Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Mapa Drzew. Już niedługo łodzianie będą mogli z niej korzystać

Dominika Kulesza
Dominika Kulesza
Już niedługo każdy użytkownik smartfona lub komputera z dostępem do Internetu będzie mógł skorzystać z Mapy Drzew, a więc bazy danych, która będzie skupiała w sobie najważniejsze informacje o drzewach na terenie Łodzi. Co więcej, każdy chętny będzie mógł wziąć udział w inwentaryzacji drzew, w czym mają pomóc sami twórcy aplikacji. Mapa Drzew ma zostać oddana do użytku już 13 kwietnia.
Już niedługo każdy użytkownik smartfona lub komputera z dostępem do Internetu będzie mógł skorzystać z Mapy Drzew, a więc bazy danych, która będzie skupiała w sobie najważniejsze informacje o drzewach na terenie Łodzi. Co więcej, każdy chętny będzie mógł wziąć udział w inwentaryzacji drzew, w czym mają pomóc sami twórcy aplikacji. Mapa Drzew ma zostać oddana do użytku już 13 kwietnia. Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani
Już niedługo każdy użytkownik smartfona lub komputera z dostępem do Internetu będzie mógł skorzystać z Mapy Drzew, a więc bazy danych, która będzie skupiała w sobie najważniejsze informacje o drzewach na terenie Łodzi. Co więcej, każdy chętny będzie mógł wziąć udział w inwentaryzacji drzew, w czym mają pomóc sami twórcy aplikacji. Mapa Drzew ma zostać oddana do użytku już 13 kwietnia.

Pomysł na stworzenie aplikacji

Pomysł na stworzenie takowej aplikacji narodził się w myślach twórców w 2017 roku, kiedy to założono grupę Społecznych Opiekunów Drzew. Już wtedy chciano prowadzić inwentaryzację drzew na terenie miasta, kierując się pomysłem miast takich jak Nowy Jork, Londyn, Berlin czy Toronto, w którym drzewostan sięga nawet do 10 milionów drzew, a wszystkie z nich są zinwentaryzowane i szczegółowo opisane. W 2017 roku podjęto się społecznej inwentaryzacji drzew na ulicach Starego Polesia, lecz inwentaryzacja w oparciu wyłącznie na dokumentach okazała się nieskuteczna i zbyt powolna.

- Postanowiliśmy rozeznać się w możliwościach prowadzenia inwentaryzacji z użyciem urządzeń oraz poszukać możliwości finansowania budowy specjalnej aplikacji. W 2021 znaleźliśmy finansowanie, zbudowaliśmy 5-osobowy zespół i w pół roku zbudowaliśmy narzędzia do przeprowadzenia inwentaryzacji drzew w Łodzi na szeroką skalę - mówią twórcy aplikacji.

Dla kogo będzie przeznaczona aplikacja?

Twórcy zgodnie uważają, że stworzona aplikacja może być również doskonałym źródłem wiedzy dla zarządców, którzy zajmują się budżetowaniem i pielęgnowaniem drzew na terenie miasta.

- Mając zinwentaryzowane wszystkie kasztanowce na przykład moglibyśmy oszacować, ile pieniędzy powinniśmy przeznaczyć na leczenie ich z powodu występowania szrotówka kasztanowcowiaczka. Wiedząc, jakiej części drzew dotyczy problem jemioły, moglibyśmy również zaplanować wydatki na jej kompleksowe usuwanie - tłumaczy Szymon Iwanowski ze Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.

Główny cel Mapy Drzew

Głównym celem Mapy Drzew jest umieszczenie wszystkich drzew znajdujących się na terenie Łodzi i ich dokładny opis. Na początek mają pojawić się drzewa przyuliczne, których stan wymaga interwencji ze strony zarządców.

- Każde zinwentaryzowane drzewo po weryfikacji trafi na mapę, gdzie otrzyma swój numer ID oraz metryczkę. zatem będzie ono do obejrzenia na ogólnodostępnej mapie. Od tej chwili każdy użytkownik mapy będzie mógł konkretne drzewo, precyzyjnie zlokalizowane i opisane zgłosić przez naciśnięcie przycisku "zgłoś drzewo", jeśli zauważy, że dzieje się z nim coś niepokojącego.

- Na mapie dostępne będzie filtrowanie danych, co oznacza, że będzie można wyświetlać drzewa gatunkami (np. tylko dęby lub lipy), drzewa owocowe lub drzewa kwitnące. Jeśli w porze kwitnienia głogów mieszkańcy będą się zastanawiać, gdzie udać się na spacer, by kwitnących głogów zobaczyć najwięcej, wystarczy zaznaczyć na mapie "wyświetl tylko głogi" i gotowe - wyjaśnia działanie aplikacji Szymon Iwanowski.

Kiedy aplikacja będzie gotowa?

Twórcy zachęcają do przyłączania się do akcji i uspokajają wszystkich, którzy martwią się o to, że nie będą w stanie trafnie rozpoznać gatunku drzewa. Wszystkie osoby, które będą chciały wziąć udział w inwentaryzacji, otrzymają bezpłatne książeczki do nauki rozpoznawania gatunków drzew rosnących przy ulicach i na skwerach Łodzi.

-Dodatkowo w kwietniu zaprosimy mieszkańców na spacery inwentaryzacyjne, w trakcie których zaprezentujemy, jak prosta i przyjemna jest praca inwentaryzatorów. Po nabyciu wprawy inwentaryzowanie jednego drzewa nie powinno zajmować więcej niż 5-6 minut. Inwentaryzowanie w parach lub grupkach może być jeszcze szybsze, skuteczniejsze - zachęca jeden z twórców.

Aplikacja jest już gotowa, lecz twórcy czekają na jej otwarcie do 13 kwietnia, tłumacząc, że większość drzew już będzie wówczas ulistniona, co ułatwi ich rozpoznanie. Co ważne, aby inwentaryzować potrzebny jest nam sprzęt z dostępem do Internetu i włączoną lokalizacją, lecz nie trzeba będzie instalować aplikacji mobilnej. Mapa będzie dostępna bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstanie Mapa Drzew. Już niedługo łodzianie będą mogli z niej korzystać - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto