Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat poddębicki już bez... Rzymu i Bałut. Zniesiono nazwy 15 przyczółków wsi. Jakie? Sprawdź FOTO

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Wśród 720 zmian w całym kraju znalazło się 76 z Łódzkiego
Wśród 720 zmian w całym kraju znalazło się 76 z Łódzkiego pixabay
Z początkiem roku 2023 z powiatu poddębickiego zniknął… Rzym, a do tego Bałuty. To efekt rządowych zmian wprowadzonych ministerialnym rozporządzeniem, by uporządkować nazewnictwo miejscowości w skali całego kraju. Zniknęły głównie określenia małych osad, przysiółków i koloni. Jakie w przypadku powiatu poddębickiego? Sprawdź w galerii artykułu.

Zmiany nazw i wykreślenia miejscowości to efekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych zmieniającego niektóre nazwy miejscowości, likwidujące je lub ustanawiające nowe. Wśród 720 zmian w całym kraju znalazło się 76 z Łódzkiego. Pojawiły się trzy nowe nazwy, 30 zostało zmienionych, a 43 zlikwidowane.

W powiecie poddębickim zniesiono aż 15 nazw. 12 z gminy Wartkowice, gdzie zniknął… Rzym

Powiat poddębicki pod względem zniesionych nazw znalazł się w ogólnopolskiej czołówce. Na tym terenie w ministerialnym rozporządzeniu znalazło się bowiem aż 15 przypadków. Najwięcej, bo 12 z gminy Wartkowice. Tym samym znikną kojarzące się z sąsiednią Łodzią Bałuty stanowiące część Nowej Wsi czy… Rzym stanowiący w tym przypadku część wsi Łążki.

Nie będzie żal się pożegnać z wartkowickim Rzymem? - Faktycznie takie głosy w rozmowach z radnymi się pojawiały, że mieliśmy Rzym na wyciągnięcie ręki, a teraz zostanie już tylko ten leżący parę tysięcy kilometrów od nas – z humorem odpowiada wójt gminy Wartkowice Piotr Kuropatwa, który zapewnia, że niezwykła nazwa przysiółka wsi Łążki nie była dla niego zaskoczeniem. - Przewijała się niekiedy - na przykład, gdy w latach 90. ubiegłego wieku pojawił się projekt telefonizacji gmin wiejskich. Sięgaliśmy wówczas także do nazw zwyczajowych i mieliśmy świadomość istnienia tych obiegowych określeń.

Jak informuje wójt porządkowanie nazw wartkowickich przysiółków zostało narzucone odgórnie w odpowiedzi na wystąpienie Głównego Geodety Kraju, który w skali całej Polski zwrócił uwagę, że takie się pojawiają i należy tę kwestię uporządkować. A cały wykaz przygotowano po konsultacjach ze Starostwem Powiatowym w Poddębicach, które potwierdziło, które z nich nie widnieją w ewidencji gruntu i budynków. - Rozpoczęliśmy więc procedurę zmierzającą do wyeliminowania z obiegu prawnego tych nazw – informuje wójt podkreślając, że ich zniesienie nie będzie się wiązało z kosztami dla mieszkańców związanymi na przykład z koniecznością wymiany dokumentów. - Te nazwy funkcjonowały tylko zwyczajowo, nie spowoduje to więc żadnych skutków prawnych.

A pożegnanie z Rzymem mieszkańcom wsi Łążki przyjdzie raczej bezboleśnie, jak bowiem przyznaje jej sołtys Dominika Cwońda, mało kto już pamięta, że taka nazwa tu funkcjonowała. Sama jak przyznaje, z takim określeniem się nie spotkała, choć mieszka tu od 21 lat, ale i jej mąż pochodzący z tej miejscowości też wartkowickiego Rzymu nie kojarzy. Ten we wspomnieniach z dzieciństwa znalazła dopiero u teściowej. - Opowiedziała mi, że pamięta dwa budynki na Łążkach, do których – jak mówiła jej mama – chodziło się na Rzym – podaje przytakując, że obecnie takiej nazwy się nie używa i w tej sytuacji żalu po utraconym Rzymie raczej nie będzie. - Mamy po prostu Łążki – podkreśla z uśmiechem.

Jakie nazwy miejscowości zniknęły z terenu powiatu poddębickiego? Sprawdź w galerii artykułu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto