Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy MOPS grożą strajkiem. Nie podoba im się nakaz pisania wywiadów o podopiecznych tylko w komputerze, bo nie są przeszkoleni

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Pracownicy socjalni ruszają w teren do swoich podopiecznych m.in. z nowej siedziby przy ul. Tuwima 33.
Pracownicy socjalni ruszają w teren do swoich podopiecznych m.in. z nowej siedziby przy ul. Tuwima 33.
W czwartek 1 lipca pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej powinni wyruszyć w teren na spotkanie ze swoimi podopiecznymi wyposażeni w laptopy. Od tego dnia, zgodnie z zarządzeniem dyrektora placówki - Andrzeja Kaczorowskiego, wszystkie wywiady środowiskowe przeprowadzane na potrzeby prowadzonych spraw, muszą być przygotowane w wersji elektronicznej. Nie jesteśmy do tego przygotowani, program jest skomplikowany, a my nie zostaliśmy odpowiednio przeszkoleni - mówi Alicja Nowakowska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych w łódzkim MOPS.

Związkowcy z łódzkiego MOPS-u są zdania, że praca z komputerem stawia ich w roli urzędnika, z którym podopiecznym trudno jest znaleźć nić porozumienia. Sprzęt ma być barierą, która utrudni mentalne dotarcie do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Każdy wywiad to szczegółowo zebrane informacje na temat sytuacji danej osoby. Dotyka jej sytuacji materialnej, mieszkaniowej i rodzinnej. Wymaga od pracownika MOPS empatii i wyrozumiałości. Wklepywanie informacji do komputera przy podopiecznym to niepotrzebna komplikacja.

Pracujemy w trudnych warunkach, a domy naszych podopiecznych są czasem w tragicznym stanie, często nie jesteśmy w stanie nawet rozłożyć laptopa, bo nie ma na niego miejsca - dodaje Alicja Nowakowska.

Dodatkowy opór do wykonywania obowiązków w formie elektronicznej jest brak kompetencji. Szkolenia, które przeprowadzono zdaniem pracowników są niewystarczające i polegały na ograniczonej prezentacji tego jak działa system. Zabrakło też wsparcia i tzw. treningu, by używanie systemu elektronicznego weszło pracownikom w nawyk. Rozdano im jedynie instrukcję, która liczy 2 tysiące stron, mniej lub bardziej zrozumiałych wytycznych na temat systemu.

Do sytuacji odniosła się dyrekcja łódzkiego MOPS. Oto co czytamy w przesłanym do nas piśmie:
Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych w formie elektronicznej jest jednym z elementów realizowanego w Łodzi programu Inteligentnej Polityki Społecznej. (...) System ten jest wdrażany od czerwca 2018 r., wtedy to, dla wszystkich terenowych pracowników socjalnych, których na ten moment jest blisko 300, zostały zakupione laptopy. Od czerwca 2018 r. są prowadzone także szkolenia ze sporządzania wywiadów w formie elektronicznej. (...) Takie szkolenia odbywały się kilkukrotnie na przestrzeni trzech ostatnich lat i odbywają się nadal, jeśli tylko dana osoba zgłosi potrzebę doszkolenia. (...) W ciągu trzech ostatnich lat, w trakcie których sporządzono nieco ponad 150 tys. wywiadów środowiskowych, prawie 20 procent (jedna piąta) z nich zostało przygotowanych już w formie elektronicznej. Od 1 lipca br. pracownicy socjalni zostali zobowiązani do sporządzania wywiadów wyłącznie w formie elektronicznej.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto