Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin ósmoklasisty. Egzamin odbędzie się w szkołach? Są obawy dyrektorów i rodziców z powodu pandemii?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W przyszłym tygodniu ruszają próbne egzaminy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów. Udział w nich jest dobrowolny, ale zainteresowanie – duże. Łódzkie szkoły podstawowe się do nich już przygotowują. 

Czytaj dalej na kolejnych slajdach.
W przyszłym tygodniu ruszają próbne egzaminy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów. Udział w nich jest dobrowolny, ale zainteresowanie – duże. Łódzkie szkoły podstawowe się do nich już przygotowują. Czytaj dalej na kolejnych slajdach. Fot. Arkadiusz Gola /Polskapresse
Próbny egzamin ósmoklasisty. Egzamin odbędzie się w szkołach? Są obawy dyrektorów i rodziców z powodu pandemii? Na 17,18 i 19 marca 2021 przygotowała go Centralna Komisja Egzaminacyjna. Nie jest on obowiązkowy dla uczniów. Można go przeprowadzić w formie stacjonarnej i tak większość szkół w Łodzi się do niego szykuje. Czy trzecia fala pandemii pokrzyżuje te plany? Oglądaj w galerii zdjęć przykłady szkół, które są gotowe na próbne egzaminy w swoich salach. Pod warunkiem oczywiście, że rząd nie wprowadzi kolejnego lockdownu.

Próbny egzamin ósmoklasisty. Egzamin odbędzie się w szkołach?

W środę 17 marca 2021, ruszają próbne egzaminy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów. Udział w nich jest dobrowolny, ale zainteresowanie – duże. Łódzkie szkoły podstawowe się do nich już przygotowują. Wiele planowało zorganizować je w formie stacjonarnej, z zachowaniem reżimu sanitarnego, aby uczniowie jak najlepiej odczuli atmosferę, poznali i przećwiczyli procedury, obowiązujące podczas prawdziwego egzaminu w drugiej połowie maja.
Niestety dyrektorów niepokoi sytuacja – trzecia fala pandemii narasta, narastają więc obawy przed zaproszeniem dużej liczby uczniów do szkolnych sal. Dlatego konsultują decyzje z rodzicami.

Próbne egzaminy ósmoklasistów - stacjonarnie czy zdalnie?
- Zapytaliśmy rodziców o zdanie – mówi Agnieszka Błażejczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34. – Oczekujemy, że zadeklarują, czy przyślą swoje dziecko do szkoły czy też wolą, aby napisało próbny test w domu. Z pierwszych informacji, jakie już spłynęły, mogę powiedzieć, że większość osób chce, by uczniowie pisali w szkole. Jest u nas
99 ósmoklasistów i tak się przygotujemy, by stworzyć jak najbezpieczniejsze warunki. Mamy już doświadczenie z ubiegłego roku.

Jak ostatecznie będa wyglądać próbne egzaminy w łódzkich szkołach, wiadomo będzie już niebawem. Wszystko jednak zależy od sytuacji pandemicznej, a ta jest bardzo dynamiczna. Należy się też liczyć z tym, że rząd w związku z narastającą liczbą zakażeń może podjąć decyzję o kolejnym lockdownie.
- Widząc, co się dzieje, podjąłem decyzję, że próbnego egzaminu w formie stacjonarnej w tej chwili nie przeprowadzimy - mówi Michał Różański, dyrektor SP 26. - Nie chcemy ryzykować.

Jednak większość łódzkich podstawówek na razie nie rezygnuje z planowanej próby. Dyrektorzy i nauczyciele uważają, że jest ona uczniom bardzo potrzebna.
- Na 90 ósmoklasistów 3 nie będzie pisać, a 5 - napisze testy online - mówi Krzysztof Durnaś, dyrektor SP 35. - Zdecydowana większość chce zatem pisać w szkole. I na ten moment tę próbę w reżimie sanitarnym chcemy przeprowadzić.
- Nasi uczniowie także bardzo chcą przyjść i przygotowują się starannie - opowiada Magdalena Bujnowicz, dyrektor SP 205. - Mają konsultacje z nauczycielami, zadają mnóstwo pytań. Dlatego mam nadzieję, że wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem, by zobaczyły, jak egzamin będzie wyglądał.
- Zależy nam, aby cały próbny egzamin odbył się zgodnie z procedurami - uczniowie przyjdą z legitymacjami, w strojach galowych, będą dezynfekować ręce - opowiada Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP 111. - Zapewnimy maksimum bezpieczeństwa, bo mamy doskonałe warunki. Dysponujemy osobnym dla nich trzykondygnacyjnym budynkiem, który cały czas stoi pusty.
Egzaminy stacjonarnie zamierzają przeprowadzić też m.in. SP 48, SP 46, SP 152, SP 70, SP 65.

Jakie arkusze?
Testy diagnostyczne dla ósmoklasistów Centralna Komisja Egzaminacyjna dostosowała do obniżonych w tym roku wymagań. Zostaną przeprowadzone od środy 17 marca 2021. W kolejnych trzech dniach publikowane będą arkusze z języka polskiego, następnie 18 marca – z matematyki, a 19 marca – z języka obcego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto