Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Program ochrony jerzyków daje pierwsze efekty

Marta Danielewicz
W maju tego roku miasto zorganizowało piknik, podczas którego symbolicznie zainaugurowano sezon lęgowych tych ptaków oraz miejski program ochrony ich siedlisk
W maju tego roku miasto zorganizowało piknik, podczas którego symbolicznie zainaugurowano sezon lęgowych tych ptaków oraz miejski program ochrony ich siedlisk poznan.pl
Miejski program ochrony jerzyków w Poznaniu daje pierwsze efekty. Do budowy miejsc lęgowych przyłączają się nie tylko deweloperzy.

Jeszcze kilkanaście lat temu jerzyki można było spotkać w okresie wakacyjnym na każdym większym osiedlu w Poznaniu. Dziś tych ptaków jest coraz mniej. Przylatują do Polski jedynie na sto dni. Mieszkańcy Poznania chcą jednak zrobić wszystko, by znów zapewnić jerzykom miejsce do życia w mieście.

- Kiedy kilkanaście lat temu zaczęto ocieplać blokowiska, złamano prawo pod względem ochrony środowiska. Jerzyki, które do tej pory wiły sobie gniazda pod stropami dachu, z dnia na dzień straciły domy - mówi Adam Gatniejewski, poznaniak, miłośnik ptaków. Jego miłość do jerzyków wzięła się z zawodu, który wykonywał. - Jestem inżynierem lotnictwa z wykształcenia. Uwielbiam patrzeć w niebo, a jerzyk to najwspanialszy ze wszystkich ptaków.

Pan Adam od lat zabiega o ochronę jerzyków w mieście i stworzenie im miejsc, gdzie mogłyby wić gniazda.

- Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Są nie do przecenienia ze względu na to, że zjadają uciążliwie owady: muchy, komary, meszki. Stanowią też ważny element miasta. Wchodzą do otworów w stropodachach, gnieżdżą się tam. W jednym budynków kiedyś było 120 takich otworów - tłumaczy dr inż. Tomasz Knioła, ornitolog, członek Klubu Przyrodników Koła Poznańskiego.

Ornitolog zauważa jednak, że przez ostatnie działania miasta powoli można zaobserwować ich powrót. - Ostatnio nad osiedlem Batorego krążyło 150 ptaków - opowiada Knioła.

W maju tego roku miasto zorganizowało piknik „Powitanie jerzyka w Poznaniu”, podczas którego symbolicznie zainaugurowano sezon lęgowych tych ptaków oraz miejski program ochrony ich siedlisk. Program ten zakłada szeroką współpracę z ekspertami, przyrodnikami i społecznikami, a także inwestorami i architektami. Celem jest uświadamianie oraz promowanie dobrych, przyjaznych dla świata przyrody rozwiązań architektonicznych. Dlatego też urząd miasta Poznań zachęca inwestorów i deweloperów do takiego projektowania budynków, by były one przyjazne dla mieszkających w mieście ptaków, szczególnie jerzyków. Do akcji włączają się także rady osiedli. W parku Tysiąclecia na wniosek radnego Ryszarda Musielaka i Rafała Barbachowskiego powstał Jerzykownik.

- To 9-metrowa budka lęgowa, przygotowana z myślą o małych ptakach, przede wszystkim jerzykach, ale też wróbelkach czy sikorkach - mówi Musielak. - W Jerzykowniku znajduje się 24 otwory na domki dla ptaków. Koszt takiej inwestycji pochłonął 12 tysięcy złotych z budżetu rady - dodaje.

ZOBACZ TEŻ:

Urocze wideo ukazujące wylęg rudzików

Źródło: STORYFUL/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto