Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace ogrodowe do wykonania przed nadejściem zimy

Materiał Partnera Zewnętrznego
Przed nami sporo obowiązków do wykonania w ogrodzie. Musimy zdążyć przed pierwszymi opadami śniegu i przymrozkami. Jeśli się przyłożymy, wysiłek zaowocuje wiosną. Nasz ogród szybciej wróci do najlepszej formy i gdy Twoi sąsiedzi będą zabierać się za porządki, Twój ogród będzie już budził podziw i zazdrość.

TRAWNIK
Dopóki trawa rośnie powinieneś ją kosić. Pamiętaj też o dokładnym uprzątnięciu zielonego dywanu z zalegających liści i odpadków. Grabienie to czynność obowiązkowa. Zalegające liście powodują gnicie trawy i choroby. Pozostawienie ich pod warstwą śniegu zrujnowałoby trawnik do tego stopnia, że być może trzeba by było założyć go na nowo. W porządkowaniu pomogą Ci grabie Fiskars. Ich wyprofilowane zęby zgarną większość nawet drobnych listków. Przy tym, posłużą latami ze względu na trwały materiał, z którego je zrobiono. Dzięki niewielkiej wadze (do 1,2kg) możemy zlecić tą czynność dzieciom. Nie zmęczą się i nie obrażą na jesienne porządki. Zarówno na trawniku, jak i w jego okolicy należy regularnie usuwać chwasty.

Przed zimą należy też spulchnić i napowietrzyć glebę. Przekopujemy miejsca, w których planujemy nowe nasadzenia. Jeśli masz niewielki ogród, możesz zrobić to szpadlem. Upewnij się tylko, że jest dostatecznie ostry. Powinien łatwo wchodzić w ziemię i przecinać ewentualne pozostałości korzeni. Dobrze, jeśli będzie mieć metalowy trzonek. Jest bardziej wytrzymały od drewnianego. Porządny szpadel, jak model Solid firmy Fiskars, wytrzyma kilka intensywnych lat "służby".

Jeśli masz większy ogród, pomocna będzie glebogryzarka, która rozbije duże bryły ziemi, dotleniając glebę. Przyda się do mieszania ziemi z nawozami i pielenia rabatek. Wszelkie prace, których zazwyczaj unikasz, okażą się dziecinnie proste. Do wyboru masz elektryczne lub spalinowe urządzenia. Te pierwsze to dobre rozwiązanie do mało i średnio wymagającej pracy i areału. Za to maszyna spalinowa sprawdzi się na naprawdę dużych terenach. Działa niezależnie od źródła prądu i ma większą moc. Musisz jednak pamiętać o zapasie paliwa i regularnym serwisowaniu. Wybierz poręczny model, by nie stał się kolejnym gratem zawadzającym w komórce. Urządzeniem idealnym dla ogrodników amatorów będzie model QEG 1050 firmy Handy, który spełnia powyższe warunki, a do tego ma świetną cenę.

NASADZANIE
Skoro użyźniłeś glebę i uporządkowałeś swój trawnik, czas pomyśleć o nowych nasadzeniach. Pamiętaj, zrób to przed mrozami, by rośliny zdążyły wypuścić korzenie. Jesienią możesz sadzić warzywa, a plony zbierzesz wczesną wiosną. Postaw na rośliny cebulowe, niektóre odmiany marchwi, czosnek, pietruszkę. Twój wybór może również paść na rośliny owocowe i ozdobne. Do kopania miejsc na nowe sadzonki wykorzystaj wspomniany wcześniej szpadel Solid firmy Fiskars, a pracę wykonasz szybko i bez trudu.

DRZEWKA
Gdy liście już opadną, odsłonią stare i martwe gałęzie, które powinieneś wyciąć. W innym przypadku będą straszyły stercząc z łysego pnia albo w końcu odpadną zaśmiecając wysprzątany trawnik. Do ich usunięcia użyj siekiery uniwersalnej Gardena. Świetnie wyważona i zaopatrzona w wygodny do chywcenia trzonek, ułatwi pracę w niewygodnych warunkach. Cięcie tym narzędziem będzie bezpieczne nawet kiedy znajdziesz się na drabinie. Nieprzywierająca powłoka ułatwi Ci również rąbanie starych pniaków podczas przygotowywania opału do kominka na chłodniejsze dni. Nie przycinaj jednak drzewek w celach rozrostowych lub by je kształtować. Rany mogą nie zdążyć zdrewnieć i będą słabymi punktami, przez które rośliny mogą nie przetrwać zimy.

Nasadzone drzewka wymagają szczególnej opieki. Wyściółkuj je liśćmi, igłami sosnowymi bądź korą tak, by ziemia wokół nich nie oddawała szybko wilgoci. Nowym roślinom usyp kopczyki na wysokość około 30 centymetrów, co uchroni ich korzenie przed mrozem. Niektóre rośliny są bardziej wrażliwe na mrozy, dlatego warto okryć je na zimę. Możesz zrobić to za pomocą mat, gałązek lub plastikowych siatek, ale najlepszym rozwiązaniem będzie agrowłóknina np. Agrowłóknina Hobby firmy AgrimpeDzięki bardziej plastycznej konstrukcji, otula drzewka szczelniej niż inne materiały. Nie blokuje przy tym promieni słonecznych. Ponad to, jej struktura pozwala na przetrzymywanie wody między włóknami. Podczas intensywnych mrozów i wiatrów ciecz zamarza w tych zakamarkach, tworząc jeszcze szczelniejszą barierę. Ważne, agrowłókninę załóż dopiero po pierwszych przymrozkach. Jeśli zrobisz to wcześniej, gryzonie, mogą sobie w niej uwić gniazda.

W zimie drzewa stoją przed większym wyzwaniem związanym z pobieraniem wody z zamarzniętej gleby. Póki można, podlewajmy rośliny. Ciecze przenikają do głębszych warstw gleby i są do dyspozycji drzew i krzewów.

PORZĄDKOWANIE
Niektóre rośliny nie przetrwają zimy na zewnątrz. Trzeba je wykopać, oczyścić korzenie i przechowywać w skrzynkach z torfem w chłodnym miejscu np. piwnicy. Rośliny w doniczkach przenieś do pomieszczenia.

Wszelkie gałęzie pozostałe po wycince, stare pniaki, które w końcu postanowiłeś wykopać z ziemi, by zyskać miejsce, a także pnącza i byliny możesz zutylizować przy pomocy rozdrabniacza. Jego noże obrotowe szybko rozprawią się z chrustem, który niewywieziony zgnije lub będzie schronieniem dla gryzoni i szkodników. Poszatkowane drewno zajmie mniej miejsca i będzie łatwiejsze w wyniesieniu niż sterczące i niewygodne w transporcie patyki. Żeby nie martwić się ścinkami, wybierz sprzęt Nac LSG2504. Worek na trociny wyłapie wszystko, co maszyna wypluje, zatem Twój wypielęgnowany trawnik nie zostanie zanieczyszczony.

Zarowno o rozdrabiacz, jak i o inne narzędzia, należy przed zimą odpowednio zadbać. Najpierw oczyść je z wszelkich pozostałości roślin, ziemi i nawozów. Naostrz i naoliw sprzęty, które tego wymagają. Na koniec znajdź im suche miejsce, gdzie poczekają na Ciebie do wiosny. Taki sposób konserwacji gwarantuje, że ich zakup okaże się inwestycją długoterminową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto