Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posmakuj regionalnych tradycji

Redakcja
123rf
Szybkie tempo życia narzuca nam nie zawsze trafne wybory. Często zdarza się, że jemy byle co i byle gdzie kosztem naszego zdrowia i wyglądu. Tymczasem wiele produktów, które nie wymagają żmudnych przygotowań w kuchni, jest na wyciągnięcie ręki. Produkty regionalne są przebadane przez specjalistów, pożyteczne dla zdrowia i urody i wytwarza się je w sposób neutralny i pozytywny dla środowiska. Co więcej, kupując je, wspieramy mieszkańców naszego regionu, dla których wytwarzanie tych produktów stanowi jedyne źródło utrzymania. Większość rejonów Polski ma swoje regionalne dania, przekąski, napoje.

Za produkty regionalne i tradycyjne najwyższej jakości uznaje się produkty, które posiadają oznaczenia europejskie: Chronioną Nazwę Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne lub Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność.
Region łódzki to kulturowa mozaika, która przyczyniła się do utrwalenia bogatych, bardzo zróżnicowanych tradycji kulinarnych. Przeplatają się w niej smaki tradycyjnych potraw rożnych narodowości i klas społecznych. W wielu domach receptury przechowywane są od pokoleń.

W województwie łódzkim na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisano aż 64 pozycje, a wśród nich sery i przetwory mleczne, świeże mięso i produkty mięsne, jak szynka cygańska zwana niedźwiedzią z Zaborowa, kiełbasa chłopska, wędzonki szadkowskie i pasztetowa z Nadolnej w pętkach, a także orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce, np. ogórki kwaszone po łowicku, chrzan znad Środkowej Warty w laskach. Na liście regionalnych przysmaków nie mogło, oczywiście, zabraknąć miodu, masła z Głuchowa, tradycyjnej zalewajki, żuru i gołąbków. Wśród napojów i alkoholi możemy się poszczycić ratafią, nalewką imbirowo-cytrynową, kwasem chlebowym czy piwami łaskimi.

W czołówce specjalności Łódzkiego znajdują się wyroby piekarnicze. Chleb żytni z mlekiem, tatarczuch z Radomska, chleb nagawski, gryczany czy dmosiński na tradycyjnym zakwasie to tylko niektóre z nich. Wytwarzany w okolicach Zgierza chleb wiejski na zakwasie, z pieca ceglanego otrzymał Perłę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo w 2006 roku.

Produktów regionalnych nie można zwykle kupić w tradycyjnych sklepach. Najczęściej są sprzedawane w niedużych sklepach dzielnicowych, które nierzadko prowadzą również sprzedaż produktów ekologicznych, na targowiskach, kiermaszach produktów regionalnych organizowanych przez centra handlowe - zwykle przed świętami. Licznie powstają także sieci niedużych sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży produktów regionalnych i tradycyjnych czy stoiska z żywnością ekologiczną w hipermarketach. Takie działy znajdziemy m.in. w delikatesach Alma, Piotr i Paweł, Carrefour, Delikatesy Mini Europa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto