Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powszechny Spis Rolny 2010: Przez internet, telefonicznie, lub osobiście

Spoza miasta
Spoza miasta
Wiadomość dla posiadających ziemię rolną: na początku września rozpoczął się Powszechny Spis Rolny i potrwa do końca października.

Powszechny spis rolny przeprowadzany jest w Polsce po raz pierwszy od wstąpienia do Unii Europejskiej. Jest on przeprowadzany na potrzeby statystyczne – zarówno polskie, jak i unii europejskiej. Spisem rolnym zostanie objętych łącznie 1,8 miliona gospodarstw rolnych, prowadzonych zarówno przez osoby fizyczne, prawne, jak też podmioty bez osobowości prawnej.

Pełnemu spisowi rolnemu zostaną poddane gospodarstwa o powierzchni powyżej jednego hektara. Ponadto w 150 tysiącach mniejszych gospodarstw przeprowadzony zostanie spis reprezentacyjny. Z kolei dodatkowo 2 200 tysiącach losowo wybranych gospodarstw rolnych ankieterzy spytają również o metody produkcji.

Powszechny spis rolny 2010 – jak będzie przebiegał?

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do spisu rolnego, zawsze możemy zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numerem 800 800 800 z telefonów stacjonarnych lub pod 22 44 44 777 z telefonów komórkowych (drugie połączenie jest płatne).

Ankieterzy szczegółowo wypytają nas o dane dotyczące naszego gospodarstwa, ale nie muszą zrobić tego osobiście. Możemy też samodzielnie wziąć udział w spisie, wypełniając formularze przez internet, który znajdziesz na tej stronie.

Jeśli właściciel gospodarstwa rolnego nie spisze się sam przez internet, zadzwoni do niego ankieter telefoniczny. Zbieranie informacji w ten sposób potrwa od 8 września do końca października.

Dopiero gdy przeprowadzenie spisu prze telefon nie będzie możliwe, rachmistrz się zjawi osobiście.

Internetowe i telefoniczne zbieranie danych pozwoliło na przeprowadzenie spisu rolnego mniejszym kosztem - zatrudnionych zostało tylko 12 tysięcy rachmistrzów.

Powszechny spis rolny 2010 - o co się spytają rachmistrzowie?

Na stronie internetowej poświęconej spisowi rolnemu znajdziemy szczegółowe informacje na temat danych, jakie będą zbierane. Są to:

ogólna charakterystyka gospodarstwa rolnego - uwzględniająca cechy adresowe siedziby użytkownika i siedziby gospodarstwa rolnego (m.in. informacje o użytkowniku gospodarstwa, opisanie struktury własnościowej użytków rolnych, działalności rolniczej i innej niż rolnicza prowadzonej w gospodarstwie rolnym).

użytkowanie gruntów i powierzchnia zasiewów - informacje o ogólnej powierzchni gruntów gospodarstwa, w podziale na kategorie użytkowania oraz powierzchni zasiewów poszczególnych upraw rolnych,

zwierzęta gospodarskie - stan liczebności i struktura pogłowia zwierząt gospodarskich poszczególnych gatunków,

ciągniki, maszyny rolnicze i urządzenia - dane o liczbie ciągników własnych i wspólnych, w podziale na klasy mocy silnika oraz liczbie wybranych maszyn i urządzeń rolniczych,

zużycie nawozów - dane w czystym składniku o ilości stosowanego nawożenia mineralnego, wapniowego oraz nawożenia organicznego pochodzenia zwierzęcego,

pracujący w gospodarstwie rolnym - informacje o wielkości i strukturze zasobów pracy w rolnictwie (uwzględniane będą wszystkie osoby wykonujące pracę w gospodarstwie rolnym w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie),

struktura dochodów gospodarstwa rolnego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego oraz korzystanie z programów wsparcia dla rolnictwa - informacje o dochodach z tytułu prowadzenia rolniczej działalności gospodarczej, pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy najemnej, emerytur i rent oraz innych źródeł niezarobkowych poza emeryturą i rent, o fakcie korzystania przez gospodarstwo z płatności do gruntów ornych i programów wsparcia rozwoju obszarów wiejskich,

metody produkcji rolniczej (wpływ rolnictwa na środowisko) - m.in. informacje o metodach uprawy gleby, zabezpieczania gleby przed wypłukiwanie składników pokarmowych, zabiegach przeciwerozyjnych, systemach utrzymania zwierząt gospodarskich.


Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto