Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (17 marca). Jak przebiegał w województwie łódzkim? Zdjęcia z SP nr 205 w Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Próbny egzamin ósmoklasisty rozpoczął się w środę (17 marca) testem z języka polskiego. W związku z ogólnopolską próbą do zdecydowanej większości szkół podstawowych w województwie łódzkim – na trzy dni – wrócili uczniowie ich najstarszych oddziałów. W środę nasz fotoreporter odwiedził SP nr 205, jedną z największych podstawówek w Łodzi. Zobacz, w galerii zdjęć do tego artykułu, jak wyglądała państwowa próba w tej szkole. 

>>> Zobacz więcej zdjęć >>>
Próbny egzamin ósmoklasisty rozpoczął się w środę (17 marca) testem z języka polskiego. W związku z ogólnopolską próbą do zdecydowanej większości szkół podstawowych w województwie łódzkim – na trzy dni – wrócili uczniowie ich najstarszych oddziałów. W środę nasz fotoreporter odwiedził SP nr 205, jedną z największych podstawówek w Łodzi. Zobacz, w galerii zdjęć do tego artykułu, jak wyglądała państwowa próba w tej szkole. >>> Zobacz więcej zdjęć >>>Grzegorz Gałasiński
Próbny egzamin ósmoklasisty rozpoczął się w środę (17 marca) testem z języka polskiego. W związku z ogólnopolską próbą do zdecydowanej większości szkół podstawowych w województwie łódzkim – na trzy dni – wrócili uczniowie ich najstarszych oddziałów. We wtorek kuratorium informowało o gotowości na ten egzamin 816 szkół w naszym regionie. Ale tego samego dnia Szkoła Podstawowa w Lutomiersku ogłosiła, iż próba będzie zdalna. Jej dyrektor uzyskał od sanepidu zgodę na edukację prowadzoną na odległość w dniach 17-24 marca (w ramach procedury dla szkół zagrożonych koronawirusem). Centralna Komisja Egzaminacyjna, która przygotowała marcowe arkusze, dopuszcza, i stacjonarną, i zdalną formę próby. CKE przypomina też, iż jest ona dla uczniów dobrowolna, zaś jej wyników nie można przeliczać na oceny wpisywane do dziennika. W środę nasz fotoreporter odwiedził SP nr 205, jedną z największych podstawówek w Łodzi. Zobacz, w galerii zdjęć do tego artykułu, jak wyglądała państwowa próba w tej szkole.

„Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się zdalnie (z wykorzystaniem aplikacji Teams)” – ogłosił w komunikacie do uczniów i ich rodziców Adam Kmiecik, dyrektor SP w Lutomiersku.

Zdalnie pracuje obecnie także inna podstawówka z gminy Lutomiersk – SP w Kazimierzu.

Ósmoklasiści wrócili do szkół po pół roku. Wyrośli tak, że nauczyciele ich nie poznają...

W związku z próbą ósmoklasiści odwiedzają podstawówki (w reżimie sanitarnym) pierwszy raz od 26 października (tego dnia zaczęła się zdalna nauka klas IV-VIII SP w związku z drugą falą koronawirusa). W środę w podstawówce nr 205, jednej z największych w Łodzi, nauczyciele mówili żartem – ale też trochę na poważnie – że nie poznają swoich uczniów, bo tak wyrośli w ciągu ostatniego półrocza...

W środowe popołudnie Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) poinformowało, iż w skali kraju 88 proc. podstawówek pobrało arkusze z języka polskiego z przeznaczonego do tego centralnego serwera, ponadto część szkół mogła to zrobić przez specjalne serwisy okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Egzamin próbny CKE z języka polskiego: "Pan Tadeusz" i Józef Tischner

Środowy arkusz zawierał zamknięte i otwarte pytania oparte m.in. na fragmencie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz „Krótkiego przewodnika po życiu” Józefa Tischnera. Na koniec egzaminu młodzież mogła napisać rozprawkę, w której rozważała trafność stwierdzenia „w każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych”. Alternatywą było ułożenie opowiadania „o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko”. Dla ułatwienia arkusz otwierał spis takich lektur.

W czwartek ósmoklasiści próbnie zdają matematykę, w piątek – wybrany język obcy. Według ogólnokrajowych wyliczeń MEiN, w aż 96,5 proc. jest to angielski, w 3 proc. niemiecki, zaś w pozostałych – francuski, hiszpański, rosyjski albo włoski).

Termin właściwego egzaminu ósmoklasisty, który w znacznym stopniu decyduje o sukcesie w rekrutacji do wybranej szkoły średniej, to 25-27 maja.

Ważna zmiana w konkursach przedmiotowych

Taką rekrutację można „ominąć” przez wojewódzkie konkursy przedmiotowe. Tytuł laureata konkursu daje pierwszeństwo w rekrutacji do wskazanej placówki – przed pozostałymi kandydatami. W środę Kuratorium Oświaty w Łodzi zmieniło zasady tych prestiżowych rywalizacji. Zdecydowało, iż ostatnie, wojewódzkie etapy tych konkursów, decydujące, kto otrzyma tytuł laureata w 2021 r. będą organizowane w macierzystych szkołach uczniów – a nie w jednej lokalizacji jak w poprzednich latach. Decyzja ma związek z epidemią koronawirusa.

Zobacz również

Horoskop marzec 2021: Dla kogo wiosna będzie szczęśliwa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto