewickim wyraźnie poprawili blok oraz obronę i dzięki tym dwóm elementom pewnie wygrali drugą partię 21:14. Decydujący set od początku do końca był niezwykle wyrównany, nawet jeśli którejś z drużyn udało się odskoczyć na 3 punkty druga szybko odrabiała straty. Od stanu 9:9 walka toczyła się punkt za punkt.

Pierwsi przed szansą zakończenia spotkania na swoją korzyść stanęli Biernat z Lewickim, którzy jednak nie wykorzystali okazji, gdyż bardzo dobrą grą w obronie popisał się Bartłomiej Kiernoz. Jak mówi popularne sportowe przysłowie: niewykorzystane sytuacje się mszczą. Właśnie taką sytuację mogliśmy obserwować i w tym meczu. Po obronieniu piłki meczowej, dwie kolejne akcje lepiej rozegrali Kiernoz i Biernacki, którzy dzięki ich skutecznemu rozegraniu mogli cieszyć się z triumfu w całym turnieju. Należy podkreślić, iż bardzo dobrą postawę w całych zawodach, a zwłaszcza w finale zaprezentował Konrad Biernacki. Dodatkowo dzięki temu zwycięstwu Konrad Biernacki awansował na trzecią lokatę rankingu Projekt Plażówka 2013.

Po panach na boiskach pojawiły się panie. Turniej kobiet był nie mniej ciekawy niż mężczyzn. W pierwszym półfinale naprzeciw siebie stanęły pary Barbara Sroka/Karolina Baran oraz Marta Raźniewska/ Aleksandra Zdon. Te drugie, czyli para łódzko-warszawska, rewelacyjnie rozegrały pierwszą partię, i dość niespodziewanie, bardzo pewnie wygrały 15:8. Faworytki całego turnieju, zawodniczki Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz reprezentantki naszego kraju nie zamierzały jednak łatwo „sprzedać skóry”. I tak drugi set należał zdecydowanie do duetu Sroka/Baran, który wygrał jeszcze większą przewagą 15:6. Raźniewska/Zdon, po łatwo wygranej pierwszej odsłonie, chyba za wcześnie uwierzyły, iż mogą sprawić dużą sensację i również w trzeciej, decydującej partii nie prezentowały już poziomu z pierwszego seta. Natomiast doświadczone Sroka i Baran konsekwentnie powiększały swoją przewagę i ostatecznie po zwycięstwie 15:9 awansowały do finału.

Drugie spotkanie półfinałowe dostarczyło kibicom jeszcze więcej emocji. Pojedynek pomiędzy Kamilą Śnieżewską i Kamilą Klajman a Martyną Witkowską i Anetą Dzwonnik również rozstrzygnąć musiał tie-break. Po pierwszym secie bliżej finału były Śnieżewska i Klajman, które zwyciężyły 15:10.

W drugiej odsłonie o mały włos a doszłoby do jednego z bardziej spektakularnych zwycięstw w całym Projekcie Plażówka. Para Witkowska/ Dzwonnik prowadziły już 14:6 jednak w końcówce roztrwoniły całą tą przewagę i niemal pozwoliły sobie wydrzeć zwycięstwo. Ostatecznie jednak udało się im obronić seta wygrywając 16:14 i doprowadzając do decydującej partii. Co nie udało się Klajman i Śnieżewskiej w drugim secie, dokonały w tie-breaku. Kiedy wydawało się, że przypadnie im grać jedynie o trzecie miejsce, gdyż przegrywały już 9:13, ich przeciwniczki ponownie złapała niemoc w końcówce i tym razem dwie Kamile ją wykorzystały, zdobywając 6 punktów z rzędu i zwyciężając 15:13.

Po tak przegranym półfinale zazwyczaj trudno dojść do siebie i wykrzesać ostatnie siły na rywalizację o 3 miejsce. Jednak Martyna Witkowska wraz z Anetą Dzwonnik zmobilizowały się maksymalnie na ten ostatni mecz w Projekcie Plażówka 2013 i po dość szybkim spotkaniu pokonały parę Marta Raźniewska/ Aleksandra Zdon (15:7, 15:12).
Finałowy pojedynek to ponownie duże emocje, wysoki poziom sportowy oraz po raz kolejny trzy niezwykle interesujące sety. Po dwóch partiach na tablicy wyników widniał remis i do rozstrzygnięcia znów potrzebny był tie-break. W nim ostatecznie lepsze okazały się młode reprezentantki Polski, czyli Karolina Baran oraz Barbara Sroka, które do swej bogatej listy sukcesów dopisały triumf w XVII Finale turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi.

Po rozegranych finałowych spotkaniach kobiet i mężczyzn okazałe Puchary Prezydenta Miasta Łodzi oraz nagrody rzeczowe wręczył zwycięzcom Prezes Klubu Sympatyków Piłki Siatkowej Wojciech Ulatowski, dzięki któremu siatkówka plażowa w regionie łódzkim z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Podczas zakończenia podsumowano cykl Projekt Plażówka 2013. W rozegranych 20 turniejach, które oprócz Łodzi zostały zorganizowane w Pabianicach, Burzeninie, Janówce, Rawie Mazowieckiej, Głownie i w Warszawie, wystąpiło 490 zawodników i zawodniczek z całego kraju.

Najlepszym trójkom w klasyfikacji generalnej Projektu Plażówka 2013 nagrody wręczyli przedstawiciele Pani Małgorzaty Niemczyk, która objęła Patronatem Honorowym cały cykl turniejów. Najlepszą siatkarką została Aneta Dzwonnik, która wyprzedziła Martynę Witkowską oraz Barbarę Srokę. Natomiast wśród mężczyzn triumfował Mateusz Skoneczny przed Maciejem Biernatem i Konradem Biernackim. Pani poseł ufundowała także nagrody Fair – Play, które otrzymali: Daria Nowogórska i Dariusz Migdal.

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej już dziś zaprasza na rozgrywki XVII edycji Łódzkiej Amatorskiej Ligi Siatkówki. Zapisy i informacje na www.siatka-lodzkie.org